Günlük Rutinler Konusunda 8 Basit Öneri

Blogumu az çok takip edenler rutinler konusunda yazmayı sevdiğimi bilirler. Bugün de Matt D’Avella’nın günlük rutinler konusunda 8 önerisine yer vereceğim. Uzun süre önce maddeleri not almıştım; ama kuytuda kalmış. Önerilerin hepsi uygulanabilir ve gerçekten başlığın hakkını verecek şekilde basit olduğu için sizlerle de paylaşacağım.

Günlük rutinler konusunda yapılan küçük ve sürekli değişiklikler zamanla insanın hayatında daha büyük etkilere yol açabiliyor.

Sürekli yaptığınız şey neyse siz osunuz. – Aristotales

Günlük Rutinler İçin Öneriler

1)Uyurken Telefonu Başucunda Bırakma

Günlük rutinler için birinci öneri buydu. Eğer sürekli alarmı erteleme gibi bir alışkanlığınız varsa ve daha erken kalkmak istediğiniz halde uyanamıyorsanız öneri telefonu yatağınızın uzağında bir yerde bırakmanız. Böylelikle alarmı kapatmak için ayağa kalkmanız gerekecek ve yataktan çıkmayı başardığınız için uyumamak adına vereceğiniz irade savaşı kolaylaşacak.

Benim erken kalkmak ya da alarmı ertelemeden uyanmak konusunda hiçbir problemim olmadığı için bu öneriye ihtiyaç duymuyorum. Ki vaktiyle alarmımı 1-2 saat erkene alıp günlük yazmışlığım ve yürüyüş yapmışlığım var.

Şu anda da işe başlamadan önce yoga ve nefes egzersizleri yapmaya çalışıyorum.

2)To-Do Listesini Kişiselleştirmek

Günlük rutinler için önerilerden ikincisi yapılacaklar listenize(To-do) kişisel bir madde eklemekti. Eğer sadece iş için yapılacaklar listesi hazırlıyorsanız buna bir madde bile olsa “x’i ara”, “doktor randevunu ayarla” gibi kişisel hayatınıza dair to-do maddesi eklemeniz öneriliyor.

Ben iş için ayrı bir ajandada takip edilecek konuları yazarım. Kişisel hayatım için ise farklı defterlerde to-do listesi yaparım.

Bu konuda pek çok dijital uygulama ve anımsatıcılar var. Make inspire create süresiz ajandasını da seviyorum. Bana hediye gelmişti ve kadınlar için özel tasarlanmış emek harcanmış bir ajanda. Ama erkekler için de benzer formatlar olabilir.(araştırmadım)

Günlük rutinler konusunda 8 basit öneri
Günlük rutinler konusunda 8 basit öneri

3)Mail Inbox’ında “Övgü” Dosyası Açmak

Günlük rutinler için D’Avella’nın önerdiği konulardan biri de iş maillerinde bir övgü dosyası açmak. Ve gelen teşekkür maillerini, başarılmış işleri bu foldera aktarmak. Bu konu hoşuma gitti, hem mutlu edebilir hem de dosyanın içi dolsun diye motive edebilir. 🙂 Şu an izindeyim; ama dönüşte uygulayacağım.

Kendimizi pek çok an dibe çekebiliyoruz. Mindfuck – Kendi Kendini Sabote Etmek yazısında kitap içeriğine ve bu konuya yer vermiştim. Yeterli hissetmek için küçük-büyük başarıları not almak, görünür kılmak, kendi kendine hatırlatmak önemli ve destekleyici bir eylem.

4)Su Şişeni Yanında Taşı

Günlük rutinler için önemli ve uygulanabilir önerilerden biri de bu. Ben eskiden hiç su içmeyen birisiydim. Bazen günde bir bardak bile su içmediğim olurdu ki meyve ve diğer herhangi bir içecekle de aram yok. Dolayısıyla organlarımı ne kadar susuz bıraktığımı hesap edin.  Sonra bu konuda okudukça alışkanlığa dönüştürmek için çabaladım. İlk yaptığım şey sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içme alışkanlığı kazanmaya çalışmaktı. Bir süre sonra kendiliğinden susar olmuştum.

Sonra 1 litreye çıkarmaya çalıştım. Şu anda da 2.5-3 litreye çıkarmaya çalışıyorum. Bu konu için en faydalı şeylerden biri gerçekten su şişesi. Kendi odamdan salona gideceksem yanımdadır, ailemin yanına kalmaya giderken bile valize atıyorum. Şu an her iki saatte bir 1 şişe su içme(yarım litre) hedefim var. Sabah 8-akşam 8 arası içtiğimde 3 litreye tamamlamış oluyorum.

5)İşlenmiş Gıdaları Alma

Daha önce Beslenme Tarzını Değiştirmek yazısında da atıştırmalıkları planlama konusu geçmişti. Ben abur cuburları fazlasıyla seven biriyim. Evde olduğunda tüketmemek gerçekten mümkün olmuyor. Sabah başarsam akşam tüketiyorum. Akşam tüketmesem bir anlık duygusal değişimlerle tüketiyorum. Dolayısıyla günlük rutinler için önerilen bu konu beni en çok zorlayacak konulardan biri. Ama başarabilirsem sağlığıma da bir o kadar katkısı olacağını biliyorum.

6)Odaklanmak İçin Telefonu Uzak Tut

Çok uzun süredir sadece telefonla sosyalleşebiliyoruz; ama pandemi olmadığı zamanlarda bir arkadaşımızla buluştuğumuzda telefonu çantada tutmak, sesini kısmak ya da ekranın arka yüzünü çevirmek çoğumuzun yaptığı ve buluşmadan maksimum keyfi almasına yol açan konular.

Ama D’Avalle günlük rutinler önerilerinde bu konuya yer verirken iş ya da odaklanmamız gereken bir konu olduğunda(örneğin kitap okumak) telefonu yanımızda tuttuğumuzu ve her an kaçamak yaparak konsantremizi bozduğumuzu söylüyor.

Dolayısıyla çalışırken ve odaklanman gereken durumlarda telefonu uzağına koy. Kendine belirli bir süre verip işini yap sonra telefona bak. (pomodoro tekniğinde 25 dakika çalışıp 5 dakika dinlenme var mesela) Çoklu görev(multitasking) verimsiz bir eylem ve dikkati dağıtıyor.

7)To-do Listeni Akşam Hazırla

Ben aslında to-do listesi yapacaksam gün içinde ya da sabah uyandığımda yapıyorum. Ama çoğu zaman araya kaynayabiliyor vs. O yüzden günlük rutinler için bu öneri hoşuma gitti ve uygulayacağım. Matt’in önerisi yapılacaklar listesini akşam hazırlayıp başucuna koymak. Ve sabah uyandığında gözden geçirmek. Böylelikle güne daha planlı başlama fırsatın olacak ve akşam da buna kendini hazırlayarak uyuyacaksın.

8)Hiçbir Şey Yapma

Bu günlük rutinler önerisinde “Meditasyon yap” diye de yazabilirdim; ama Matt’in önerisi sadece meditasyon değil aslında. Herkes meditasyon yapamayabilir; ama günlük olarak birkaç dakikalığına bile olsa sakinleş kendinle kal ve öylece dur, yavaşla. Tatlı bir müzik açıp dinleyebilirsin, 5 dakika kare nefesi yapabilirsin, meditasyon yapabilirsin, boş boş duvara bakabilirsin. Dur, an’da kal ve tadını çıkar.

***

Evet günlük rutinler için öneriler genel olarak bunlardı. Umarım hayatınıza ekleyebileceğiniz maddeler vardır. Benim bu maddelere ilave bir önerim de yapmayı istediğiniz eylemleri kendiniz için kolay hale getirmek. Nasıl ki sağlıksız atıştırmalıklar evde olduğunda tüketme ihtimalimiz artıyor bunun tersini uygulamak. Örneğin yoga matım, bloklarım her daim gözümün önündir. Uzun süredir düzenli yoga yapabiliyorum. Sabahları yürüyüşe çıkmak istiyorsanız, akşamdan yürüyüş kıyafetlerinizi hazırlayıp gözünüzün önüne koymak faydalı olur mesela. Ya da düzenli peeling yapmak istiyorsanız şampuanın yanına koyup duş alırken yapmak. Yine yukarıda önerilen su şişesini her daim yanında tutmak. Kısacası işleri kendimiz için kolaylaştırmaya çalışmak, kendimizi desteklemek.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.