Aylık Hedefler – Ekim 2022

Bu yazıyı sıradan bir Ekim hedef yazısı gibi yazmaya çalışsam da başaramam sanırım. Ekim benim için her anlamda yenilikle dolu. Daha önce de duyurmuştum, fakat yeni okurlar için tek cümlede özet geçeyim. Temmuz sonu itibariyle +10 yıllık işimi bıraktım ve Ekim’de Londra’da yüksek lisansa başlıyorum.

2-3 yıl önce biri bana bu süreci anlatsa hayallerimi gerçekleştireceğim için çok mutlu hissedeceğimi düşünürdüm. Ama hesaba katmadığım çok fazla düşünce zihnime hücum ediyor, sevdiğin onlarca şeyi ve konfor alanını bu denli bırakmak hiç kolay değilmiş. Bu konuya derinlemesine dalarsam paragraflarca yazmam gerekecek, ama “Aylık Hedef” yazısı için buradayız. 🙂 O yüzden hemen gündemimize geçiyorum;

Mottom: Tohumları Toprağa Bırak

Bitki ve botanik işleriyle ilgilenmeyi çok seviyorum. Hayatımda ilk kez bitkilerle ilgilenmeye başladığımda yaptığım şey evin yakınındaki korudan meşe palamudu toplayıp ekmek olmuştu. 🙂 Tohumları toprakla buluşturup dönüşümlerine tanıklık etmek o dönem çok mutlu etmişti beni. Herkes meşe palamudu toplayıp eksin istiyordum. 🙂

“Ekim” deyince ilk aklıma gelen şey ekmek, biçmek. Bu ay kendim için de mottom tohumları toprağa bırakıp deneyime, dönüşüme, büyümeye, keşfe izin vermek.

Ekim Hedefleri

1)Sorumluluklar

Ekim’in ilk haftası seyahat için son hazırlıkları yapmakla geçecek. Oraya ulaştıktan sonra da üniversiteye kayıt, vizeyi uzatma, banka hesabı açtırma, yaşam için temel ihtiyaçları tamamlama gibi gibi bazı zorunlu görevlerim var.

Bu süreçte kendime nasıl yardımcı olabilirim? Aylık/haftalık/günlük to-do yapıp her gün takip etmek, planlı ve organize ilerlemek işime yarar.

Yanımda istediğim ekip arkadaşlarım sabırlı, sakin, planlı karga. 🙂 Zira bürokrasi ve evrak mevrak işleriyle uğraşmayı hiç sevmem. Sakin kalabilen tarafıma ihtiyacım olabilir.

2)Turist Olmak-Keşif

Geçmiş yıllarda İstanbul’da Turist Olmak diye bir yazı yazmıştım. Oldum olası İstanbul’u çok seviyorum. Bu süreçte Bienal gezdim, eski İstanbul’u arşınladım, hem en sevdiğim klasik yerlerde yedim içtim hem yepyeni yerler keşfettim. Beyoğlu’nu tekrar tekrar gezdim. 17 yıldır hiç gitmediğim Topkapı Sarayı’na iki hafta üst üste gittim. 🙂 İstanbul’un tadını çıkarıp, pek çok anı kutuya sakladım.

Eylül-Ekim dönemi bence kendi şehrinizi turist olarak gezmek için müthiş fırsat. Sergi, tiyatro kovalamak, müzeleri tekrar gezmek vs. keyifli olabilir.  Seyahat delisi biri olarak pandemi sonrası ilk kez yurt dışına çıkacağım. Tüm sorumlulukları bir kenara bırakıp turistliğin dibine vurmak istiyorum.:)

3)Ev Hissi-Dekorasyon

Normalde evde minik dokunuşlarla mevsimsel değişiklikler yapmayı çok seviyorum. Ekim dönemi Hygge misali mumlar, battaniyeler, doğadan toplanmış kozalaklar, kuru yapraklar; Aralık yaklaşırken yeni yıl süsleri; ilkbahar-yaz dönemi taptaze çiçekler. Enerjimi değiştiriyor.

Yaşadığım evlerde hep kendi odam ayrı bir dünyam gibiydi. Londra’da ise ev dediğim şey zaten içinde minik bir mutfak ve banyosu olan bir odadan ibaret olacak. 🙂

Yabancılık çekmemek, bunalmamak, odamı evim gibi benimsemek için minimal ve içime sinen bazı dokunuşlar yapacağım. Acele etmeyi düşünmüyorum; ama bir ev sıcaklığı sağlayacağım. 🙂

Not: Ekran görüntülerim de güncellendi. 🙂

Aylık Hedefler - Ekim 2022
Aylık Hedefler – Ekim 2022

4)Yazmak

Uzun yıllardır günlük tuttuğumu pek çok yazıda paylaşmıştım. İşten ayrılmayı seçerken en büyük hayalim sevdiğim konularla profesyonel olarak ilgilenmek ve istediğim ölçüde zaman ayırabilmekti. İçerik üretimi de bunun bir parçası.

Yazmadığın zaman yaşadıklarını biriktirmen çok zor. Her günün notlarını çıkaracağım. Ki gezdiğim, gördüğüm yerleri ve tecrübe ettiğim konuları sizlerle de paylaşmayı; önümüzdeki dönemde kullandığım platformları genişletmeyi planlıyorum.

İlk ay pek çok konu birikecektir, bu yüzden düzenli şekilde bütün süreci yazıya dökme niyetindeyim, günlük periyodda kendime notlar alacağım.

***

Yazımı noktalarken iki konuya daha değinmek istedim;

  • Bu evrede koşturmaca ve zihnimin sürekli gelecekte gezmesi sebebiyle yıllardır standardım olan rutinlerimden de koptum. Ekim ortasından itibaren düzenli yoga & yürüyüşe dönmek, bugünden itibaren her gün nefes egzersizleri yapmak ihtiyacım olan şeyler. Egzersiz yaptığım günlerle yapmadığım günler arasında başlı başına bir mutluluk farkı var. Hareket etmek, “sağlığım için bir şeyler yaptım” hissi insana gerçekten çok iyi geliyor. Hatta abartayım kendinle gurur falan duyuyorsun. 🙂 Bu hediyeden kendimi mahrum etmemem gerek. Önce egzersiz ve sessizlik dakikalarını sonra günün diğer işlerini planlamam gerektiğini düşünüyorum.
  • İkinci konu ise bağışıklık sistemi. Zaten hali hazırda sonbahar-kışa giriyoruz. Havalar dengesiz. Bir de gidiyorum diye yarınlar yokmuşcasına yedim. 🙂 Ekim’in bir kısmı böyle geçmeye devam edecek hiç kendimi kandıramam, 🙂 Ama 15 Ekim itibariyle vitamin, besin dengesi ve düzenli egzersiz ile bağışıklığımı güçlendireceğim.

Siz de bu ay dönüştürmeyi hayal ettiğiniz minik minik tohumları toprakla buluşturun. Düzenli ilgilenin. Önümüzdeki ay başladıkları noktada olmayacakları kesin. 🙂

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

One Reply to “Aylık Hedefler – Ekim 2022”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.