İngilizce Öğrenmek İçin 70 Öneri

Bu ara iki konuşma bir de online eğitimi içeren 3 İngilizce kursuna üyeliğim var.(3’ü de bir vesileyle ücretsiz, yoksa sapık gibi İngilizce kurslarına yazılmıyorum.:)) İngilizce konusuyla tekrar haşır neşir olurken bu durumu bloga da yansıtmaya karar verdim. Malum, neyle ilgileniyorsam onu bloga aktarıyorum. Bugünün konusu “İngilizce Öğrenmek İçin 70 Öneri”. 

Sabah yaptığım yoga pratiğinde eğitmen(Mathieu Boldron) “her şey pratikle olur” cümlesini kullandı. Evet, hayatta her şey pratik yaptıkça gelişiyor. Süreklilik olmayınca, ilgilendiğimiz konuda kalıcı başarı sağlamak pek mümkün olmuyor. Bu sebeple İngilizce Öğrenmek İçin 70 Öneri yazısında en çok hoşunuza giden 2-3 tanesini seçip günlük olarak yapabilirsiniz. Belki 1 ay sonra seviyeniz advance olmaz; ama başladığınız noktadan daha iyi olacağına eminim.:)

Yazıda geçen önerilerin bir kısmı İngilizce çalışma pratiğine dair öneriler, bir kısmı ise mentaliteye dair öneriler. Kaynak vermeyi isterdim, fakat aylar önce İngilizce siteden içeriği telefon notlarına kaydedip linki yapıştırmamışım. Arayıp bulamadığım bu içeriğin çevirisini yaparak yayınlayacağım. Ama yazıma geçmeden önce dil öğrenme ile ilgili aşağıdaki TED konuşmasını paylaşmak istedim. (Türkçe altyazılı)

link

Hadi başlayalım;

İngilizce Öğrenmek İçin Yöntemler

 1. Hata yapmaktan korkmayın. Rahat olun. İnsanlar en kötü ihtimalle hatanızı düzeltir.
 2. Her gün pratik yapın. Kendinize bir çalışma planı çıkartın. Haftada kaç saat çalışacağınıza karar verin. 
 3. Aileniz ve arkadaşlarınız ile çalışma planınızı paylaşın. Sizi desteklesinler. Caydırıcı planlar yapmasınlar.
 4. İngilizce öğrenmek için dört önemli noktaya da dengeli şekilde çalışın: Konuşma, Okuma, Yazma, Dinleme.
 5. Yeni kelimeler için not defteri tutun. Cümle içinde kullanın ve en az üç dört kez yüksek sesle tekrar edin. 
 6. Kendinizi tanıyın, en verimli çalışma saatleriniz neyse ona göre plan yapın.
 7. Hayatınızı İngilizce ile çevreleyin. Dil öğrenmenin en iyi yolu dinlemek ve konuşmaktır.
 8. Günde en az bir kez İngilizce çalışın. Günlük pratiğinize katın.
 9. Kelimeyi başlı başına ezberlemeye çalışmak yerine cümle içinde gördüğünüzde aklınızda tutmanız kolaylaşacaktır.
 10. Kısa kısa makaleleri çevirmeye çalışın.
 11. Günlük olarak İngilizce podcast dinleyin.
 12. İngilizce öğrenmek için motive olamıyorsanız bir sınava girmeyi planlayın. Daha sıkı çalışmanız kolaylaşacaktır.
 13. Kendinize uzun vadeli bir hedef verin. O hedef için çalışmaya odaklanın.
 14. Kendinize kısa vadeli hedefler de verin ve başardığınızda kendinizi ödüllendirin. 
 15. Öğrenmek zorunda olduğunuz için değil, öğrenmeyi istediğiniz için çabalıyormuşsunuz havası yaratın.
 16. Sizin için hangi yöntemlerin en iyisi olduğunu düşünün. Geçmişte uygulayıp başarılı olduğunuz çalışma metodlarını tekrar uygulayın. Ezberlemek, okumak, konuşmak, özetlemek ya da diğer yöntemler olabilir. En iyi nasıl çalıştığınızı öğrenin. Tek başınıza mı, arkadaş grubuyla mı, eğitmenle mi vs.?
 17. Yardım alın. Anlamadığınız bir nokta olduğunda çevrenizden, eğitmenlerden vs. yardım alın.
 18. Tekrar edin. Tekrar edin. Tekrar edin. Geçmişte çalıştığınız şeyleri gözden geçirmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.
 19. TV kanallarında İngilizce bir şeyler izlemek yerine aynı yayını tekrar izleyebileceğiniz platformları tercih edin.
 20. Seviyenize uygun kitapları seçerek okuma çalışmaları yapın.
 21. Başlangıç seviyelerindeyseniz çocuk kitaplarını okumak da eğlenceli olacaktır.
 22. İngilizce öğrenmek için gazete okumak passive voice bulmak için iyi bir yöntemdir. Gazete okuyup makaledeki passive yapıda olan cümleleri bulmaya çalışın.
 23. Bir cümlede anlamadığınız bir kelime için etrafındaki diğer kelimelere bakın. Size bir ipucu verecekler. Kelimenin anlamını içeriğe göre tahmin etmeye çalışın.
 24. Bir kelimeyi öğrendiğinizde diğer formlarını da düşünün. Örneğin: Beautiful (sıfat),beauty (isim), beautifully (zarf).
 25. Mümkün olan her an İngilizce’yi kullanın.
 26. Kendi dilinizden İngilizce’ye tercüme etmeyin. Akıcılığınızı geliştirmek için İngilizce düşünün. Kendi kendinize konuşun.
 27. İngilizce’yi bir kitaptan öğrenemezsiniz. Araba kullanmak gibi, bisiklet öğrenmek gibi sadece yaparak öğrenebilirsiniz.
 28. Dilbilgisini öğrenmenin en doğal yolu konuşmaktır.
 29. Güne başlarken 1 sayfa İngilizce günlük tutun ve gününüzü planlayın.
 30. Günü bitirirken kendi kendine uyandığınız andan itibaren o gün neler yaptınızı anlatın. Bulmakta zorlandığınız kelimeleri not edin.
 31. Neden bir blog ya da websitesinde İngilizce içerik üretmeye başlamıyorsunuz?
 32. Akıcılığı ve tonlamayı geliştirmek için İngilizce şarkılar öğrenin ve şarkı söyleyin.
 33. İngilizce pratik yapabileceğiniz arkadaşlar edinmeye çalışın.(artık onlarca İngilizce konuşma uygulaması var. Herhangi birini kullanarak anadili İngilizce olan eğitmenler ile görüşebilirsiniz.)
 34. İngilizce müzik yapan yayınlar dinleyin. Aktif dinlemeseniz bile kulaklarınız ve zihniniz çalışmaya devam edecektir.
 35. İngilizce kayıtlar dinleyip, duyduklarınızı İngilizce olarak not alın.
 36. Telefonunuzun ses kayıt uygulamasından kendi sesinizi kaydedin. Telaffuz ve tonlamalarınızı dinleyin.
 37. Hemen sözlüğe bakmak yerine tahmin edip anlamaya çalışın. Size cümle örnekleri de sunan sözlükleri tercih edin.
 38. Vazgeçmeyin! Pozitif kalın. Bazen yeterince hızlı öğrenmediğinizi hissedersiniz. Herkes böyle hissediyor, bunun için endişelenmeyin, kendinize zaman tanıyın. Tadını çıkarın ve eğlenin. Eğlendiğinizde daha iyi öğreniriz.
 39. Konuşurken endişeleniyorsanız öncesinde iki üç derin nefes alın. Yatıştıracaktır.
 40. Süreklilik sağladıktan sonra başlangıç noktanızdaki seviyenizi düşünüp ne kadar ilerlediğinizle gurur duyun.
 41. İngilizce öğrenmek için çok genç ya da yaşlı değilsiniz. Bahaneler üretmeyin, başlamak için ne bekliyorsunuz?
 42. Erteleme başarınızın önüne geçecektir. Ertelememeyi öğrenin. (Ertelemeyi Yenmek İçin 5 Öneri)
 43. Henüz istediğiniz sonuçları almadıysanız, bunun nedeni dile yeteneğinizin olmaması değil, henüz kendi özel öğrenme yolunuzu bulamamanızdır. Çin’de doğmuş olsaydınız, Çince bilecektiniz. Herkes dile yeteneklidir.
 44. Seviyenize uygun kaynakları kullanın. Çok zor veya çok kolay metinler / dinleme alıştırmaları kullanmayın. Size meydan okuyan, ancak sizi hayal kırıklığına uğratmayan kaynaklar kullanın.
 45. Aksanınızı mükemmel hale getirme konusunda endişelenmeyin. Aksanınızı korumak kültürel kimliğinizin önemli bir parçasıdır. Ana dili İngilizce olan kişiler aksanlı konuşulan İngilizce’yi duymanın keyfini çıkarır.
 46. İngilizcenin birçok türü vardır: İngiliz, Amerikan, Güney Afrika vb. Bunların hiçbiri yanlış değil. İngilizce İngilizcedir. Bunun yerine, Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki farklılıkların farkında olun ve kelimelerinizi uygun şekilde kullanın. Örneğin: Elevator(ABD) / Lift(British).
 47. Post-it notlarını kullanın ve evinizin etrafına yapıştırın.
 48. Phrasal verbsleri görmezden gelemezsiniz. Anlamlarına ne kadar çok odaklanırsanız, yenilerinin anlamını o kadar çok tahmin edebilirsiniz. Yapıya o kadar hakim olursunuz. 
 49. Birlikte çalışabileceğiniz birisi varsa bir tartışma konusu seçip iki farklı fikri savunun.(öyle düşünmeseniz bile)
 50. Sadece İngilizce kelimeler öğrenmek yeterli değildir. Bir papağana İngilizce kelime öğretebilirsiniz, ancak bu İngilizce konuşabileceği anlamına gelmez! Hala bir gramer bilgisine sahip olmanız gerekiyor.
 51. Fiil zamanları, İngilizce konuşanlar tarafından eylemlerin zamanlaması hakkında konuşmak için kullanılır. Kendi dilinizde aynı ifadeler olmayabilir. Mota mot düşünmeyin.
 52. İngilizce’nin birçok düzensiz fiili(irregular verbs) vardır. Bu konuda çalışın.
 53. Sınavı geçmek ile dili öğrenmek aynı şey değildir. Sınavda başarılı olan pek çok kişi İngilizce konuşamıyor. Konuşma pratiğine önem verin.
 54. Ne kadar kendinizi adarsanız o kadar başarılı olacağınızı hatırlayın. 
 55. Sizi motive edecek bir arkadaşla birlikte öğrenmeyi deneyin.
 56. Genellikle en hızlı ilerleme başlangıç seviyesinde yaşanır. Ve seviye yüksekdikçe ilerleme hızı yavaşlayabilir. Motivasyonunuzu kaybetmeyin.
 57. Konuşma ve yazı dilinizden emin olun. Sokak İngilizcesi ile resmi İngilizce arasında her dilde olduğu gibi fark vardır. Seviyeniz ilerlerken resmi İngilizce’ye dair kalıpları öğrenin.
 58. Ders kitabı ile günlük İngilizce farklı olabilir. Günlük İngilizce’yi öğrenmek için film ve dizi izleyin. (Friends günlük İngilizce’yi geliştirmek için mükemmel)
 59. Deyimlerin ezberlenmesi zor olabilir ancak kullanımı çok eğlencelidir ve dilinizi daha renkli hale getirecektir.
 60. İnternetin nimetlerinden yararlanın. Pek çok İngilizce kaynağa erişim sağlamanızı belki hiç para ödemeden iyi seviyelere gelmenizi sağlayacaktır.
 61. Hatalarınızı öğrenin.  Muhtemelen aynı dilbilgisi hatalarını tekrar tekrar yaparsınız. Hatalarınızı gözden geçirin ve odaklanmak istediğiniz bir veya iki tanesini seçin. Cevap anahtarlı testler yardımcı olacaktır.
 62. Akıcılık için prova yapın. Bir restorana gitmeden önce garsonun size ne söyleyebileceğini düşünün. Hangi cümleleri kullanacağınızı düşünün. Sunuma çalışın, yabancı bir müşteri ile konuşacaksanız bazı klasik sohbetler için ön hazırlık yapın.
 63. İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce kursuna katılın.:(
 64. Yurtdışında eğitim görüyorsanız, yalnızca kendi ülkenizdeki insanlarla değil, diğer ülkelerden insanlarla arkadaşlık kurun. Kendi ülkenizdeki kişilerle yaşamayın.
 65. Yurtdışında iş bulmayı veya staj yapma imkanını düşünün.
 66. Kendinize yetkin bir eğitmen ya da kurs bulun.
 67. Temel İngilizce seviyesine sahip olduğunuzda, aynı şeyi söyleyebileceğiniz farklı yolları keşfedebilirsiniz. Bu, İngilizcenizi dinleyici için daha ilginç hale getirir ve temelleri zaten bildiğiniz için sizin için çok zor olmayacaktır. Örneğin, İngilizce’de ‘Hoşçakal‘ı kaç farklı yol ile söyleyebileceğinizi düşünün.
 68. Eğer bir kursa gidiyorsanız sınıfa gitmeden önce hazırlıklı yapın. Ödevinizi en kısa zamanda yapın ve zamanında teslim edin. Dersten birkaç dakika önce notlarınızı ve son dersinizi gözden geçirin. Bunu yapmak hafızanızı yenileyecek ve ders için ısınacaksınız.
 69. Utangaç olmayın. Sizin dilinizi konuşmaya çabalayan bir yabancı ile görüştüğünüzde onların yaptığı hataları sempatik bulduğunuzu hatırlayın.
 70. Meet-up gibi telefon uygulamalarında ücretsiz katılabileceğiniz İngilizce konuşma grupları var. Bu tür uygulamaları takip edin.
İngilizce Öğrenmek Öneriler
İngilizce Öğrenmek Öneriler

İlginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

7 Replies to “İngilizce Öğrenmek İçin 70 Öneri”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.