Aylık Hedefler – Ağustos 2022

Yazıma Temmuz ayının iki büyük haberi ile başlıyorum; Londra’da yüksek lisans yapabilmek için öğrenci vizem çıktı ve ay sonu itibariyle +10 yıllık işimden istifa ettim!

Risk Almak

Hedeflere geçmeden önce biraz girizgah yapacağım.

“Cesur ol. Riskler al. Hiçbir şey deneyimin yerine geçemez.” Paulo Coelho

Aylık Hedefler
Aylık Hedefler

2019 yılı, seçimlerimle ilgili cesur olmak ve risk alma konularının eksikliğini çok fazla hissetmeye başladığım, “acaba risk alsaydım hayatım nasıl olurdu?” sorularıyla boğuştuğum, “neden risk almaktan bu denli korkuyorum?” diye düşündüğüm bir dönemdi. Tarihi bu kadar net verebiliyorum, çünkü yıllardır günlük ve blog yazdığım için her şey kayıtlı. 🙂 O dönem yıllık hedeflerimde kendime motto olarak risk almayı belirlemiştim. Bir ara belki Çekim Yasası 2.0 gibi bir yazı yazarım, geçmişte 1 yıllık periyod için yaptığım Hayal Panoları(vision board) ya da olumlamaların neredeyse pek çoğu 3-4 yıl sonra gerçekleşmeye başladı. Bundan sonra hayal edersem hayata 3-4 yıl zaman vereceğim. 🙂

Ağustos hedeflerini belirlerken kendimi işsiz biri olarak değil de gerçekten hayal ettiğim, çalışmaktan keyif duyduğum alanlarda emek verecek vakte sahip biri olarak görüyorum. İçerik üretimini çok uzun zamandır bir iş olarak görüyorum, en yoğun dönemlerde bile vazgeçmeden yeni yazılar ve paylaşımlar yapmamın sebebi buydu. Geleceğimi bu alan ve bununla bağlantılı yan alanlarda kurmak, sevdiğim uğraşlar aracılığıyla 10 yıllık işimin bana sunduğu finansal konumun üzerine çıkmayı hedefliyorum. Belki yıllar sonra istifa etmiş biri olarak tüm Ağustos’u dinlenme ve hedefsizlik ile de geçirebilirdim ve normali buydu; ama içimdeki coşku, istek bir an önce başlamaktan yana ve başlayalım;

İstanbul Hedefleri

Ben 12’si itibariyle ay sonuna kadar Antalya’da olacağım. Antalya hayatı ile İstanbul hayatı çok farklı. 🙂 O yüzden iki farklı hedef planlaması yaptım. İstanbul için hafta içleri günü sabah-öğle-akşam olarak üç periyodda hedeflendireceğim;

Sabah Rutinleri

Sabahları daha çok egzersiz, kendine iyi gelme, güne keyifli başlama ritüeli olarak planladım.

 • Meditasyon ve nefes egzersizleri ile güne başlayacağım.
 • 2-3 sayfa sabah sayfaları ve Pazartesi günleri haftalık to-do’mu çıkaracağım. Yüksek lisansa çok kısa bir süre kaldığı için pek çok yapılması gereken konu var. Onların günlük planlamalarını yapacağım.
 • Yıllardır omurlarımda boynumda vs.  çeşitli kronik problemler var, doktorların önerdiği bazı hareketlere vakit ayıramıyordum sabah kısa bir esneme seansı ile bu hareketleri yapacağım.
 • Tatlı bir müzik açıp, bir bakım ritüeli 10-15 dakikalık kendime, eve, bitkilere bakma
 • 1 saat yıllardır daily yoga üzerinden bıkmadan devam ettiğim çakra yoga serisini yapacağım. Eylül sonuna kadar bu seriyi düzenli yaparsam fiziksel olarak çok güçlü ve esnek bir hale gelirim. Genel etkisi bu oluyor. 🙂
 • Günün sosyal medya paylaşım ve yazısı varsa sabah diliminde tamamlayacağım.

Öğlen Rutinleri

 • Ben kendimi bildim bileli günün ilk öğününü 12’den sonra yemeyi seviyorum. Kendime sağlıklı mis gibi bir kahvaltı hazırlayacağım.
 • Öğleden sonrayı eğitimlere ayırdım. Koçluk,İngilizce , sosyal medya ve eğitim listemde duran eğitimler için çalışacağım. Yale Üniversitesi’nin çok güzel bir eğitimi vardı, yarın itibariyle ona başlayıp, tamamladığımda bloga ve sosyal medyaya notlarını aktaracağım.
 • Min. 1 saat blogdaki eski yazıları SEO ile uyumlu hal
  e getirmek için çalışacağım.

Akşam Rutinleri

Akşamı sosyalleşme, koruda yürüyüş yapma, dizi-film izleme, kitap okuma, koltuğa gömülüp sosyal medyada oyalanma gibi gibi serbest zaman olarak kurguladım. Canım ne isterse onu yapacağım.

Sadece uyumadan önce yine esneklikle ilgili bir seans yapmak istiyorum. Bu hareketleri düzenli yapmadan faydasını görmek mümkün olmuyor maalesef. Ve ağrılar hayat kalitemi etkiliyor.

Haftasonu Notu:

İstanbul’da zaten sadece bir haftasonu geçireceğim, onda da günlük yoga haricinde kendime koyduğum bir hedefim yok.

Antalya Hedefleri

Antalya’da hem ortamın etkisi hem de ailemle kaldığım için onların ritüellerine uyum sağlamam sebebiyle daha farklı bir hayat oluyor. Bir kere bakım makım mümkün değil. 🙂 Saçım pakize gibi tepeden toplu, yaşasın terliksizlik modu, tüm günü bikiniyle geçirip kuşları falan dinliyorum. Antalya Temmuz’da çok sıcak olduğu için içimi tüketmedi değil, Ağustos’ta biraz daha insaflı davranacağını umuyorum.

Sabahları ailemle sahilde yürüyüş sonrası deniz. Denizden “kahvaltıda ne yeriz” sorusuyla çıkış. Kahve ritüeli ve sonrasında herkesin bir süre kendi köşesine dağılma süreci var. 🙂 Bu 25 yıldır falan böyle…

Kendi köşelerimize çekildiğimiz süreçte bir rutin tutturup çalışabilir miyim hiç bilmiyorum. Enerjime bağlı. Antalya’ya gidince evdeki hesabım hiçbir şekilde çarşıya uymuyor. 🙂 O yüzden öyle bir hedef koymayacağım.

Antalya için tek hedefim günlük 1 saat yoga ritüelime devam etmek. O kısım benim için zaten çok büyük bir keyif ve devam ederim şüphem yok.

Uzun bir aylık hedef yazısı oldu. Yazın son ayını mümkün mertebe kendinize iyi gelen şeylere vakit bularak geçirmenizi dilerim, sevgiler.

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Aylık Hedefler – Ağustos 2022”

 1. Merhaba, Londra da yüksek lisans yapacağına çok sevindim 🎉🎊 Ben de İngiltere’yi görmeyi çok istiyorum. Umarım bir gün bana da nasip olur☺️🙏🏻

  1. Ben de ilk kez yüksek lisans vesilesiyle göreceğim aslında.☺️ Bakalım ne maceralar bekliyor? Mutluluğumu paylaştığın için çok teşekkürler.💙 Umarımmm gönlündeki istek kısmet olur.🙏🏻

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.