Aylık Hedef Planlaması 2019

Aylık hedef yazılarımı her ay yazıp yayınlamıştım, fakat ay bazında tek başlık altında toplamaya karar verdim. Hadi bakalım başlayalım.

Aylık Hedef – Ocak 2019

Kasım 2018’de aylık hedeflerimi bloga aktarmaya başlamıştım. Bu yazıları daha çok kendim için yazıyorum, geriye dönüp baktığımda merkezimde neler varmış görmek istiyorum. Ocak 2018 kararlarım da daha önce yazdığım yeni yıl dileklerime göre şekillenecek. Hadi başlayalım;

1)Kitap

Her gün 10 sayfa oku.(şimdiye kadar 10 sayfa ile bıraktığım olmadı, kitap sürüklüyor bir şekilde. Önemli olan her gün okuma alışkanlığı kazanmak. Henüz kazanamadım) Blogda ayın kitaplarını yayınla. Motivasyonum: Bu benim öğrenmemi, gelişmemi sağlayacak. Yaratıcılığımı arttıracak. Bloga içerik çıkartacak.

2)Yoga&Meditasyon&Nefes

İşten doğrudan eve geldiğin her gün makyajını çıkartıp su içtikten sonra süre sınırı olmaksızın yoga, meditasyon, nefes egzersizi yap. Motivasyonum: Bu beni şifalandıracak. Ruhumla iletişimimi sağlayacak. Günün stresini azaltacak. Şarj edecek. Esneklik, sakinlik kazandıracak. Beni olmak istediğim kişiye yaklaştıracak.

3)Minimalizm

Her Pazar hayatına genel bir çerçeve ile bak ve neleri düzeltebilirsin tespit et. Motivasyonum: Bu senin tüketim alışkanlıklarını düzenleyecek. Dünya’ya saygını arttıracak. Hırs ve başkalarıyla rekabet duygunu azaltacak.

4)Günlük tutmak

Her gün güne başlarken 3 sayfa günlük yaz ve gününü planla, o günün mantrasını belirle, zihnini boşalt. Egonun sesini kıs iç sesini aç. Motivasyonum: Bu senin zihnini temizleyecek, güne daha sakin ve olumlu başlamanı, günü daha verimli geçirmeni sağlayacak. Antidepresan etkisi yaratıp gücünü arttıracak, seni şifalandıracak.

5)Seyahat

İstanbul’da Turist Olmak yazısındaki Ocak hedeflerine uy. Motivasyonum: Bu senin ufkunu açacak, yeni yerler görmeni ve an’da kalmanı sağlayacak.

6)Sağlıklı beslenme

Asitli içme, eve atıştırmalık şeyler alma, tatlı dozunu ayarla, güne sağlıklı kahvaltı ile başla, haftada iki gün yemek yap. Motivasyonum: Bu senin kendine saygı ve sevgini arttıracak. İradeni geliştirecek.

7)Egzersiz

Haftada 1 gün doğada yürüyüş yap. Motivasyonum: Doğa en büyük motivasyon kaynağı fazla söze gerek yok.

8)İngilizce

Her gün iş için hazırlanırken 1 podcast dinle. Kelime defterini yanından ayırma. İşten doğrudan eve geldiğin günler yarım saat İngilizce çalış. Motivasyonum: Bu seni hem kariyer hem de kişisel olarak ileriye taşıyacak. Özgüvenine katkı sağlayacak..

Aylık Hedef – Şubat 2019

Ocak sanki biraz parçalı bulutlu, yer yer sıkıntılı geçti. Akışa kapılıp gitmek yerine kendimi sürekli bir şeyleri sorgularken buldum. Ama güzellikler de olmadı değil. İstanbul’da turistik geziler yaptım, uzun süredir görmediğim arkadaşlarımla buluştum, iki seyahat planladım, stand-up şovu izledim, Şubat için de bir tiyatro bileti aldım, kitaplar bitirdim, blog konusunda kendime koyduğum bazı hedeflere ulaştım. Ama kendimi bol bol hırpaladığım, stresi yönetemediğim bir ay oldu. Şubat’ta aşağıdaki hedeflerden önce bu yanlışlarımı düzeltmeye çalışacağım. Ama gelelim nicel hedeflerime;

Kitap

Ocak’ta kitap konusunda iki hedefim vardı; her gün 10 sayfa oku, blogda ayın kitaplarını yayınla. Bu haftasonu ayın kitaplarını yayınlayacağım. Her gün 10 sayfa parolasıyla yola çıkıp Ocak ayında 2 kitap bitirdim. Üçüncü kitabımı da yarıladım. 🙂

Yoga&Meditasyon&Nefes

 Daily yoga uygulamasında çakralar ile ilgili bir ders buldum. Yogi 60lı yaşlarında, fit bir kadın. Bali’de yeşillikler arasında muhteşem bir alanda yoga yapıyor. Teyzeye hayranlık duyuyorum.:) Şubat hedefim haftada min. 3 ders yapmak. (çakra konusunu kısa süre içerisinde bloga da aktaracağım) Günlük 10 dakika nefes&meditasyon da yapacağım.

Gökyüzü

Hayatta en sevdiğim şeylerin listesini yapsam gökyüzü mutlaka listede olur. Şubat’ta gökyüzüne bakmak için kendimle sözleştim. Her gün için saat 18:00’e alarm kurdum. Gökyüzünü fotoğraflayacağım. Ay sonunda instagramda çok güzel bir gökyüzü videom olacak. 🙂

Günlük tutmak

Her gün güne başlarken 3 sayfa günlük yaz ve gününü planla, o günün mantrasını belirle, zihnini boşalt. Egonun sesini kıs iç sesini aç.

Seyahat

Normalde Şubat sonuna kadar 2019 seyahat planlarımı tamamlamayı istiyordum. Bu yıl bana coşku veren 2 seyahatimi şimdiden planladım. Şubat hedeflerimden birisi de İstanbul’da Turist Olmak yazısındaki aylık hedefimi tamamlamak. Ocak’ta turistliğimin hakkını vererek Galata ve Beyoğlu turu yaptım, Salt Galata’ya gittim, Balat’ı gezdim. Bol bol fotoğraf çektim.

Egzersiz

Bu ay haftada iki gün pilates derslerine başlıyorum. Benim için bu derslere fire vermeden katılmak yeterince yüksek bir hedef. 🙂

İngilizce

 Hala disipline olamadığım konulardan bir tanesi. Geçen ayın hedefi geçerli. Her gün iş için hazırlanırken 1 podcast dinle. Kelime defterini yanından ayırma. İşten doğrudan eve geldiğin günler yarım saat İngilizce çalış.

Aylık Hedef – Mart 2019

Mart ayında ise diğer aylardan ziyade 4 kararım var;
 1. Her gün hayal. (bu konuda  bir ara uzun uzun iki yazı yazacağım)
 2. Elinden gelenin en iyisini yap.
 3. Sadece kendi işine bak. Allah ya da evrenin işine müdahil olmaya çalışma. Bazı şeyleri akışa bırak.
 4. Sana daha iyi hissettirecek şeyleri yapmayı erteleme ve üşenme.

Aylık Hedef – Nisan 2019

İşyerinden bir arkadaşım hatırlattı, 1 Nisan Pazartesi’ye denk geliyormuş.:) Siz de benim gibi “eeee yani??” tepkisi verebilirsiniz. 🙂 Ama yeni başlangıçlar yapmayı, kararlar almayı sevenler için ideal kesişimler bunlar. 🙂 Hem yeni bir mevsim, hem yeni bir hafta hem yeni bir ay daha ne olsun? Ben bu gezegen konularından hiç anlamam. Ama sosyal medyadan “Merkür retrosu bitti” diye paylaşıp durdular. Bu retro her ne ise bitmesi iyiye işaret galiba? Paylaşımlardan bunu anladım 🙂 O yüzden Nisan ile birlikte her şey çok güzel olacak.(Evet!)

Doğa

Yaş aldığım için mi yoksa akıllandığım için mi bilmiyorum son iki üç yıldır doğa benim için çok daha kıymetli bir hal almaya başladı. Eskiden çiçekleriyle konuşan annemle dalga geçerdim, artık bu sessiz diyaloglara inanıyorum. Bitkiler toprağa köklenmiş, canlı kanlı, sessiz ama gerçek varlıklar ve şifa verici etkileri var.  Evrenle bağlantıları hepimizden fazla. Geçmiş aylardaki kararlarımda eve iki bitki almak vardı. Bir adet kumkuat ağacı(ya da kumkat ya da kamkat her ne ise) bir adet de kaynana dili(kaktüs) aldım. Ama yetmediğini hissediyorum. 🙂 Nisan ayında evi 3-4 adet daha bitkiyle donatacağım. Bir kısmı annemin evinde olan bitkiler, siparişlerimi verdim. 🙂 Bir tane de bambu alacağım.:) Şimdiden bunların coşku ve mutluluğunu hissediyorum.

Deneyim

Nisan’ın benim için ikinci özelliği(havaların güzelleşmesinin dışında) seyahatler. Nisan ayı için 3 adet seyahat planladım. 2019 dileklerini yazarken deneyim, keşif önemliydi. Nisan’da yeni yerler keşfetmek, iletişim kurmak, yeni lezzetler tatmak kısacası bol bol an’da kalıp hayatın getirdiklerinden keyif almak kararlarım arasında.

Minimalizm

Diğer bir konu Minimalizm, geçtiğimiz yıl yazlıkları kaldırırken minimalizm ile ilgili adımlar atmıştım. Sıra geldi kışlıkları kaldırmaya. 🙂 Her ne kadar elesem de hala bütün kış hiç giymediğim ve muhtemelen hiçbir zaman giymeyeceğim ve birilerine verilmesi gereken pek çok kıyafetim var. Hala ıvır zıvırlar ile ilgili elemem gereken pek çok şey var. Telefonda silmem ya da dosyalamam gereken pek çok fotoğraf var. Nisan’da kışlıklar ile bu seremoniye başlayıp Mayıs’ta devam etmeyi düşünüyorum.(hepsini Nisan’da hallederim demek hayal olacak)

Evim

Vakit bulabilir miyim bilmiyorum; ama Nisan’da odam için hayal kurduğum bazı şeyleri tamamlamak istiyorum. Kitaplığımı diğer odaya kaldırıp, yazılarımı yazabileceğim, notlar alabileceğim bir masa almak istiyorum. Odamı kendi mutluluk alanım olarak dizayn edeceğim. Aklımda hayata geçirilmeyi bekleyen bazı basit fikirler var. Onları için adımlar atacağım.

Yazarkarga

 İş hayatımın biraz daha dengeye gelmesi ile birlikte blogum ile ilgili daha sıkı çalışacağım bir döneme giriyorum. Kafamda uzun süredir hayata geçirilmeyi bekleyen çok keyifli bir proje var. Onun adımlarını atacağım. Geçmiş yazıları ve görsellerini elden geçirip stil konusu ile uğraşacağım. Kısacası Nisan odaklarımdan birisi yazarkarga.com olacak.

Sağlıklı Yaşam

Nisan hedeflerim: bol su, bol egzersiz ve yoga, eve sağlıklı gıda alışverişleri ve evde yapılan yemekler. -Seyahatlerde ise gittiğim yere özgü şeyleri özgürce yiyeceğim. No diet:) – Bu aralar instagram hesabımdan da(@yazarkarga) bol bol yemekti, bahar çiçekleriydi, seyahatti paylaşabilirim, yapacak bir şey yok. İçimden bu geliyor:)

Mutluluk Saçmak

Nisan ayında sevdiğim insanların bir kısmına bazı minik sürprizler, güzellikler yapacağım. Hayatımda oldukları için duyduğum mutluluğu hissettireceğim. Kararlarımı daha da fazla abartmak istemiyorum. Bu sefer zıvanadan çıkıyor ve uygulayamıyorum. 🙂 Sıradaki yazılarım “to do list”(diğer bir deyişle yapılacaklar listesi) ve Başarılı Ve Mutlu Olmak ile seriye başladığım online eğitimin devam notları…

Aylık Hedef – Mayıs 2019

İlkbaharın tam ortasında, ayların en güzelindeyiz. 🙂 Mayıs ayını sevmemdeki en büyük etkenlerden birisi doğum günümün bu aya denk kelmesi. An itibariyle doğum günüme tam 30 gün var, bu ayı kendime adadım. Bir pencerede Aylık Hedefler-Nisan 2019 yazımı açtım. Hedeflerime ne kadar ulaştığımı gözden geçiriyorum, “bu ay devam edeceğim bir madde var mı” diye bakıyorum. Nisan ayı benim için tırım tırım gezmekle geçti. Bologna, Verona, Salzburg, Hallstatt, Bled, Ljubjana, Tekirdağ gibi yerler gördüklerim arasındaydı. Bir ay böyle geçerken rutinlerime vakit ayırmakta zorlandım. Yoga ve günlük yazmak gibi alışkanlıklarım sekteye uğradı. Beslenme düzenimde stabil değişiklikler yapamadım. Seyahatlerde “yarın yokmuşcasına” yedim. 🙂 Ama sevdiğim insanların bir kısmına minik sürprizler yapabildim. Doğa ile bol bol haşır neşir oldum. An’ın tadını çıkartabildim. Mayıs’a gelecek olursak;

Doğa

Bugün evin yakınındaki koruya gittim. 1-2 saat yürüyüş yaptım. Arada toprağa oturdum, arada aşağıya resmini eklediğim ağacımın dalında ayaklarımı uzattım(fotoğraf sonbahardan kalma), kuş seslerini dinledim. Korunun genel kitlesi 60 yaş üzeri amcalar ve teyzelerdi yanlarından geçerken tatlı sohbetlerine, atışmalarına tanık oldum. Selamlaştım. Mis gibi oksijeni içime çektim ve yeni kararlarımı şekillendirdim. Mayıs ayı ne çok sıcak ne soğuk, tam yürüyüşlere çıkılacak ay. Kendime haftada 2 gün koruda yürüyüş hedefi koydum.
Aylık Hedef
Aylık Hedef

Instagram

Bu ay benim için en bomba hedef bu sanırım.:) Facebook, twitter gibi uygulamaları zaten kullanmıyorum. Sosyal medya’da aktif olduğum mecralar instagram(takip etmek isteyenler için @yazarkarga) ve ekşi sözlük. Bu ay instagramda herhangi bir paylaşım yapmayacağım. Bunu da fotoğraf ekleyip duyurdum ki hedefime sadık kalabileyim.

Yoga

Nisan’da yaptığım kaçamaklardan sonra bugün itibariyle yogaya dönüş vakti. Ekstrem bir şey çıkmadığı sürece her gün yoga yapacağım.

Günlük Tutmak

Kasım 2018’de güne 30-40 dakika erken başlayarak 3 sayfa günlük tutma kararı almıştım. O günden bugüne 2 günlük bitirdim. Yeni başladığım 3. günlüğü Mayıs’ta aksatmadan dolduracağım.

Sağlıklı Beslenme

Diyete en sık başlanan aylar Mayıs, Haziranmış. Malum yaz geliyor.:) Beslenme Tarzını Değiştirmek yazısında diyet değil hayat biçimini değiştirmekle ilgili bazı maddeler yazmıştım. Mayıs’ta daha düzenli, renkli(sadece et, karbonhidrat değil yaz meyveleri ve sebzeleri içeren), akşam 7’den sonra yemediğim ve rafine gıdalardan mümkün mertebe uzak kaldığım bir ay hedefliyorum. BEN  Bu ay öylesine yapmak istemiyorum hiçbir şeyi. Sabah güne başladığımda öylesine hazırlanmamak, o gün için bana en iyi hissetirecek şeyleri giymek. Kendimi şımartacağım bakımlarımı yapmak. Aynaya güzel bakmak, mindfulness anlarını çoğaltmak, “günümü daha iyi değerlendirebilir miydim” sorusuna hayır yanıtı vermek istiyorum. Kendi en iyimi ortaya koyacağım bir ay olacak her anlamda. Bakalım bir ay’da neler değişiyor? Haziran’da yazarım artık. Sevgiler:)

Aylık Hedef – Haziran 2019

1 Haziran benim için güzel tarih, doğum günüm 30 Mayıs olduğu için Haziran’ı yeni bir yaş ile karşılıyorum. Doğum günlerimde genelde instagramda yeni yaş motivasyon postu yayınlarım. Buraya da yazıyorum ki gözümün önünde olsun; “Kendime stressiz değil; ama stresi iyi yönetebildiğim, kontrol edemeyeceğim şeyler karşısında sakin kalabildiğim, olumsuzluklara değil hayatıma değer katan fikirlere önem verdiğim, risk aldığım, kendime inandığım, sevdiklerimi pamuklara sardığım, yenikliklerle bolca haşır neşir olduğum, yazıyla ilgili hedeflerimi bir bir gerçekleştirdiğim, öğrendiğim, değişmesem de dönüştüğüm, doğada bol bol şifa bulduğum, hayatın minik güzelliklerini fark edebildiğim, kendimi çokça şaşırttığım ve şımarttığım bir yaş diliyorum.” (Geçtiğimiz yıl eğlenceli hedefimde “o dövmeyi yaptır” vardı, bu yıl ise “yogada crow pozunu yapmak var”)

Blog

Blog için haftalık iki yazı hedefim var.(Çarşamba ve Pazar) Ama onların dışında en önemli hedefim planladığım bir söyleşi serisini artık hayata geçirmek. İlk röportajımı yaptım. Fakat derlemeye henüz fırsatım olmadı. Muhtemelen bu Pazar ilkini yayınlayacağım. Haziran hedefim sıradaki röportajlardan birini daha yapıp yayınlamak.

Yoga

Haziran’da bir gün bile aksatmadan ister 20 dakika ister 1 saat günlük yoga yapacağım.

İstanbul

İstanbul’da Turist Olmak yazısında yazdıklarımı öyle bir aksattım ki.:) Tam bir epic fail(epic fail için hakkıyla bir Türkçe karşılık bulamadım, başarısızlık örneği diyelim) Haziran’da en azından Beylerbeyi Sarayı‘nı göreceğim. (ceğim yazarken bile tereddüt ediyorum, görmezsem biri bana hesabını sorsun lütfen:) )

Kitap

Şu an tatildeyim, yanımda iki kitap var, biri “Sanatçının Yolu” diğeri “İş Dünyasında Linkedin İle Networking“. Haziran hedefim öncelikle bu iki kitabı bitirmek.

Kariyer

Şirketimin verdiği keyifli bir networking eğitimine katıldım. Eğitimi bir önceki başlıkta belirttiğim Linkedin kitabının yazarı Ertuğrul Belen veriyordu. Kitabı okuyarak Linkedin uygulamasında gerekli güncellemeleri yapacağım. Not aldığım noktalar olursa yazı da yazarım.

İngilizce

Hedefi net belirleyeceğim, EF online kursta bir seviye atlamak. Bilmediğim kelime ve cümle kalıplarını not alarak çalışmak. Not: Bu aylık hedefleri belirlemek önümdeki 30-31 güne genel bir persfektif ile bakmamı, motive olmamı sağlıyor. Tavsiye ederim. Yeni bir ay geldiğinde mutluluk seviyem artıyor.

Aylık Hedef – Temmuz 2019

Gene geldik harika bir aya. 🙂 1 Temmuz itibariyle hem yeni bir haftaya hem de yeni bir aya başlayacağız. Ben de her zamanki gibi aylık hedeflerimi yazarak motivasyon sağlayacağım. Haziran 2019‘da ele aldığım önemli konularından birisi; İngilizce’ydi. Kendime sonunda makul bir İngilizce çalışma planlaması yapabildim. İşyerine 40 dakika erken gidiyorum. Bu boşluk vakitlerimi kütüphanede değerlendirmeye ve her gün İngilizce çalışmaya karar verdim. Başarıyla da uyguladım. Temmuz’da da devam edeceğim. İstanbul’da Turist Olmak yazısında kendime koyduğum hedeflerden epey sınıfta kaldığım için Haziran’da korka korka Beylerbeyi Sarayı‘na gitme hedefi koymuştum. Neyse ki Haziran sanatsal bir ay oldu, Pera Müzesi’ne, İstanbul Modern’deki Ara Güler sergisine, Bergüzar Korel’in tiyatro oyununa ve Beylerbeyi Sarayı’na gittim. Saray harika olsa da çalışanlarının pek misafirperver olduklarını söyleyemem. Çok az ziyaretçi olmasına rağmen saray içindeki personel ciddi anlamda suratsız, sizi anlamsız şekilde kovalamaya çalışan kişiler. Sanırım Saray’ın içinde fotoğraf çekilmemesi için böylesine huzursuz bir ortam yaratmışlar.  Umarım biri durumu düzeltir. Haziran gezilerinden minik bir potpori; Gelelim Temmuz hedeflerine;

Minimalizm

Haziran’ı bitirirken adımlar attığım diğer bir konu da Minimalizm. Bu konuda daha önce Adım Adım Minimalizm yazısını da yazmıştım. Fakat çok uzun bir süredir en basit sadeleşme eylemlerini bile halının altına atmıştım. Örneğin enerjimi düşürdüğüne inandığım bir hediye var, çöpe atmam iki dakikamı alacak; ama kendi odamdan çıkarıp kullanmadığım bir odaya koymakla yetinmiştim. Tekrar okumayacağım kitapları kitap kumbarasına koymam gerekirken yine o odada bekletiyordum. Kışlık ayakkabılarda giymediklerim ayrıştırılmamıştı vs. Gündemime tekrar minimalizm konusu aldım ve bu kez harekete geçtim. 4 konuya başarıyla tik attım. Temmuz’u minimalizm ayım ilan ediyorum. Değişmeye, hafiflemeye ve sadeleşmeye devam edeceğim. Bir arkadaşımın deyişiyle “te ufacık bir değişiklik her şeyi değiştirir.”

Olumlama

Affirmation/olumlama kişisel gelişim kitap ve videolarından çok kez aşina olduğum; ama hayatıma katmadığım bir kavram. Kendime bir olumlama ritüeli oluşturdum. Yeni yıla kadar uykuya dalmadan bu ritüelde belirlediğim cümleleri zihnimden geçireceğim.

Su

Ne zaman sağlıkla ilgili bir sıkıntım olsa konu az su içmeye bağlanıyor. Ben de bir iki gün dikkat edip tekrar eski susuz günlerime geri dönüyorum. Dut Ağacı yazılarından birinde yazmıştım; “Bir dut ağacının altına oturdum. Susuzluktan tükenmeden su içmediğim geldi aklıma. Belki de işin sırrı budur. Belki de kendine verdiğin değer kendini susuz bırakmamakla başlar? Belki de bu kadar basittir her şey ama biz gözümüzün önündeki görmemekte ısrar etmişizdir?” Yine de su içmemeye devam ettim. Evde biberlerim var, iki gün su vermeyi unuttum, yapraklarını o kadar büzmüşler ki öldüklerini düşündüm.(ilk kez biber bakıyorum) Su verdim. 4-5 saat sonra gözlerime inanamadım, capcanlı duruyorlardı. Demek ki biz de böyle büzüşüyoruz, çirkinleşiyoruz, kaynaklarımızı tüketiyoruz su içmeyerek. Neticede Temmuz ayı su içeceğim. Su içeceğim. Su içeceğim.

Su İçmek İçin Öneriler

Daha fazla su içmek için internetten bulduğum bazı öneriler.
 • Her tuvaletten çıkışta su için.
 • Her öğüne başlamadan önce su için. Bir süre sonra otomatikleşecektir.
 • Su içmeyi hatırlatıcı app kullanın.
 • İçtiğiniz meyve sularını suyla seyreltin.(bu benlik değil)
 • Başucunuzda, çalışma masanızda su bulundurun.
 • Suyun içine meyveler vs. atın.(çok tatsız tussuz geliyorsa)
 • Maden suyu ya da mineralli su için.(yine çok tatsız tussuz geliyorsa)
 • Su bakımından zengin besinler yiyin. Salatalık, kabak, karpuz, greyfurt.
 • İçtiğiniz her alkollü içecek için bir bardak da su için.(rakıcılara gün doğdu:) )
 • Litre çizgileri olan su şişesi alıp günlük takip edin.
 • Su şişeniz her bittiğinde kalkıp doldurun.
 • Tuzlu şeyler atıştırın.(bu bana çok saçma geldi. Tamam tuz susatır da ne bileyim?)
 • Evde, arabada, çantanızda su dolu şişeniz olsun.
-Temmuz çok güzel geçsin.-
Aylık hedef
Aylık Hedef

Aylık Hedef – Ağustos 2019

Yazın son ayına “merhaba” diyoruz. Geleneksel aylık hedefler yazımı yazacağım. 🙂 Girizgahı çok uzatmadan başlıyorum;

Sağlık

Temmuz ayı sağlıkla ilgili bana minik mesajlar ileten bir ay oldu. Bu sebeple en üst başlığa sağlığı aldım. 1)Daha sık şükredeceğim. İş, pazartesi, sahip olduklarım ya da olmadıklarım konusunda gereksiz melankoli yaratmayı düşünmüyorum. Hayat güzel ve fazla mızıldanmaya gerek yok. 2)Günde iki litre su içeceğim. Eve ve işyerine litrelik su şişesi alacağım. 3)Haftanın 6 günü opsiyonel olarak ya yürüyüş ya yoga yapacağım. 4)On dakika dahi olsa her akşam uyumadan önce meditasyon yapacağım. 5)Telefonda bir şeyler dinleyerek uyumayacağım. 6)Evde daha sık yemek yapacağım. 7)Intermittent fastinge geri döneceğim. 8)Eve sağlıksız atıştırmalıklar almayacağım. 9)Doktor randevularımı ve kontrollerimi aksatmadan yapacağım.

İngilizce

1)Temmuz biterken kendime sabahları İngilizce podcast dinleme hedefi koymuştum. İş için hazırlanırken podcast dinliyorum. Çok çok seviyorum. Bazı podcastler öyle akıcı ve ilginç konuları işliyor ki yarıda bırakmaya kıyamıyorum. Ağustos hedefim de podcast dinlemeye devam etmek. 2)Günde 20 dakika dizi, eğitim ya da video izlemek.(Friends’e tekrar başladım, ilham veren Ted konuşmaları ile ilgili bir yazı yazacağım biriktiriyorum, ve İngilizce online eğitimler devam ediyor. Başarılı Olmanın Yolları yazı dizisiyle Başarı konusunu ele alıyorum. Bittiğinde mutluluk, zaman yönetimi, blog yazarlığı vs. geniş bir yelpazeden seçim yaparak devam edeceğim) 3)Konuşma sınıfına yazılmak. Bugün harekete geçtim.

***

Geçmiş aylardan bu yana alışkanlık edindiğim bazı konular var; günlük yazmak gibi, bitkilerle ilgilenmek gibi, yoga yapmak gibi, minimalizme uygun prensipleri benimsemek gibi çok ekstrem durumlar olmadığı sürece bu alışkanlıkları aylık hedeflerde yazmıyorum. Yoksa hepsi aynen devam… Hayat bir kutlama, tadınız çıkardığınız bir Ağustos olsun.

Aylık Hedef – Eylül 2019

Sonbahar kapıda.:) Güneşli günler biterken insan biraz hüzünleniyor. Bu sebeple Eylül yazımda sadece aylık hedeflerimi değil beni kışa motive edecek kış planlarımı da çıkaracağım. Eylül ayına girerken maalesef kontrolüm dışında şeyler oldu ve bazı planlarım başlamadan bozuldu. Müdahale edemeyeceğimiz şeylere üzülmemeyi öğrenmek gerek. Girizgahı daha fazla uzatmadan planlarıma geçiyorum;

Yoga

Yogayı ilk başta yazdım çünkü bu konuda önemli bir atılımım var. Evde Yoga yazımı okudunuz mu, bilmiyorum; ama 2018 yılında daily yoga uygulaması ile tesadüfen tanıştım ve Evde Yoga yapmaya başladım. Günde 5-10 dakikalarla başladığım yogada, artık 1 saatlik yoğun asana çalışmalarına uyum sağlayabiliyorum. Bakmayın aşağıdaki pozuma, hala temel asanalar konusunda çok uzun bir yolum var. Ama yogayı nefes almak, yemek yemek gibi ömür boyu sürdürmeyi düşündüğüm için hiç acelem yok. İşin tuhafı ben bu kafa üstü, el üstü duruşlar çok ileri seviye diye düşündüğüm için hiç denemiyordum.(crow(karga) pozu dışında:) ) İlk kez birkaç hafta önce izlediğim bir instagram videosundan sonra aşağıdaki duruşu denedim. İlk deneme başarılı oldum. Sanırım ben fark etmeden 10 aylık süre zarfında kaslarım ve dengem gelişmiş.:) Hedefim ise Eylül’de 200 saatlik yoga uzmanlaşma programına başlamak. Önümüzdeki hafta bir deneme dersine katılacağım. Seviyemi uygun bulursam 2020 Mart hatta inziva ile birlikte Haziran’a kadar sürecek bir maraton beni bekliyor. 🙂 Kendi kendine yoga yapmak benim için mükemmel bir terapi, fakat topluluklar ile tanışmak ve eğitmen geri bildirimlerini almak farklı bir deneyim katacaktır. Heyecanlıyım. 🙂
Aylık Hedef
Aylık Hedef

Değişim

Önümüzdeki 4 aylık süreçde biraz daha güçlü ve kararlı bir değişim yaşamayı planlıyorum. Kenarından geçtiğim, ertelediğim, üşendiğim şeyleri ele alacağım. Zaman zaman ihtiyacım olan konular yerine  keyfimin istediği noktalara yönelip kendimi oyaladığım(diğer bir deyişle kandırdığım) oluyor. Bu 4 ay bunu yapmayacağım. Konfor alanımdan sağlam bir şekilde çıkmayı düşünüyorum. İşin aslı artık kabuk değiştirmeye hazır olduğuma ve pasif davrandığım sürece kendime fayda sağlamayacağıma inanıyorum. Tüm planlarımı yazamayacağım, bir kısmı zaten süreç içerisinde şekillenecektir, bir kısmı da bana kalması gereken şeyler. Ama;
 • Eylül ile birlikte kendime bir deneyim hesabı kurdum. Bu 4 aylık yaratım sürecinde işte ve sosyal yaşantımda teoriden sıyrılıp pratiğe geçmeyi hedefliyorum. Hata yap; ama bir şeyler yap. Daha iyisini bulana kadar dene den dene…
 • Eylül ile birlikte intermittent fasting diğer bir deyişle aralıklı oruca geri dönüyorum. Hedefim 4 kilo vermek ve istediğim fit görünüme sahip olmak.
 • Sabah ya da akşam günde 1 saatimi kendi inzivama ayıracağım. 20 dakika meditasyon, 20 dakika olumlama yazıları , 20 dakika ise hayal yazıları yazacağım. Negatiflikten tamamen sıyrılmak istiyorum.
 • Cildime, bedenime, zihnime, kısacası kendime gereken özeni gösterip bana iyi hissettirecek şeyler yapacağım.
Eylül ve sonbaharın hepimize iyi gelmesi dileğiyle…

Aylık Hedef – Ekim 2019

Eylül tantana ile başladı, beklemediğim olaylar ve daha büyük tantanalar devam ederken bitti. Bu sebeple Ekim’i hiç kestiremiyorum.:) Ama aylık ritüelimi es geçemem, Ekim kararlarımı yazıp motive olacağım;

Minimalizm

Geçtiğimiz sonbahara girerken minimalizm konusunda adımlar atıp bloga da bol bol aktarmıştım. Kışlıkları çıkarma ritüeliyle birlikte tekrar minimalizmi gündemime alıyorum. Hem eylemlerime hem yazılarıma yansıyacaktır.

Yoga-Meditasyon

Eylül ayı ile birlikye yoga uzmanlaşma programına başlamıştım. Ekim yoga pratiğimin eksik olmadığı bir ay olacak. Günlük rutinime meditasyonu katmak istiyorum.(sabahları) 5-10 dakika ile başlayacağım.

Blog

Blog için yazı ve araştırmalarımı da sıklaştıracağım bir ay olacak. Şimdiden iştahım kabarıyor. Aklımda harika konular var. Hem okuyup, izleyip ilham almak hem de bir an önce sizlerle paylaşmak istiyorum. Ekim ayı blogum için verimli bir ay olacak.

Doğa

Ekim ayının isminin ekme-biçmeden geldiği söylenir. Benim için sonbahar bambaşka bir şenlik anlamı taşıyor, doğada bol bol yürüyüşler yapacağım.(haftada 5 gün) Daha önce meşe palamutu ekimi ile ilgili yazmıştım. Bu kez tüm süreci videoya alıp instagram ve blogda yayınlayabilirim. Şu an tohumken ektiğim ilk çam ağacım büyümekte. Ama meşe palamutlarına da aşığım tekrar meşe tohumları ekmek için sabırsızlanıyorum. Bolluk bereket dolu çok güzel bir ay bizi bekler. Evdeki bitkilerim için de annemden birkaç ipucu alacağım, birlikte düzenleyeceğiz. Yeşil daha yeşil bir ev istiyorum.:)

Seyahat

Yazın çok sıcak olduğu için deniz-kum-güneş dışında seyahat sevmiyorum. Ama hiç bilmediğim bir şehirde, bilmediğim sokaklara dalmayı çok özledim. Ekim bu özlemimi de gidereceğim bir ay olacak. Daha ne olsun? Vakit geçirmeden Ekim planlarınızı yapın derim. Bolluk bereket dolu, üreteceğiniz sanat ile besleneceğiniz, ruhunuzu doyuracağınız bir ay olsun.

Aylık Hedef – Kasım 2019

Aylık hedef yazılarımı, genellikle bir önceki ayın son gününde yayınlarım. Ama Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘ne başlayacağım için hedef yazımı bir hafta öne aldım. Eylül-Ekim tabiri caizse benim için fırtına etkisiyle geçiyor. Hayata dair önceliklerim tüm hızıyla değişti. O yüzden Kasım’da mevcut önceliklerime göre hedef belirleyeceğim.

Yoga

Eylül’de 200 saatlik yoga uzmanlaşma programına başlamıştım. Kasım’da harika hocalardan 30 saatlik çok sıkı yoga dersi alacağım. Bu da demek oluyor ki Kasım’da kafadan iki haftasonum tamamen yoga ile geçecek. Kendi pratiğime de yoğunlaşacağım. Bir süredir sağ elimdeki ufak sakatlık sebebiyle yoga yapamıyorum. Bedenin ağrı sinyallerine saygı duyup kendimi hırpalamamayı seçtim. Ama Kasım’da yoga yapabilir hale geleceğimi düşünüyorum.

Meditasyon

Hala tam bir rutine oturtamasam da son bir haftadır sabah ya da akşam meditasyon yaptım. İşin güzel tarafı yapmadığım zaman bir eksiklik hissetmeye başladım. Kasım’da bir meditasyon rutini oluşturacağım.

Akşam Yemeği

Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘nde de akşam rutinlerine değineceğim. Akşamlarım zıvanadan çıktığı için Kasım kararım akşam yemeği yememek. Acıkırsam su içmeyi ve evde varsa muz yemeyi planlıyorum.:)

Seyahat

2020 için uzun yıllardır hayallerimi süsleyen bir seyahat hedefim var. Harekete geçtim; muhtemelen gerçekleştireceğim. Kasım’da bu seyahat planı için kendime verdiğim bir ödev var onu yerine getireceğim.(gizemli bir hedef oldu; ama burada dursun)

Para

Gelire değil gidere yoğunlaştığım bir ay olacak. Kendime bir harcama defteri tutacağım. Farkında olarak harcamak istiyorum.

Sağlık

Uzun süredir es geçtiğim bir iki doktor kontrolüm için harekete geçeceğim. Planlar yapılsın Kasım geliyor.✨

Aylık Hedef – Aralık 2020

2019’un son ayına “merhaba”. Çalıştığım sektör sebebiyle yıl sonu çok yoğun geçiyor. Fırtına gibi bir Kasım’ın ardından paldır küldür Aralık’a geçiş yaptık. Yarın Yeni Yıla Hazırlık Serisi için “Süreklilik” konusunda yazacağım. Ama artık bir ritüel haline gelen “aylık hedefler” yazımı es geçemezdim. Aralık ayında rutinlerim üzerine çalışacağım. Bazıları çok uzun süredir hayatımda olan rutinler, bazılarını ise yeni katıyorum.

Sabah Rutini

 • Alarmımı 20 dakika daha erkene kurup, her sabah esneme egzersizleri ya da sabah yogası yapacağım. Bedenimin buna ihtiyacı var. Bütün gün hareketsiz ve stresli geçiyor. Sabah güne hazırlanmak istiyorum.
 • Güne bir bardak limonlu su ile başlayacağım.
 • 3 sayfa günlük yazacağım.

Akşam Rutini

Akşam kelimesinden bile korkar oldum. Gündüzüm ne kadar tatlı ve güzel başlarsa akşamım o denli zıvanadan çıkıyor. 🙂 Öyle yapıyorum olmuyor, böyle deniyorum olmuyor. 🙂 Kendime karşı patron kesilmeye karar verdim. Yeni yılda akşamlarımın böyle geçmesini is te mi yo rum!
 • Makyajımı temizleyip, nemlendirici süreceğim.
 • Mesai ve dışarıda planımın olmadığı her akşam yoga yapacağım.
 • Eve marketten ıvır zıvır alışverişi yapmak ve Aralık ayı boyunca sipariş vermek yasak.
 • Yatmadan önce 5 dakika bile olsa meditasyon ve nefes egzersizleri yapacağım.
 • Her akşam rutin olarak kitap okuyacağım.
 • Günü şükran duyduğum şeyler ve olumlamalarımı yazarak kapatacağım.

Başka Neler Var?

 • Aralık belli ki iş odaklı bir ay olacak, kendimi diğer konulara yetişemiyorum diye hırpalamayacağım.
 • Aralıklı orucu(intermittent fasting) es geçmeden devam ettireceğim.
 • 2020’de yapacağım büyük seyahat planım için kayıt işlemlerimi tamamlayacağım.
 • Bol bol bol bol ve bol olarak su içip, işlenmiş gıda tüketimimi ve şeker/karbonhidratı azaltıp, sebze meyve ağırlık bir beslenme düzenine geçeceğim.
 • Doktor kontrolü gibi konuları es geçmeyeceğim.
 • Harcamalarımı minimize edip, ihtiyaç dışı herhangi bir harcama yapmayacağım.
Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.