Başarılı Olmanın Yolları-1

Başarı konusunu ele aldığım yazı serisine Başarı Nedir? yazısı ile başlamıştım. Seride Chris Croft isimli koç, eğitmen ve konuşmacının başarı ile ilgili online eğitimine yer vermekteyim.

Eğitimden aldığım notları kısa kısa çevireceğim.

Hedef Belirlemek

Başarılı insanların ortak noktaları bir hedefe sahip olmalarıdır. Yaşınız kaç olursa olsun hedef belirlemek için geç kalmış sayılmazsınız.

Her şey iki kez yaratılır. Önce zihninizde yaratırsınız, daha sonra gerçek anlamda yaratırsınız.

Hedef belirlemenin 2 olumlu tarafı var;

  1. Hedefler size yönünüzü gösterir. Bir hedefiniz olmadığında rastgele ilerlersiniz ve vardığınız noktayı sevmeme ihtimaliniz çok olasıdır. Yola çıkmadan önce hedefi belirlemek ise daha mantıklı. Gerekirse hedefinizi revize edebilirsiniz.
  2. Hedefleriniz başarıya daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Yapmanız gereken, oturup gelecek 1-10 yıllık hedeflerinizi yazmak. Bu hedefleri yazarken iş ve iş dışı hayatınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hedef Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İngilizce kaynaklarda doğru hedefi belirlemek için geliştirilen yöntemlerde SMART diğer bir deyişle “akıllı” hedef sistemi kullanılır. SMART hedefte smart kelimesinin her harfi bir kriteri temsil eder. Aşağıda açılımlarına yer verdim;

Spesific – Spesifik kelimesi Türkçe’de de kullandığımız bir kelime. Belirleyeceğiniz hedefin özel, net, spesifik olması gerektiğini simgeler.

Measurable – Hedefiniz ölçülebilir olmalıdır. Yani “bu ay çok kitap okuyacağım” yerine “bu ay iki kitap bitireceğim” ya da “her gün 50 sayfa okuyacağım” gibi hedefler daha doğrudur.

Achievable – Hedefleriniz ulaşılabilir olmalıdır.

Realistic – Hedefleriniz gerçekçi olmalıdır.

Timely – Hedeflerinize ulaşmak için bir zaman kısıtınız olmalıdır.

Chris Croft ise SMART hedef yöntemi yerine SPVEM yöntemini öneriyor. Tabii ki smart hedefin güzel tarafı kelime anlamının da “akıllı hedef” olması. Fakat Chris Croft’un önerileri daha çok ilgimi çekti. Çünkü kendisi SMART hedefte birinci ve ikinci kelimelerin aynı anlama geldiğini, üçüncü ve dördüncü kelimelerin de aynı anlama geldiğini belirtiyor. Ki bence haklı. SPVEM yönteminde ise;

Scary – Hedefiniz bir nebze korkutucu olmalı. Sizi konfor alanınızdan çıkarmalıdır.

Positive – Hedefiniz pozitif olmalı. Sigarayı bırakmak ya da daha az stres yapmak gibi hedefler doğru değil. zihin negatif hedefi canlandıramamaktadır. “TV’yi azaltma hedefi” yerine “Günde yarım saat kitap okuyacağım” “Günde yarım saat yürüyeceğim” gibi hedefler daha mantıklı.

Visual – Hedefi canlandırmak, görsel haline getirmek gerekli. Avustralya’ya seyahat etmek isteyen kişinin, rota belirlemesi; Avustralya fotoğraflarını, kanguru fotoğraflarını masasına asması hedefine ulaşması için daha etkili yöntemler. Başta da belirttiğimiz gibi başarıya ulaşırken iki yaratım süreci var, önce zihin sonra gerçek.

Excite – Hedefiniz sizi heyecanlandırmalı, duygularınızı harekete geçirmeli ve sizi tembellikten kurtarmalıdır. Kırmızı bir Ferrari’ye sahip olmak sizi heyecanlandırmıyorsa bunu hedef olarak belirlemenize gerek yok.

Measurable – Smart kelimesindeki gibi hedefleriniz ölçülebilir olmalıdır.

Başarısızlığa Sebep Olan Alışkanlıklar

Başarı konusunu ele alırken başarısızlığa da değinmemek olmaz. Başarısızlık için 3 temel nokta var;

  1. Endişe ve korku. Başarıya ulaşmak için endişe ya da korku duyguları size yardımcı olmaz. Endişe ve korku hissettiğinizde bilinçli bir şekilde duygularınızı zihninizden uzaklaştırın. Ve plan yapmanın, aksiyona geçmenin kaygıyı azalttığını hatırlayın. Değiştiremeyeceğiniz şeyler için endişelenmek zaman kaybıdır. Değiştirebileceğiniz şeyler için de endişelenmeniz mantıklı değil. Bunun yerine plan yapıp harekete geçmeniz ve bir strateji belirlemeniz kaygıyı azaltacaktır.
  2. Sabırsızlık. Başarısız olmak için önünüzdeki ikinci engel sabırsızlıktır. Bu duygu sizi zaman zaman agresif ve kaba yapabilir. Bırakmanıza sebep olabilir. Düşman yaratmanıza ve belirsiz durumlara sebep olur. Sabırsızlaştığınızda kendinize 30 saniye sinirlenme hakkı tanıyın. Sonrasında rahatlamaya çalışın.
  3. Tembellik. Tembelliğin bazen daha az acı verici olduğunu düşünürüz; ama uzun vadede daha çok acı getirir. Tembellik hayattaki pek çok problemin köküdür.

Başarının İki Yanlış Formu

  1. Mükemmel olmak. Başarılı olmak mükemmel olmaya çalışmak değildir. Mükemmel olmaya çalıştığınızda(ki olamazsınız), hep yapamadıklarınıza ve nelere sahip olmadığınıza odaklanıp tatminsizlik yaşarsınız. Bu da iç huzurunuza hatta bazen harekete geçmenize engel olur.
  2. Rekabet. Başarı yolunda birilerinin önüne geçmeniz gerekebilir. Fakat geçmişte ya da gelecekte her zaman sizden daha iyileri olabilir. Herkesle yarışmaya çalışmak hayal kırıklığına uğrama riskinizi arttırır. Aynı zamanda yanlış bir ölçüdür. Arkadaşlarınızdan daha büyük bir eve sahip olmayı hedeflemektense, nasıl bir eve sahip olmak istediğinize odaklanmak daha iyidir. Başarı kendinizi değerli hissettiren şeyleri bulmakla ve kendi en iyinizi ortaya koymakla ilgilidir.

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

2 Replies to “Başarılı Olmanın Yolları-1”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.