Başarılı Olmanın Yolları

Bu hafta yazımın kaynağı Chris Croft isimli koç, eğitmen ve konuşmacının online eğitimlerinden biri. Eğitimin konusu “Başarılı Olmanın Yolları”. Yazıyı iş hayatında başarılı olmanın yolları  ya da okulda başarılı olmanın yolları diye ayırmayacağım. Prensipte içerik hepsini kapsıyor. 

Başarı, mutluluk, özgürlük gibi kelimeler kavramsal kelimeler olduğu için, her birinin bir sözlük anlamı olsa da kişiden kişiye çok fazla farklılık gösterebilen tanımları var. Kendinize “başarı nedir” diye sorduğunuzda, nasıl tanımlıyorsunuz?

Bir kişi başarıyı “milyoner olmak” diye tanımlarken, diğeri “en iyi okullarda okumak” olarak tanımlayabilir. Kimileri için evlenmek bile başarı iken bir başkası için; ömür boyu iz bırakacak gönüllü faaliyetlerde bulunmak, başarı olarak nitelendirilebilir.

Peki Christ Croft “başarı nedir” konusunu nasıl anlatmış? 

Başarı Nedir?

Başarı nedir ve ben neden bu konuda konuşuyorum? Eğer çok başarılıysam neden bu stüdyoda ders anlatmak yerine bir sürat teknesinde şampanya yudumlamayı tercih etmiyorum? Yanıt şu, bunu tercih edebilirim. Şampanya ve tekneleri severim. Tatillere çıkmayı da severim. Fakat tatilden ve sürekli dinlenerek geçirdiğim birkaç haftadan sonra farklı bir şeyler yapmak isterim, bana başarı hissini verecek şeyler…

Hepimizin başarı konusunda ayrı hayalleri ve yapacakları var. Hepimiz farklı şeylerle mutlu oluruz.

Sözlük başarıyı; “bir hedef ya da amacı gerçekleştirmek”olarak tanımlar. Fakat bu çok geniş bir tanım. “Bahçeyi düzenledim” demek de tamamlanan bir hedef olabilir, “Dünyayı değiştirdim” demek de…

Ben hayatta başarılı olmayı “zamanınızı istediğiniz şeylere harcama özgürlüğü” olarak tanımlıyorum. Başarı aynı zamanda; an’da kalma konusunda bir yol bulmak ve gelecekte de iyi kazanımlar elde etmeye devam etmek, dengeyi kurmaktır.

Sadece an’ın tadını çıkararak gelecekte istediklerinizi elde edemeyebilirsiniz. Ya da sadece gelecek için çalışarak an’ın içindeki mutlulukları kaçırabilirsiniz. İkisi arasındaki dengeyi kurduğunuz zaman başarılı olursunuz.

Çoğu insan, işte başarılı olmaya evde eğlenmeye çalışır. Bu kötü bir plan demiyorum; ama işte ve iş dışında “hem eğlenmek hem de keyif almak” başarıyı getirir.

Başarılı Olmak İçin İki Öneri

Bunu sağlayabilmek için bazı taktikler ve alışkanlıklar var ve ilerleyen haftalarda paylaşacağım. Ama şu an için değineceğim iki önemli konu var;

1)Net hedeflere sahip olun.(hem ev hem de iş için) Ne yapmak istiyorsunuz? Zamanınızı neye harcamak istiyorsunuz?

2)Daha verimli hale gelin. Bir yola çıkacaksanız, rotanız olmalı; ama aynı zamanda sizi oraya götürecek iyi bir aracınız da olmalı. Planlama, zaman yönetimi, kendine güven, insanlarla iyi ilişkiler yaratmak verimliliği arttırır.

Eğer net hedefleriniz varsa fakat verimli değilseniz başarısız olabilirsiniz.

Eğer verimliyseniz fakat hedefleriniz yoksa gene başarısız olabilirsiniz. Hedef olmadığında bir çemberin içinde dönüp durabilirsiniz ya da sonuca vardığınızda memnun kalmayabilirsiniz.

Eğer hem hedefiniz hem de verimliliğiniz yoksa gene eğlenebilirsiniz. Ama şu an ve gelecek arasındaki denge şaşar ve çok şanslı değilseniz mutsuz olabilirsiniz.

Fakat hem hedefleriniz hem de verimliliğiniz varsa, hedefleriniz gerçekleşir hayatta yapmak istediklerinizi gerçekleştirirsizin. Ve başarı budur.

Hedef Belirlemek

Başarılı insanların ortak noktaları bir hedefe sahip olmalarıdır. Yaşınız kaç olursa olsun hedef belirlemek için geç kalmış sayılmazsınız.

Her şey iki kez yaratılır. Önce zihninizde yaratırsınız, daha sonra gerçek anlamda yaratırsınız.

Hedef belirlemenin 2 olumlu tarafı var;

 1. Hedefler size yönünüzü gösterir. Bir hedefiniz olmadığında rastgele ilerlersiniz ve vardığınız noktayı sevmeme ihtimaliniz çok olasıdır. Yola çıkmadan önce hedefi belirlemek ise daha mantıklı. Gerekirse hedefinizi revize edebilirsiniz.
 2. Hedefleriniz başarıya daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Yapmanız gereken, oturup gelecek 1-10 yıllık hedeflerinizi yazmak. Bu hedefleri yazarken iş ve iş dışı hayatınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hedef Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İngilizce kaynaklarda doğru hedefi belirlemek için geliştirilen yöntemlerde SMART diğer bir deyişle “akıllı” hedef sistemi kullanılır. SMART hedefte smart kelimesinin her harfi bir kriteri temsil eder. Aşağıda açılımlarına yer verdim;

Spesific – Spesifik kelimesi Türkçe’de de kullandığımız bir kelime. Belirleyeceğiniz hedefin özel, net, spesifik olması gerektiğini simgeler.

Measurable – Hedefiniz ölçülebilir olmalıdır. Yani “bu ay çok kitap okuyacağım” yerine “bu ay iki kitap bitireceğim” ya da “her gün 50 sayfa okuyacağım” gibi hedefler daha doğrudur.

Achievable – Hedefleriniz ulaşılabilir olmalıdır.

Realistic – Hedefleriniz gerçekçi olmalıdır.

Timely – Hedeflerinize ulaşmak için bir zaman kısıtınız olmalıdır.

Chris Croft ise SMART hedef yöntemi yerine SPVEM yöntemini öneriyor. Tabii ki smart hedefin güzel tarafı kelime anlamının da “akıllı hedef” olması. Fakat Chris Croft’un önerileri daha çok ilgimi çekti. Çünkü kendisi SMART hedefte birinci ve ikinci kelimelerin aynı anlama geldiğini, üçüncü ve dördüncü kelimelerin de aynı anlama geldiğini belirtiyor. Ki bence haklı. SPVEM yönteminde ise;

Scary – Hedefiniz bir nebze korkutucu olmalı. Sizi konfor alanınızdan çıkarmalıdır.

Positive – Hedefiniz pozitif olmalı. Sigarayı bırakmak ya da daha az stres yapmak gibi hedefler doğru değil. zihin negatif hedefi canlandıramamaktadır. “TV’yi azaltma hedefi” yerine “Günde yarım saat kitap okuyacağım” “Günde yarım saat yürüyeceğim” gibi hedefler daha mantıklı.

Visual – Hedefi canlandırmak, görsel haline getirmek gerekli. Avustralya’ya seyahat etmek isteyen kişinin, rota belirlemesi; Avustralya fotoğraflarını, kanguru fotoğraflarını masasına asması hedefine ulaşması için daha etkili yöntemler. Başta da belirttiğimiz gibi başarıya ulaşırken iki yaratım süreci var, önce zihin sonra gerçek.

Excite – Hedefiniz sizi heyecanlandırmalı, duygularınızı harekete geçirmeli ve sizi tembellikten kurtarmalıdır. Kırmızı bir Ferrari’ye sahip olmak sizi heyecanlandırmıyorsa bunu hedef olarak belirlemenize gerek yok.

Measurable – Smart kelimesindeki gibi hedefleriniz ölçülebilir olmalıdır.

Başarısızlığa Sebep Olan Alışkanlıklar

Başarı konusunu ele alırken başarısızlığa da değinmemek olmaz. Başarısızlık için 3 temel nokta var;

 1. Endişe ve korku. Başarıya ulaşmak için endişe ya da korku duyguları size yardımcı olmaz. Endişe ve korku hissettiğinizde bilinçli bir şekilde duygularınızı zihninizden uzaklaştırın. Ve plan yapmanın, aksiyona geçmenin kaygıyı azalttığını hatırlayın. Değiştiremeyeceğiniz şeyler için endişelenmek zaman kaybıdır. Değiştirebileceğiniz şeyler için de endişelenmeniz mantıklı değil. Bunun yerine plan yapıp harekete geçmeniz ve bir strateji belirlemeniz kaygıyı azaltacaktır.
 2. Sabırsızlık. Başarısız olmak için önünüzdeki ikinci engel sabırsızlıktır. Bu duygu sizi zaman zaman agresif ve kaba yapabilir. Bırakmanıza sebep olabilir. Düşman yaratmanıza ve belirsiz durumlara sebep olur. Sabırsızlaştığınızda kendinize 30 saniye sinirlenme hakkı tanıyın. Sonrasında rahatlamaya çalışın.
 3. Tembellik. Tembelliğin bazen daha az acı verici olduğunu düşünürüz; ama uzun vadede daha çok acı getirir. Tembellik hayattaki pek çok problemin köküdür.

Başarının İki Yanlış Formu

 1. Mükemmel olmak. Başarılı olmak mükemmel olmaya çalışmak değildir. Mükemmel olmaya çalıştığınızda(ki olamazsınız), hep yapamadıklarınıza ve nelere sahip olmadığınıza odaklanıp tatminsizlik yaşarsınız. Bu da iç huzurunuza hatta bazen harekete geçmenize engel olur.
 2. Rekabet. Başarı yolunda birilerinin önüne geçmeniz gerekebilir. Fakat geçmişte ya da gelecekte her zaman sizden daha iyileri olabilir. Herkesle yarışmaya çalışmak hayal kırıklığına uğrama riskinizi arttırır. Aynı zamanda yanlış bir ölçüdür. Arkadaşlarınızdan daha büyük bir eve sahip olmayı hedeflemektense, nasıl bir eve sahip olmak istediğinize odaklanmak daha iyidir. Başarı kendinizi değerli hissettiren şeyleri bulmakla ve kendi en iyinizi ortaya koymakla ilgilidir.

Organize Olmak

Ne kadar yetenekli ve yaratıcı olursanız olun organize ve planlı davranmazsanız başarılı olma ihtimalinizi baltalarsınız. Ve organize olmakla ilgili kilit konu her şeyi yazmaktır. Sahip olduğunuz her fikri, yapmayı planladığınız her şeyi, söz verdiğiniz ve size söz verilen her şeyi yazın.

Telefon, notebook, defter ya da ipad; yazmak için hangi araç gereci kullandığınızın bir önemi yok.

Organize Olmak İçin 3 Öneri

Organize olma konusunda aşağıdaki 3 listeyi yaparak başlayın.

Ana Liste

Patronunuz, yöneticiniz, müşterilerinizin talepleri, kişisel hedefleriniz ya da yerine getirilmesi gereken görevler… Hepsini bu listeye yazın. Bu durum görevleri unutma stresinizi azaltacaktır. Bu planlama yolunda atılan ilk adımdır.

Daha sonra listeye bakıp maddeleri önemlerine göre sıralayabilirsiniz. Bazıları daha acildir, bazıları önemlidir, bazıları bekleyebilir, bazıları devredilebilir. Listeniz çok uzunsa bile en azından bunu tespit etmiş olursunuz. Belki bir kısmını daha birilerine devretme ya da bazılarını erteleme konusunu değerlendirirsiniz. Bu liste sizin için bir ham maddedir.

Böyle bir listeyi oluşturmak ne kadar vaktinizi alır? 10 mu, 20 mi? Bu vakti ayırdığınıza değecektir.

 

Günlük To Do(Yapılacaklar) Listesi

Ana liste ile büyük resmi gördükten sonra günlük bir to do listesi tutmalısınız. Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsanız, bir şeyleri günlük olarak yapmanız gerekmektedir. Ve günlük yapılacaklar listesi daha iyi odaklanmanızı sağlar. Eğer iyi hissettirecekse tamamlanan işlerin üzerini çizebilir, tik atabilirsiniz.

Her akşam bitirmediğiniz işlerin listesini ve ertesi gün tamamlamayı planladığınız işlerin listesini yapın. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak herhangi bir kağıda ya da telefon uygulamasına bu listeyi yazabilirsiniz.

Büyük konuları bir önceki listeye yani ana listeye ekleyebilirsiniz. Örneğin İtalyanca öğrenmek. Ama bu görev ile ilgili günlük yapacağınız konuları günlük to do listesine dahil edebilirsiniz. Örneğin; arabada dinlemek için İtalyanca podcast indirmek.

Günlük veya Takvim

Tüm randevuları, toplantılar, son teslim tarihi ya da tamamlanması gereken tarih belli olan işleri vs. not alın. Sizin belirli tarihte yapmaya söz verdiğiniz ya da size söz verilen işleri günleriyle not alın. Böylelikle aklınızda tutmaya ya da hatırlamaya çalışmanıza gerek kalmaz.

***

Bu 3 listeye sahip misiniz? Eğer değilseniz bugünden başlayın. Listelemek kolaydır, zihninizin yükünü alır, bir şeyleri hatırlamaya çalışmak yerine yaratıcı olabilmeniz için boşluk yaratır.

İlgili yazılari için;

Sosyal Çevrenin Başarıya Etkisi

Olumsuz İnsanlarla Aranıza Mesafe Koyun

Napoleon Hill’in “insanın aklı neyi kavrar ve neye inanırsa onu gerçekleştirir” sözünü belki duymuşsunuzdur.

Hayatta pek çok kararı alırken ve adımlar atarken kendi iç sesimizden ziyade aile, arkadaşlarımız, çevremiz hatta içinde yaşadığımız toplumun etkisi olur.

Sosyalleştiğimiz insanlar düşünce ve inanç sistemimize doğrudan etki yapar. Doğru insanlarla iletişim kurduğumuzda başarı yolunda bize faydaları dokunacaktır.

Ofiste ya da kafede hayatı şikayet etmek, dedikodu yapmak, diziler, futbol ve arabalar hakkında konuşmak çok tatlı gelir. Hepimiz zaman zaman bu konuları konuşmayı sevebiliriz. Ama bazen motive olmaya, odaklanmaya ihtiyacımız vardır. Pesimistik(kötümser) kişilerle çok sık iletişim halinde olmak iyi hissettirmez.

Eğer negatif arkadaşlarıma bu eğitimden bahsetseydim “bunu yapmak istediğine emin misin?” ya da “ya kötü giderse?” ya da “yeteri kadar donanımlı mısın?” gibi bana pek de cesaret vermeyecek sözler söylerlerdi.

Neden sürekli arabalar, futbol, dedikodu, siyasi tartışmalar konuşabileceğimiz arkadaşlar yerine daha pozitif iletişim sağlayacak bir sosyal çevre tercih etmeyelim? Bir şeyler öğrenebileceğiniz, size ilham veren, sizi cesaretlendiren arkadaşlar hayatınıza değer katacaktır.

Olumsuz insanlardan kaçının ve hayatınızı olumlu insanlarla doldurmaya çalışın. Eğer bir şeyler öğrenmiyorsanız ve sizi mutlu da etmiyorlarsa sizi sürekli kemiren ve aşağıya çeken kişilerle neden arkadaşlık ediyorsunuz?

Öneri:

Ben sosyal çevremde hangi kişilerle, hangi periyotlarda görüşmek istediğime dair liste yaparım.(aylık, haftalık, yıllık vs.) Ve bu listeyi yaptığımda senede hemen hemen 150 haftayı doldurmuş olurum. Her zaman herkesi istediğiniz sıklıkta göreceğiniz kadar vaktiniz olmayabiliyor.

Size kaba gelebilir; ama hayatınızı ve zamanınızı gerçekten harcamak istediğiniz size bir şeyler katabilecek insanlara vakit yaratmak adına bu yaklaşım gereklidir. Ve sadece bir hayatınız olduğunu da hesaba katmalısınız.

Peki, tüm bu kapsamda düşündüğünüzde arkadaşlarınız genel olarak negatif mi pozitif mi? Sizi aşağıya mı çekiyorlar, yoksa enerji mi veriyorlar? Marie Kondo‘nun dediği gibi size neşe veriyorlar mı? Başarılı olmanız için destekçiler mi yoksa geriye mi götürüyorlar?

Kitap Okumanın Başarıya Etkisi

Satış, yönetim, iletişim gibi konular ile ilgili bir iş yapıyorsanız bazı yetenekler üzerine çalışmanız gereklidir. Tanıştığım çoğu satışçı, satış ile ilgili bir kursa gitmemiş ve bu konuda kitap okumamıştır, ki bu inanılır gibi değil. İdeal dünyada uzmanlık alanınız ile ilgili en azından bir ya da birkaç kitap okumanız gerekir.

Kişisel gelişim için zaman ve para ayırmak önemlidir. Pek çok gider için para harcıyorsunuz kendi gelişiminiz için de harcamalısınız. Çoğu insan kendi gelişimi için hiç vakit ve para ayırmaz.

Kişisel gelişim kitapları kitapçılarda büyük bir yer kaplar. Peki kaçımız okuduğumuz kitapların içeriğine yönelik harekete geçiyoruz, eylemlerimizi değiştiriyoruz? Genellikle çoğumuz kitabın önerdiklerini yapmıyoruz. Yapanlar da çoğu zaman o kitapları okuyan kişiler değil. Kişisel gelişim kitaplarını okuyanların belki sadece %1 kitabın içeriğine uygun hareket eder ve başarıyı yakalar. Diğer %99’luk kesim kolay bir  yol arar. O kitapta bulamazlarsa başka bir kitapta sihirli ve başarıya kolay ulaştıran bir yol ararlar.

 

Fakat gerçek şu ki başarıya ulaşmanız için işi yapmak zorundasınız, kısa yol yok. Bu kitapları okuyanların bir kısmı aksiyona geçer, bir kısmı hiçbir şey yapmaz bir kısmı da içeriğindeki belirli başlı kısımları uygular. Ve bu şekilde %100 başarı elde edemezler. Ne kadar okur ve uygularsanız başarı oranınız o denli artar.

Düzenli olarak okuyun. Her kitapta öğrendiğiniz şeyleri mümkün olduğu kadar düzgün bir şekilde uygulamaya çalışın. Notlar alın ve aksiyona geçin. Bu şekilde başarı oranınız artacaktır.

Beden Sağlığı

Kaliteli bir hayat yaşayabilmek adına sağlığımıza ihtiyacımız var. Sağlık için 3 temel prensip var;

 1. Sağlıklı beslen
 2. Uyku düzenine sahip ol
 3. Düzenli egzersiz yap

Bunlar çok açık değil mi? Ama çoğumuz uygulamada duvara çarparız. Bazen egzersiz yapamayacak kadar yorgun olduğumuzu düşünürüz. Bazen uyku saatimizden fedakarlık ederiz, bazen abur cuburun ucunu kaçırırız.

Egzersiz

Egzersiz için aşağıdaki anahtarları uygulayabilirsiniz

Gününüzün içinde egzersiz yapabileceğiniz bir zaman dilimi bulun. Sabahları ya da akşamları kısa bir yürüyüş ya da koşu yapabilir misiniz? İşe bisiklet ile gidebilir misiniz? Spor salonuna yazılabilir misiniz? Sizi cesaretlendiren bir arkadaşınızla bir spor programı planlayabilir misiniz? Belki ağırlık malzemeleri alıp sabah ve akşam 5’er dakika ağırlık çalışabilirsiniz? Egzersiz yapmak size daha enerjik hissettirecek ve daha iyi düşünmenizi sağlayacaktır. Vücuttaki değişim zihni de etkiler ve önemlidir.

Yeme Alışkanlıkları

Sevdiğiniz sağlıklı tarifler bulun. Artık pek çok sosyal medya uygulamasından her yeme zevkine uygun pratik tarihler bulmak mümkün. Sizin için iyi olan yiyecekleri tüketme alışkanlığı geliştirin.(en azından çoğunlukla) Ve yediğiniz yemekler duygularınızı değil, bedeninizi beslesin. Üzgün ya da sinirli ya da aç gözlü hissettiğiniz duygusal tetiklerle yemeğe saldırmayın.

Uyku

Uyku alanınızı serin ve karanlık olmasına dikkat edin. Yüzyıllar önce mağarada yaşıyorduk. Sık seyahat ediyorsanız, uçuşlarda kullanabileceğiniz maskelerden alabilirsiniz. Uykuyu yeteri kadar almak önemlidir ve bu yeterlilik kişiden kişiye değişkenlik gösterir.  Fakat düzenli uyku için geç saatlere kadar uyanık kalmayın. Evet gece çok zinde hissedebilirsiniz, TV izlemek sosyal ve medyada vakit geçirmek isteyebilirsiniz; fakat sabah erken kalmanız gerekiyorsa uyandığınızda ızdırap verici olacaktır. Ve düşünmekten uyuyamıyorsanız, ertesi günün işlerini vs. zihninizi meşgul eden her şeyi kağıda dökün. Daha sonra boş bir zihinle uyumaya çalışın.

Zihin Sağlığı

Bedenimize dikkat etmemizle ilgili maddeleri anlattık. Sıra zihinde. Eğer zihniniz yeterli kapasitede çalışamazsa bir işte başarılı olmanız çok zor.

Zihin sağlığı için de tıpkı beden sağlığı gibi iyi bir uyku gerekir. İyi ve yeterli bir uyku ile zihin kendisini yeniler.

Kendinize düşünmek için belirli bir zaman dilimi ayırın. İş günlerinizde kendinize kısacık bir zaman dilimi ayırıp “işimi nasıl daha iyi yapabilirim” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. “kaçırdığım bir çözüm var mı” “her şey yolunda gidiyor mu?” gibi sorulara vakit ayırabilir misiniz?

Yürüyüşe çıkın. Dışarıda olmak beyin için kesinlikle iyidir. Hava soğuk olsa bile sıkı giyinip çıkın.

Müzik dinleyin. Jazz, klasik müzik, chill out gibi müzikler zihni yeniler, şarj eder.

Meditasyon yapın. Zihniniz arınacak, yaratıcılığınız ve başarı oranınız artacaktır. Deneyin, mutlaka iyi sonuçlar alacaksınız.

İlginizi çekebilecek konular;

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Bu hafta yazımın kaynağı Chris Croft isimli koç, eğitmen ve konuşmacının online eğitimlerinden biri. Eğitimin konusu “Başarılı Olmanın Yolları”.

Başarı, mutluluk, özgürlük gibi kelimeler kavramsal kelimeler olduğu için, her birinin bir sözlük anlamı olsa da kişiden kişiye çok fazla farklılık gösterebilen tanımları var. Kendinize “başarı nedir” diye sorduğunuzda, nasıl tanımlıyorsunuz?

Bir kişi başarıyı “milyoner olmak” diye tanımlarken, diğeri “en iyi okullarda okumak” olarak tanımlayabilir. Kimileri için evlenmek bile başarı iken bir başkası için; ömür boyu iz bırakacak gönüllü faaliyetlerde bulunmak, başarı olarak nitelendirilebilir.

Peki Christ Croft “başarı nedir” konusunu nasıl anlatmış? İngilizce bir eğitim olduğu için elimden geldiğince iyi bir şekilde çevirmeye çalıştım.

Başarı Nedir?

Başarı nedir ve ben neden bu konuda konuşuyorum? Eğer çok başarılıysam neden bu stüdyoda ders anlatmak yerine bir sürat teknesinde şampanya yudumlamayı tercih etmiyorum? Yanıt şu, bunu tercih edebilirim. Şampanya ve tekneleri severim. Tatillere çıkmayı da severim. Fakat tatilden ve sürekli dinlenerek geçirdiğim birkaç haftadan sonra farklı bir şeyler yapmak isterim, bana başarı hissini verecek şeyler…

Hepimizin başarı konusunda ayrı hayalleri ve yapacakları var. Hepimiz farklı şeylerle mutlu oluruz.

Sözlük başarıyı; “bir hedef ya da amacı gerçekleştirmek”olarak tanımlar. Fakat bu çok geniş bir tanım. “Bahçeyi düzenledim” demek de tamamlanan bir hedef olabilir, “Dünyayı değiştirdim” demek de…

Ben hayatta başarılı olmayı “zamanınızı istediğiniz şeylere harcama özgürlüğü” olarak tanımlıyorum. Başarı aynı zamanda; an’da kalma konusunda bir yol bulmak ve gelecekte de iyi kazanımlar elde etmeye devam etmek, dengeyi kurmaktır.

Sadece an’ın tadını çıkararak gelecekte istediklerinizi elde edemeyebilirsiniz. Ya da sadece gelecek için çalışarak an’ın içindeki mutlulukları kaçırabilirsiniz. İkisi arasındaki dengeyi kurduğunuz zaman başarılı olursunuz.

Çoğu insan, işte başarılı olmaya evde eğlenmeye çalışır. Bu kötü bir plan demiyorum; ama işte ve iş dışında “hem eğlenmek hem de keyif almak” başarıyı getirir.

Başarılı Olmak İçin İki Öneri

Bunu sağlayabilmek için bazı taktikler ve alışkanlıklar var ve ilerleyen haftalarda paylaşacağım. Ama şu an için değineceğim iki önemli konu var;

1)Net hedeflere sahip olun.(hem ev hem de iş için) Ne yapmak istiyorsunuz? Zamanınızı neye harcamak istiyorsunuz?

2)Daha verimli hale gelin. Bir yola çıkacaksanız, rotanız olmalı; ama aynı zamanda sizi oraya götürecek iyi bir aracınız da olmalı. Planlama, zaman yönetimi, kendine güven, insanlarla iyi ilişkiler yaratmak verimliliği arttırır.

Eğer net hedefleriniz varsa fakat verimli değilseniz başarısız olabilirsiniz.

Eğer verimliyseniz fakat hedefleriniz yoksa gene başarısız olabilirsiniz. Hedef olmadığında bir çemberin içinde dönüp durabilirsiniz ya da sonuca vardığınızda memnun kalmayabilirsiniz.

Eğer hem hedefiniz hem de verimliliğiniz yoksa gene eğlenebilirsiniz. Ama şu an ve gelecek arasındaki denge şaşar ve çok şanslı değilseniz mutsuz olabilirsiniz.

Fakat hem hedefleriniz hem de verimliliğiniz varsa, hedefleriniz gerçekleşir hayatta yapmak istediklerinizi gerçekleştirirsizin. Ve başarı budur.

Hedef Belirlemek

Başarılı insanların ortak noktaları bir hedefe sahip olmalarıdır. Yaşınız kaç olursa olsun hedef belirlemek için geç kalmış sayılmazsınız.

Her şey iki kez yaratılır. Önce zihninizde yaratırsınız, daha sonra gerçek anlamda yaratırsınız.

Hedef belirlemenin 2 olumlu tarafı var;

 1. Hedefler size yönünüzü gösterir. Bir hedefiniz olmadığında rastgele ilerlersiniz ve vardığınız noktayı sevmeme ihtimaliniz çok olasıdır. Yola çıkmadan önce hedefi belirlemek ise daha mantıklı. Gerekirse hedefinizi revize edebilirsiniz.
 2. Hedefleriniz başarıya daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Yapmanız gereken, oturup gelecek 1-10 yıllık hedeflerinizi yazmak. Bu hedefleri yazarken iş ve iş dışı hayatınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hedef Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İngilizce kaynaklarda doğru hedefi belirlemek için geliştirilen yöntemlerde SMART diğer bir deyişle “akıllı” hedef sistemi kullanılır. SMART hedefte smart kelimesinin her harfi bir kriteri temsil eder. Aşağıda açılımlarına yer verdim;

Spesific – Spesifik kelimesi Türkçe’de de kullandığımız bir kelime. Belirleyeceğiniz hedefin özel, net, spesifik olması gerektiğini simgeler.

Measurable – Hedefiniz ölçülebilir olmalıdır. Yani “bu ay çok kitap okuyacağım” yerine “bu ay iki kitap bitireceğim” ya da “her gün 50 sayfa okuyacağım” gibi hedefler daha doğrudur.

Achievable – Hedefleriniz ulaşılabilir olmalıdır.

Realistic – Hedefleriniz gerçekçi olmalıdır.

Timely – Hedeflerinize ulaşmak için bir zaman kısıtınız olmalıdır.

Chris Croft ise SMART hedef yöntemi yerine SPVEM yöntemini öneriyor. Tabii ki smart hedefin güzel tarafı kelime anlamının da “akıllı hedef” olması. Fakat Chris Croft’un önerileri daha çok ilgimi çekti. Çünkü kendisi SMART hedefte birinci ve ikinci kelimelerin aynı anlama geldiğini, üçüncü ve dördüncü kelimelerin de aynı anlama geldiğini belirtiyor. Ki bence haklı. SPVEM yönteminde ise;

Scary – Hedefiniz bir nebze korkutucu olmalı. Sizi konfor alanınızdan çıkarmalıdır.

Positive – Hedefiniz pozitif olmalı. Sigarayı bırakmak ya da daha az stres yapmak gibi hedefler doğru değil. zihin negatif hedefi canlandıramamaktadır. “TV’yi azaltma hedefi” yerine “Günde yarım saat kitap okuyacağım” “Günde yarım saat yürüyeceğim” gibi hedefler daha mantıklı.

Visual – Hedefi canlandırmak, görsel haline getirmek gerekli. Avustralya’ya seyahat etmek isteyen kişinin, rota belirlemesi; Avustralya fotoğraflarını, kanguru fotoğraflarını masasına asması hedefine ulaşması için daha etkili yöntemler. Başta da belirttiğimiz gibi başarıya ulaşırken iki yaratım süreci var, önce zihin sonra gerçek.

Excite – Hedefiniz sizi heyecanlandırmalı, duygularınızı harekete geçirmeli ve sizi tembellikten kurtarmalıdır. Kırmızı bir Ferrari’ye sahip olmak sizi heyecanlandırmıyorsa bunu hedef olarak belirlemenize gerek yok.

Measurable – Smart kelimesindeki gibi hedefleriniz ölçülebilir olmalıdır.

Başarısızlığa Sebep Olan Alışkanlıklar

Başarı konusunu ele alırken başarısızlığa da değinmemek olmaz. Başarısızlık için 3 temel nokta var;

 1. Endişe ve korku. Başarıya ulaşmak için endişe ya da korku duyguları size yardımcı olmaz. Endişe ve korku hissettiğinizde bilinçli bir şekilde duygularınızı zihninizden uzaklaştırın. Ve plan yapmanın, aksiyona geçmenin kaygıyı azalttığını hatırlayın. Değiştiremeyeceğiniz şeyler için endişelenmek zaman kaybıdır. Değiştirebileceğiniz şeyler için de endişelenmeniz mantıklı değil. Bunun yerine plan yapıp harekete geçmeniz ve bir strateji belirlemeniz kaygıyı azaltacaktır.
 2. Sabırsızlık. Başarısız olmak için önünüzdeki ikinci engel sabırsızlıktır. Bu duygu sizi zaman zaman agresif ve kaba yapabilir. Bırakmanıza sebep olabilir. Düşman yaratmanıza ve belirsiz durumlara sebep olur. Sabırsızlaştığınızda kendinize 30 saniye sinirlenme hakkı tanıyın. Sonrasında rahatlamaya çalışın.
 3. Tembellik. Tembelliğin bazen daha az acı verici olduğunu düşünürüz; ama uzun vadede daha çok acı getirir. Tembellik hayattaki pek çok problemin köküdür.

Başarının İki Yanlış Formu

 1. Mükemmel olmak. Başarılı olmak mükemmel olmaya çalışmak değildir. Mükemmel olmaya çalıştığınızda(ki olamazsınız), hep yapamadıklarınıza ve nelere sahip olmadığınıza odaklanıp tatminsizlik yaşarsınız. Bu da iç huzurunuza hatta bazen harekete geçmenize engel olur.
 2. Rekabet. Başarı yolunda birilerinin önüne geçmeniz gerekebilir. Fakat geçmişte ya da gelecekte her zaman sizden daha iyileri olabilir. Herkesle yarışmaya çalışmak hayal kırıklığına uğrama riskinizi arttırır. Aynı zamanda yanlış bir ölçüdür. Arkadaşlarınızdan daha büyük bir eve sahip olmayı hedeflemektense, nasıl bir eve sahip olmak istediğinize odaklanmak daha iyidir. Başarı kendinizi değerli hissettiren şeyleri bulmakla ve kendi en iyinizi ortaya koymakla ilgilidir.

Organize Olmak

Ne kadar yetenekli ve yaratıcı olursanız olun organize ve planlı davranmazsanız başarılı olma ihtimalinizi baltalarsınız. Ve organize olmakla ilgili kilit konu her şeyi yazmaktır. Sahip olduğunuz her fikri, yapmayı planladığınız her şeyi, söz verdiğiniz ve size söz verilen her şeyi yazın.

Telefon, notebook, defter ya da ipad; yazmak için hangi araç gereci kullandığınızın bir önemi yok.

Organize Olmak İçin 3 Öneri

Organize olma konusunda aşağıdaki 3 listeyi yaparak başlayın.

Ana Liste

Patronunuz, yöneticiniz, müşterilerinizin talepleri, kişisel hedefleriniz ya da yerine getirilmesi gereken görevler… Hepsini bu listeye yazın. Bu durum görevleri unutma stresinizi azaltacaktır. Bu planlama yolunda atılan ilk adımdır.

Daha sonra listeye bakıp maddeleri önemlerine göre sıralayabilirsiniz. Bazıları daha acildir, bazıları önemlidir, bazıları bekleyebilir, bazıları devredilebilir. Listeniz çok uzunsa bile en azından bunu tespit etmiş olursunuz. Belki bir kısmını daha birilerine devretme ya da bazılarını erteleme konusunu değerlendirirsiniz. Bu liste sizin için bir ham maddedir.

Böyle bir listeyi oluşturmak ne kadar vaktinizi alır? 10 mu, 20 mi? Bu vakti ayırdığınıza değecektir.

 

Günlük To Do(Yapılacaklar) Listesi

Ana liste ile büyük resmi gördükten sonra günlük bir to do listesi tutmalısınız. Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsanız, bir şeyleri günlük olarak yapmanız gerekmektedir. Ve günlük yapılacaklar listesi daha iyi odaklanmanızı sağlar. Eğer iyi hissettirecekse tamamlanan işlerin üzerini çizebilir, tik atabilirsiniz.

Her akşam bitirmediğiniz işlerin listesini ve ertesi gün tamamlamayı planladığınız işlerin listesini yapın. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak herhangi bir kağıda ya da telefon uygulamasına bu listeyi yazabilirsiniz.

Büyük konuları bir önceki listeye yani ana listeye ekleyebilirsiniz. Örneğin İtalyanca öğrenmek. Ama bu görev ile ilgili günlük yapacağınız konuları günlük to do listesine dahil edebilirsiniz. Örneğin; arabada dinlemek için İtalyanca podcast indirmek.

Günlük veya Takvim

Tüm randevuları, toplantılar, son teslim tarihi ya da tamamlanması gereken tarih belli olan işleri vs. not alın. Sizin belirli tarihte yapmaya söz verdiğiniz ya da size söz verilen işleri günleriyle not alın. Böylelikle aklınızda tutmaya ya da hatırlamaya çalışmanıza gerek kalmaz.

***

Bu 3 listeye sahip misiniz? Eğer değilseniz bugünden başlayın. Listelemek kolaydır, zihninizin yükünü alır, bir şeyleri hatırlamaya çalışmak yerine yaratıcı olabilmeniz için boşluk yaratır.

İlgili yazılari için;

Sosyal Çevrenin Başarıya Etkisi

Olumsuz İnsanlarla Aranıza Mesafe Koyun

Napoleon Hill’in “insanın aklı neyi kavrar ve neye inanırsa onu gerçekleştirir” sözünü belki duymuşsunuzdur.

Hayatta pek çok kararı alırken ve adımlar atarken kendi iç sesimizden ziyade aile, arkadaşlarımız, çevremiz hatta içinde yaşadığımız toplumun etkisi olur.

Sosyalleştiğimiz insanlar düşünce ve inanç sistemimize doğrudan etki yapar. Doğru insanlarla iletişim kurduğumuzda başarı yolunda bize faydaları dokunacaktır.

Ofiste ya da kafede hayatı şikayet etmek, dedikodu yapmak, diziler, futbol ve arabalar hakkında konuşmak çok tatlı gelir. Hepimiz zaman zaman bu konuları konuşmayı sevebiliriz. Ama bazen motive olmaya, odaklanmaya ihtiyacımız vardır. Pesimistik(kötümser) kişilerle çok sık iletişim halinde olmak iyi hissettirmez.

Eğer negatif arkadaşlarıma bu eğitimden bahsetseydim “bunu yapmak istediğine emin misin?” ya da “ya kötü giderse?” ya da “yeteri kadar donanımlı mısın?” gibi bana pek de cesaret vermeyecek sözler söylerlerdi.

Neden sürekli arabalar, futbol, dedikodu, siyasi tartışmalar konuşabileceğimiz arkadaşlar yerine daha pozitif iletişim sağlayacak bir sosyal çevre tercih etmeyelim? Bir şeyler öğrenebileceğiniz, size ilham veren, sizi cesaretlendiren arkadaşlar hayatınıza değer katacaktır.

Olumsuz insanlardan kaçının ve hayatınızı olumlu insanlarla doldurmaya çalışın. Eğer bir şeyler öğrenmiyorsanız ve sizi mutlu da etmiyorlarsa sizi sürekli kemiren ve aşağıya çeken kişilerle neden arkadaşlık ediyorsunuz?

Öneri:

Ben sosyal çevremde hangi kişilerle, hangi periyotlarda görüşmek istediğime dair liste yaparım.(aylık, haftalık, yıllık vs.) Ve bu listeyi yaptığımda senede hemen hemen 150 haftayı doldurmuş olurum. Her zaman herkesi istediğiniz sıklıkta göreceğiniz kadar vaktiniz olmayabiliyor.

Size kaba gelebilir; ama hayatınızı ve zamanınızı gerçekten harcamak istediğiniz size bir şeyler katabilecek insanlara vakit yaratmak adına bu yaklaşım gereklidir. Ve sadece bir hayatınız olduğunu da hesaba katmalısınız.

Peki, tüm bu kapsamda düşündüğünüzde arkadaşlarınız genel olarak negatif mi pozitif mi? Sizi aşağıya mı çekiyorlar, yoksa enerji mi veriyorlar? Marie Kondo‘nun dediği gibi size neşe veriyorlar mı? Başarılı olmanız için destekçiler mi yoksa geriye mi götürüyorlar?

Kitap Okumanın Başarıya Etkisi

Satış, yönetim, iletişim gibi konular ile ilgili bir iş yapıyorsanız bazı yetenekler üzerine çalışmanız gereklidir. Tanıştığım çoğu satışçı, satış ile ilgili bir kursa gitmemiş ve bu konuda kitap okumamıştır, ki bu inanılır gibi değil. İdeal dünyada uzmanlık alanınız ile ilgili en azından bir ya da birkaç kitap okumanız gerekir.

Kişisel gelişim için zaman ve para ayırmak önemlidir. Pek çok gider için para harcıyorsunuz kendi gelişiminiz için de harcamalısınız. Çoğu insan kendi gelişimi için hiç vakit ve para ayırmaz.

Kişisel gelişim kitapları kitapçılarda büyük bir yer kaplar. Peki kaçımız okuduğumuz kitapların içeriğine yönelik harekete geçiyoruz, eylemlerimizi değiştiriyoruz? Genellikle çoğumuz kitabın önerdiklerini yapmıyoruz. Yapanlar da çoğu zaman o kitapları okuyan kişiler değil. Kişisel gelişim kitaplarını okuyanların belki sadece %1 kitabın içeriğine uygun hareket eder ve başarıyı yakalar. Diğer %99’luk kesim kolay bir  yol arar. O kitapta bulamazlarsa başka bir kitapta sihirli ve başarıya kolay ulaştıran bir yol ararlar.

 

Fakat gerçek şu ki başarıya ulaşmanız için işi yapmak zorundasınız, kısa yol yok. Bu kitapları okuyanların bir kısmı aksiyona geçer, bir kısmı hiçbir şey yapmaz bir kısmı da içeriğindeki belirli başlı kısımları uygular. Ve bu şekilde %100 başarı elde edemezler. Ne kadar okur ve uygularsanız başarı oranınız o denli artar.

Düzenli olarak okuyun. Her kitapta öğrendiğiniz şeyleri mümkün olduğu kadar düzgün bir şekilde uygulamaya çalışın. Notlar alın ve aksiyona geçin. Bu şekilde başarı oranınız artacaktır.

Beden Sağlığı

Kaliteli bir hayat yaşayabilmek adına sağlığımıza ihtiyacımız var. Sağlık için 3 temel prensip var;

 1. Sağlıklı beslen
 2. Uyku düzenine sahip ol
 3. Düzenli egzersiz yap

Bunlar çok açık değil mi? Ama çoğumuz uygulamada duvara çarparız. Bazen egzersiz yapamayacak kadar yorgun olduğumuzu düşünürüz. Bazen uyku saatimizden fedakarlık ederiz, bazen abur cuburun ucunu kaçırırız.

Egzersiz

Egzersiz için aşağıdaki anahtarları uygulayabilirsiniz

Gününüzün içinde egzersiz yapabileceğiniz bir zaman dilimi bulun. Sabahları ya da akşamları kısa bir yürüyüş ya da koşu yapabilir misiniz? İşe bisiklet ile gidebilir misiniz? Spor salonuna yazılabilir misiniz? Sizi cesaretlendiren bir arkadaşınızla bir spor programı planlayabilir misiniz? Belki ağırlık malzemeleri alıp sabah ve akşam 5’er dakika ağırlık çalışabilirsiniz? Egzersiz yapmak size daha enerjik hissettirecek ve daha iyi düşünmenizi sağlayacaktır. Vücuttaki değişim zihni de etkiler ve önemlidir.

Yeme Alışkanlıkları

Sevdiğiniz sağlıklı tarifler bulun. Artık pek çok sosyal medya uygulamasından her yeme zevkine uygun pratik tarihler bulmak mümkün. Sizin için iyi olan yiyecekleri tüketme alışkanlığı geliştirin.(en azından çoğunlukla) Ve yediğiniz yemekler duygularınızı değil, bedeninizi beslesin. Üzgün ya da sinirli ya da aç gözlü hissettiğiniz duygusal tetiklerle yemeğe saldırmayın.

Uyku

Uyku alanınızı serin ve karanlık olmasına dikkat edin. Yüzyıllar önce mağarada yaşıyorduk. Sık seyahat ediyorsanız, uçuşlarda kullanabileceğiniz maskelerden alabilirsiniz. Uykuyu yeteri kadar almak önemlidir ve bu yeterlilik kişiden kişiye değişkenlik gösterir.  Fakat düzenli uyku için geç saatlere kadar uyanık kalmayın. Evet gece çok zinde hissedebilirsiniz, TV izlemek sosyal ve medyada vakit geçirmek isteyebilirsiniz; fakat sabah erken kalmanız gerekiyorsa uyandığınızda ızdırap verici olacaktır. Ve düşünmekten uyuyamıyorsanız, ertesi günün işlerini vs. zihninizi meşgul eden her şeyi kağıda dökün. Daha sonra boş bir zihinle uyumaya çalışın.

Zihin Sağlığı

Bedenimize dikkat etmemizle ilgili maddeleri anlattık. Sıra zihinde. Eğer zihniniz yeterli kapasitede çalışamazsa bir işte başarılı olmanız çok zor.

Zihin sağlığı için de tıpkı beden sağlığı gibi iyi bir uyku gerekir. İyi ve yeterli bir uyku ile zihin kendisini yeniler.

Kendinize düşünmek için belirli bir zaman dilimi ayırın. İş günlerinizde kendinize kısacık bir zaman dilimi ayırıp “işimi nasıl daha iyi yapabilirim” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. “kaçırdığım bir çözüm var mı” “her şey yolunda gidiyor mu?” gibi sorulara vakit ayırabilir misiniz?

Yürüyüşe çıkın. Dışarıda olmak beyin için kesinlikle iyidir. Hava soğuk olsa bile sıkı giyinip çıkın.

Müzik dinleyin. Jazz, klasik müzik, chill out gibi müzikler zihni yeniler, şarj eder.

Meditasyon yapın. Zihniniz arınacak, yaratıcılığınız ve başarı oranınız artacaktır. Deneyin, mutlaka iyi sonuçlar alacaksınız.

İlginizi çekebilecek konular;

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

8 Replies to “Başarılı Olmanın Yolları”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.