Aylık Hedefler – Mayıs 2023

Nisan’dan tatsız bir an: Yer İstanbul.

Evdeyim dışarı çıkmak için hazırlanıyorum. Mutfaktan paldır küldür bir düşme gürültüsü ve annemin “ayy elim gitti” feryadı. İçeri girdim el bileği kırık, kabak gibi görüyorum. Diğer el kanlar içinde. Kafası kan, yerler kan…

Sonrası mı? Sonrası hep şükür.

İnsan sevdiklerine en ufak bir zarar gelmesini istemiyor. Ama hayatın akışında düşmek kalkmak hep var. Sadece şu an ayrı ülkelerde olmanın verdiği bir kaygı, zihne ara ara hücum eden düşünceler silsilesi… Sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlıyorum. 

Hazır İstanbul’a gitmişken uzun da bir grip geçirdim. Evimi özlemiştim, fazla fazla doydum.:) O yüzden Mayıs’a iştahım yerinde.

Nisan’da Neler İzledim?

Mayıs hedeflerine geçmeden önce Nisan’da izlediklerimi yazayım;

Şempanze İmparatorluğu

Netflix’te yayınlanan 4 bölümlük belgesel. Şempanzelerle DNA’mızın %98’inden fazlası benzerlik gösteriyormuş. Hayvanlar alemi ilgimi çekiyor. Zira kendime seçtiğim sembol de “karga” zaten.:)

Belgeseli hasta dönemimde bir çırpıda izledim. Bir yaşını geçen her şempanzeye isim vermişlerdi. Sanırım dünya üzerinde bir şeylere isim veren tek canlı biziz ve izlerken şunu anladım bu isim konusu bağlarımızı güçlendiriyor.

Yer yer film gibiydi. Dişi şempanzelerin mertebe düşüklüğü, sınırlar arası şempanze savaşları, liderlik savaşları, liderlere yancı olmaya çalışanlar, ayaklarını kaydırmaya çalışanlar, ekip çalışması ve hayata dair pek çok not barındırıyordu.

Gördüm ki şempanzeler dünyasında da zerre huzur yok.

Coco

Ölüm ve hayalini yaşama konusunu Ölüler Günü üzerinden anlatan harika bir animasyon.

Yine Netflix’ten izledim. Filmden bir kesit;

“Kendini reddemezsin. Hayalime sadık kalmalıydım. Önüme altın tepside gelmeyecekti. O hayale ulaşmak bana düşüyordu.

İzin almakla uğraşmıyorum artık. Doğru an geldiğinde hayalinin elinden kaçmasına izin verme. Şansını kendin yakalamakısın.”

Filmi izleyince akla “seni tanıyan son kişi öldüğünde hiç yaşamamış olacaksın” cümlesi geliyor.

Nasıl Zengin Olunur?

Şimdilik 8 bölüm yayınlanan bir Netflix şovu. Amerika’da geçiyor ve adı üzerinde para kazanma, hayalindeki hayata ulaşma, para biriktirme üzerine bir şov.

Tamamını bitirmedim, eğlenceli ve parayı takip etme konusunda fikirler alabileceğiniz bir yapım.

9 Alternatif Netflix İçeriği

Mayıs Hedefleri

Yüksek Lisans

Mayıs ayı, masterda sınav teslim dönemi ve ilk dönemden sonra dersleri tamamen savsaklamış durumdayım. Mayıs’tan sonra tez sürecim başlayacak ve henüz hiçbir hazırlığım yok. Bu sebeple önceliklerimden biri üniversite.

İçerik Üretimi

Nisan’da içerik üretimlerimle ilgili beni heyecanlandıran birkaç güzel gelişme oldu. Aynı zamanda kendi üniversitemin de sosyal medya hesapları için içerik üretiyorum.(İngiltere’de yüksek lisans yaparken haftalık 20 saat çalışma izniniz oluyor) Mayıs hedefim hem kendime yeni alanlar açmak ve mevcut fırsatları değerlendirmek hem de okulun işlerine ağırlık vermek.

Her ikisi için de tam zamanlı iş gibi çalışacağım.

Meditasyon & Yoga

Mayıs’ta Çarşamba-Perşembe üniversitede, diğer günler ise online derslerim var. Çarşamba dışında her sabaha meditasyon ve yoga ile başlayacağım.

Esnekliğimi kaybettim, sürekli çene, boyun ve sırt kaslarımı sıktığımı fark ediyorum. Ağrılar hayat kalitemi çok fazla düşürüyor. Bu konu için meditasyon ve beslenme biçimini değiştirmenin etkili olduğunu okudum. Mayıs’ta düzenli uygulayacağım.

Beslenme Biçimini Değiştirmek

Yukarıdaki maddeyle bağlantılı olarak bu maddeyi de ekledim.

Londra’ya geldikten sonra tartı almamıştım. Benim tek bağımlılığım var, o da: TATLI. Yeni bir tatlı, abur cubur gördüğümde denemek istiyorum.

Haliyle farklı bir ülkede olunca benim için pek çok şey “yeni” halini aldı. Ve standartta zaten her gün tatlı yiyen biriyken bu iki-üç katına çıktı. Kilo almamın dışında çok da sağlıksız bir beslenme biçimine geçtim.

Normalde öğlen 12’den önce hiçbir şey yemem ve intermittent fasting türünde beslenirim. Fasting yöntemini hiç duymadan önce de doğal yeme düzenim buydu. Londra’ya geldiğimden beri yine ilk öğünü öğlen yiyorum, fakat gece yemelerim başladı.

Mayıs’ta hedefim;

  • Tartı almak.(bugün sipariş edeceğim, kontrol şart)
  • Tam fastinge dönmek
  • Öğün ve atıştırmalıkları günlük olarak planlamak
  • Eve sağlıksız şeyler almamak

Instagram’da belki ara sıra sağlıklı öğünlerimi paylaşıp motive olurum.

Yürüyüş

Havalar güzelleşti. Londra’da yeşillik bol. Kaldığım yerin mini spor salonu var. Spor için şartlar çok elverişli. Her gün tempolu yürüyüş yapacağım.

Dans

Geçmiş haftalarda iki kez Lindy Hop dansına gitmiştim. Mayıs’ta da kurs buldum, haftada bir gün Lindy Hop’a gitmeye devam edeceğim. Bütün kafamı dağıtıyor ve çok eğleniyorum.

***

Yeni Yıl Hedefleri 2023 yazısında sanat ve seyahat hedeflerimi yazmıştım. Nisan’da Londra’da Design Museum’u ziyaret ettim, Londra içerisinde Kew Gardens, Holland Park gibi daha önce gitmediğim yerler keşfettim. Oxford, Bath ve kıyısından köşesinden Bristol şehirlerine seyahat ettim. Mayıs’ta ise hedefim daha çok çalışma odaklı olduğu için Londra’daki kütüphaneleri keşfetmeyi planlıyorum. Belki İngiltere içi bir iki yeni şehre günübirlik seyahat edebilirim.

Hem motivasyonel içerikler hem de seyahat içerikleri fazlaca birikti. Mayıs ayı çılgın gibi yazı paylaşacağım bir ay olacak. Özellikle Londra odaklı gezi planlayanlar için faydalı yazılar yayınlayacağım.

Aynı zamanda 30 Mayıs hem doğum günüm hem de sınavlarımın son teslim günü. Parolam bütünsel olarak kendime iyi gelen eylemleri seçmek, çalışkan ve planlı olmak. Gerilimi sakinliğe çevirmek.

Bakalım bizi nasıl bir ay bekliyor? Bu ay hepimizin ortak heyecan duyduğu bir gündem de var. Ve umarım Mayıs ile birlikte siyaset büyük ölçüde gündemlerimizden çıkar gider. 🙂

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.