Kew Gardens Gezilecek Yerler

Londra’da bulunan Kew Gardens, diğer bir deyişle Royal Botanic Gardens bitkibotanik sevenlerin çıldırabileceği bir lokasyon. Geçtiğimiz hafta ziyaret ettik ve ilkbaharın kendisini tam anlamıyla göstermeye başladığı bir dönemde gezmek resmen modumuzu değiştirdi. Yazımda Kew Gardens ile ilgili detaylı bilgileri ve gezi notlarımı aktaracağım.

Kew Gardens
Kew Gardens

Kew Gardens İle İlgili Bazı Önemli Bilgiler

 • Kew Gardens UNESCO Dünya Miras Haritası’nda yer alıyor.
 • Bahçenin içinde 50.000’den fazla bitki türü bulunuyor.
 • Londra’nın ücretli olan nadir lokasyonlarından biri.  Web sitesinden ücretleri daha iyi inceleyebilirsiniz. Ben öğrenci olduğum için indirimden faydalandım. Öğrenci kimliği isteniyor.
 • Noel dönemi ziyaret edecekseniz biletleri önceden takip etmeniz gerekir. “Hangi dönemlerde ziyaret edilmeli?” başlığında daha detaylı paylaştım.
 • Londra’nın standart popüler turistik lokasyonlarından biraz daha uzak.
 • Bahçenin girişinde harita dağıtılıyor, bilgi edinmek ve rota oluşturmak için almakta fayda var.
 • Kew Gardens genel olarak dümdüz bir arazi bu sebeple yürüyüş için ideal. Fakat biz gezimize Richmond Park’ı da dahil ettik ve günün sonunda 21.500 adım atmıştım. 🙂
 • Kew Gardens ile Richmond Park’ı aynı gün gezmek “bence” uygun değil. Zira Richmond Park içinde 600’den fazla geyik nüfusu barındıran bir başka dev alan. Kew Gardens’tan sonra bir de orada yürümek insanın enerjisini tüketebiliyor. 🙂 Bu sebeple biz kısa bir tur atıp(hiç geyik görmedik, tekrar gideceğiz), dondurma molası verip dönüşe geçtik.
 • Çok vakit alacağı için kısa Londra gezinizde önermem, çünkü malum Londra’da onlarca harika park-bahçe var. Fakat uzun bir Londra seyahatinde keyifle gezilebilir.
Richmond Park
Richmond Park

Kew Gardens Çocuklara Uygun Mu?

Zaman zaman Instagram’da(@yazarkarga) “Londra’da çocuklara uygun aktiviteler, gezi planları” ile ilgili sorular alıyorum. Çocuğum olmadığı için çok ilgi alanım olan bir konu değil. Ama Kew Gardens’ta gezerken hem benim hem de arkadaşımın dikkatini çeken bir şey vardı, o da burada çocukların bir kısmının ne kadar huysuz olduğu. 🙂

Aslında tam tersini beklerdim; ama mantıklı düşününce çocuklar çok haklı. 🙂 Birincisi bahçe gerçekten dev bir alan. Muhtemelen bir süre sonra yorulup ilgilerini kaybediyorlar. İkincisi oturup oyun oynamadıkları sürece botanik, bağ-bahçe gezmek çocukların ne kadar ilgisini çekebilir? Üçüncüsü Kew Gardens’ta aktivite odaklı çok fazla yer bulunmuyor. Daha ziyade botanik güzelliklerin tadını çıkarma, bol bol oksijen alma üzerine bir yer.

O yüzden çocuklar sevebilir; ama yukarıdaki olasılıkları da göz önünden bulundurmakta fayda var. 🙂

Kew Gardens
Kew Gardens

Kew Gardens – Ulaşım?

Biz metro ile District Line hattını kullanıp Richmond durağında indik.(bir şeyler atıştırmak için)  Daha sonra 65 nolu otobüsü kullanarak Kew Gardens’a ulaştık.

Kew Gardens için 4 ayrı giriş bulunuyor,

 • Victoria Gate (TW9 3JR)
 • Lion Gate (TW9 2DF)
 • Elizabeth Gate (TW9 3AE)
 • Brentford Gate (TW9 3AF)

Kew Gardens Hangi Dönemlerde Ziyaret Edilmeli?

Kew Gardens’a gitmek için iki mükemmel dönem var;

1)Noel dönemi

Christmas’ta bahçe binlerce ışıkla süsleniyor. Biletler çok hızlı şekilde tükeniyor. Geçtiğimiz noel gitmedim; fakat önümüzdeki yıl fırsatım olursa notlarım arasında yer alıyor.

Fotoğraf kareleri ve videolar bile çok masalsı gözüküyor.

2)İlkbahar dönemi

Bahçenin içinde hayatımda gördüğüm en büyük manolya ağaçları, ünlü Japon Sakura ağaçlarından oluşan yollar vs. var. Bu sebeple en güzel dönemlerinden biri ilkbahar dönemi.

Fakat sakuraları görmek için Nisan sonuna doğru ziyaret etmeniz gerekir. Öncesinde çiçekler açmıyor.

Manolyalar ve pek çok meyve ağacı için ise Mart sonu-Nisan başı uygun.

Kew Gardens
Kew Gardens

Kew Gardens Civarlarında Ne Yenir?

Biz öğlene doğru gitmiştik, akşam yemeğinde Borough Market-BAO’ya gittiğimiz için bu civarda yemedik.

Fakat öğlen geziye başlamadan enerji stoklamak için zincir pastane&kahve ürünleri satan Paul’dan “sesame camambert” sandviç aldım. Susamlı ekmeğine de içindeki peynirin hafifliğine de bayıldım.

Kew Gardens’ın içinde çeşitli mekanlar var. Fakat bahçelerde yemek istemezseniz Richmond taraflarında çok seçenek var. Ben bildiğim/duyduğum dört tanesini yazayım.

 • The Ivy Cafe – Richmond taraflarında biraz şık modern bir yere gitmek isterseniz Ivy Londra’nın popüler yerlerinden. – fiyatlar ortalama üstü
 • Incognito – Akşam saatlerinde orada olsaydık deneyecektik. Atmosferi keyifli bir kokteyl bar. – fiyatlar ortalama üstü
 • Zizzi – Yine zincir İtalyan restaurantlarından. Yemekler lezzetli. Fiyatlar ortalama.
 • Franco Manco – Bir başka zincir İtalyan Restaurantı. Fiyatlar ortalama.

Kew Gardens Önemli Gezi Noktaları

Great Pagoda

Royal ailesinden Sir William Chambers’in 18. Yüzyılda inşa ettiği bir yapı. İki kez Çin ziyareti gerçekleştiriyor ve bu gezilerden ilham alarak binayı tasarlıyor. Kew Gardens, Lion Gate girişini kullananlar kolayca ulaşabilir. Üzerinde ejderhalar bulunan yapı oldukça ihtişamlı.

Kew Gardens - Great Pagoda
Kew Gardens – Great Pagoda

Queen Charlotte’s Cottage

İngiltere köy/kasaba fotoğraflarında bolca karşılaşılan tipik Cottege. İçini de gezmek mümkün, fakat parkın daha gezilebilir noktaları olduğu için es geçebilirsiniz.

Temperate House

Dünyanın en büyük Victorian tarzı camlı seralarından biri. İçinde Afrika Kıtası’ndan 20.000’in üzerinde bitki türü yer alıyor. Üst katına çıkmak mümkün. Harika fotoğraflar yakalanabilir.

Kew Gardens
Kew Gardens

Treetop Walkway

18 metre yüksekte ağaçların arasında inşa edilmiş bir yürüyüş yolu. Buraya gitmediğimiz için derin bir pişmanlık içindeyim şu an. 🙂 Sırf bu sebeple Haziran’da tekrar Kew Gardens turu yaparsam şaşırmayacağım.

Marianne North Gallery & Shirley Sherwood Gallery

Botanik ve resim sanatına dair iki galeri parkın içinde birbirine çok yakın mesafede yer alıyor. Sanat severler uğrayabilir.

Lake And Crossing

Biraz soluklanmak, ördekleri izlemek huzur bulmak isterseniz bu minik göle uğrayabilirsiniz. Gölün yakınlarında Bamboo Garden ve Japon Minka evi de var.(es geçilebilir)

Palm House & Rose Garden & Waterlily House

3’ü de birbirine çok yakın yerlerde bulunuyor.

Palm House palmiye türlerinin olduğu içi inanılmaz sıcak cam seralardan biri.

Rose Garden, güllerin yer aldığı bahçe. Waterlily House ise yine içi sıcak, çeşitli bitkilerin ve minik bir su birikintisinde nilüferlerin yer aldığı sera.

Kew Gardens - Waterlily House
Kew Gardens – Waterlily House

The Hive

Kew Gardens’a girişte haritayı aldığımızda bizi heyecanlandıran yerlerden biriydi; çünkü “gerçek arı deneyimi” gibi cümlelerle pazarlanmış bir yer. 🙂

Arı kovanı gibi bir tasarım ve içine girdiğinizde seslerle de o atmosferi yakalamaya çalışmışlar. Ama etkileyici miydi? Hayır. 🙂

Kew Gardens - The Hive
Kew Gardens – The Hive

Kew Palace

Wes Anderson filmlerini sever misiniz? Ben Instagram’daki @accidentallywesanderson hesabına ara ara bakarım. Ünlü yönetmenin filmlerinde kullandığı tarzdaki binalarla ilgili paylaşım yapan, hatta kitap basan bir hesap. Londra’da da çeşitli lokasyonları paylaşmışlardı. Kew Palace onlardan biri. UNESCO korumasında olan şirin mi şirin bir yapı.

Londra’da 6 ay
Londra’da 6 ay

***

Kew Gardens ile ilgili aktaracaklarım bu kadardı. 🙂 Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Tüm Londra&Britanyaiçeriklerine ulaşmak için; Londra – Britanya İçerikleri: (Index)

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

3 Replies to “Kew Gardens Gezilecek Yerler”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.