Londra’da Noel – Her Köşe Fotoğraf Karesi

Londra’nın en ışıltılı ve renkli dönemi Kasım-Aralık, Noel sezonu. Eğer Londra’da Noel dönemi gezmeyi planlıyorsanız, nokta atışı gezebileceğiniz hemen hemen tüm lokasyonlara yer vereceğim;

Not: Fotoğraflar hem 2022 hem 2023 Noel dönemini içeriyor. Bu sebeple güncelde süslemeler değişmiş olabilir.

Londra’da Noel Dönemi Gezilmesi Gereken Yerler

Winter Wonderland

Londra oldukça yeşil bir şehir. Hemen hemen her semtte dev parklar, nefes alabileceğiniz spor yapabileceğiniz alanlar var. Hyde Park da en ikonik parklardan biri ve Londra’da Noel döneminin en hareketli eğlence alanı Winter Wonderland burada kuruluyor.

Onlarca lunapark aleti, sokak lezzeti, buzdan barlar, buz pateni pisti, ışıl ışıl Christmas marketi, müzikler eğlence namına ne ararsanız burada bulabilirsiniz.

Winter Wonderland adresinden bilet alınıyor. Giriş ücreti olan nadir yerlerden biri; ama pound bazında oldukça düşük bir ücreti var.(Her yıl değişebileceği için genel olarak fiyat paylaşmıyorum)

Not: Belgravia, Sloane Square gibi bölgeleri gezip yürüyerek Winter Wonderland alanına geçebilirsiniz.

Londra’da Noel - Winter Wonderland
Londra’da Noel – Winter Wonderland

Covent Garden

Tüm değişimine rağmen Beyoğlu benim için bambaşka bir öneme sahip. Her seferinde farklı bir sürpriz, yeni bir keşif yapabiliyorum. Tıpkı İstanbulluların Beyoğlu’na artık pek uğramaması gibi, İngilizler de Covent Garden’ı turistik bulup pek gitmiyormuş.

Ama kendim de turist olduğum için 🙂 Londra’da da kanımın en ısındığı yerlerden biri Covent Garden  oldu. Tek başınıza bile modunuzu yükseltebileceğiniz bir lokasyon. Özellikle Londra’da Noel dönemi hiç kaçırılmaması gereken yerlerden.

Neler Yapılabilir?

Blog’da Covent Garden için detaylı bir yazı yayınlayacağım; ama Noel için aklımda kalan yerler;

 • Covent Garden Piazza olarak geçen yer Noel dönemi ışıl ışıl süsleniyor. Bu alanda çeşit çeşit kafe-restaurant, alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza bulunuyor. 2022’de Christian Dior’un çılgın renkli tasarımı fotoğraf stüdyosu gibiydi.
 • Covent Garden Christmas Tree, google.maps’te lokasyon olarak yer alacak kadar büyük bir yılbaşı ağacı(40 metre) Street Entertainment olarak geçen yere kuruluyor. Bu alanda birbirinden eğlenceli sokak şovlarını izleyebilirsiniz. Aynı zamanda yapay kar yağdırıldığı dönemler oluyor, gezinizi bu döneme denk getirirseniz tadından yenmez. 🙂
 • St. Paul’s Church Covent Garden(Actor Church olarak da geçiyor) hemen Piazza’nın karşısında yer alan ve bahçesindeki huzura hayran kaldığım kilise. Noel dönemi bahçesi ışıklarla süslenen, Covent Garden’ın kalabalığından bunalırsanız kaçabileceğiniz yerlerden.
 • Historic Seven Dials, birbirinden güzel 7 sokağa bakan, ışıltılı Noel süsleri görebileceğiniz bir alan.
 • Yine Cafe Maggiore, The Ivy gibi yerler ikonik Noel süslemelerine sahip.

Belgravia

Halloween dönemindeki çılgın süslemelerini gördükten sonra Noel’de de merak ettiğim yerlerden biriydi.

 • Motcomb Street, Londra’nın kırmızı telefon kulübeleri meşhur. Hem Noel hem Cadılar Bayramı’nda burada kulübeye ikonik süsleme yapılmıştı.
 • Peggy Porchen: Londra’da Noel dönemi dışında da pembe şirin binasıyla en Instagrammable yerlerden biri.(birden fazla şubesi var)
 • Neill Strain Floral Couture: Yine hem Noel hem Cadılar Bayramı’nda büyük bir özenle süslenen yerlerden.
 • Elizabeth Street: Genel olarak bu sokaktaki dükkan süslemeleri gezilebilir.
Londra’da Noel - Harrods
Londra’da Noel – Harrods

Harrods

Avrupa’da pek çok şehre seyahat ettim. Alışveriş merkezi türünde yerleri hemen hemen hiçbir zaman gezi planıma dahil etmiyorum. Hiç ilgimi çekmiyor

Fakat Harrods alışveriş merkezinden ziyade tasarımı ve içindeki birbirinden lüks mağazalar sebebiyle müze gibi ve özellikle Noel dönemi turist akınına uğruyor.  Londra bazlı sosyal medya hesaplarında mutlaka Harrods görselleriyle karşılaşırsınız. İhtişamlı binası ışıl ışıl süsleniyor. Yine Christian Dior’un tasarım süslemeleri, dışında yer alan El&N kafe gibi yerler ilgi çekici.

Fakat benim için fazla kalabalık ve biraz turladıktan sonra boğucuydu. Bu civarda çok fazla yeme içme alanı var; ama özellikle Cedric Grolet Instagram’da 6 milyon takipçisi olan kruvasan severler için popüler yerlerden. (Bütçeyi sarsmak istemiyorsanız kruvasan dışındaki şeylerin ücretini sormanızı öneririm. :))

Londra’da Noel – İkonik Sokaklar

Aslında isteğim çift katlı otobüslerin en önüne oturup Oxford-Regent lokasyonunda ışıl ışıl gezmek ve tepeden izlemekti. Ama yapamadım. Noel süsleri olmayan versiyonuyla yapacağım. 🙂 Londra’da Noel geçiriyorsanız aşağıdaki sokaklara yolunuz düşecektir ama es geçmek istemedim.

 • Oxford Street
 • Regent Street
 • New Bond Street: Mağazaların resmen süsleme yarışına girdiği, insanı hayran bırakan bir özen var. Yine bu civardaki Annabel’s Noel ve benzeri günlerde inanılmaz tasarımlarla süslenen ve tasarımı merakla beklenen bir mekan. Google görsellerden geçmiş süslerine göz atın derim. 🙂

Carnaby Street:2022’de gezegenler/müzik teması ve Queen’in Bohemian Rhapsody sözlerinden ledler vs. vardı. Işıl ışıl ve mükemmel süslenmişti. 

Londra’da Noel - Carnaby
Londra’da Noel – Carnaby

Londra’da Noel Dönemi – En İyi Christmas Marketler

 1. Southbank Centre
 2. Leicester Square
 3. Winter Wonderland
 4. Covent Garden
 5. Selfridges Market

Kew Gardens

Unesco Dünya Miras Haritası’nda yer alan, 50.000’den fazla bitkinin bulunduğu Kew Gardens, Londra’da Noel döneminde binlerce ışıkla süslenip adeta bir masal diyarına çevriliyor.

Fakat biletler ücretli, hızlıca tükendiği için erken almak gerekiyor, genel turistik alanlardan biraz uzak bir konumda.

Ben Noel’de gitmedim, çünkü ışıktan ziyade gündüz gözüyle bahçeleri, bitkileri görmek istiyorum. O yüzden bahar planımda yer alıyor.

Edit: Kew Gardens Gezilecek Yerler

Natural History Museum

Londra Ücretsiz Müzeler & Galeriler yazısını yakın zaman önce yayınladım. Natural History Museum’daki T-Rex Christmas zamanı Noel Baba kıyafetleriyle bezeniyor. 🙂

Londra’da Noel Daha Fazlası;

Aşağıdaki yerler de ikonik Noel lokasyonlarından;

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

16 Replies to “Londra’da Noel – Her Köşe Fotoğraf Karesi”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.