Yeni Yıl Hedefleri 2022

Yılın son haftasonuna ulaştık ve yeni yıl hedefleri 2022 yazısını yazıp yayınlamak için doğru zaman. 🙂 2021’in ilk 5 ayı ve son 3 ayını kendi kişisel hedeflerim ve hayallerim için deli gibi çalışarak geçirdim. 2022’de en önemli dileklerimden birisi emeklerimin en iyi şekilde karşılığını bulması ve coşkudan soluğumu kesmesi.:)

Önümde bazı flu konular var bu sebeple yıllık hedeflerimden ziyade ilk 6 aylık hedeflerimi yazacağım. Son 6 ayı ben de kestiremiyorum çünkü.:)

Yeni Yıl Hedefleri 2022
Yeni Yıl Hedefleri 2022

6 Kategoride Yeni Yıl Hedefleri 2022

Hedeflerimi bazı ana başlıklara ayırmaya karar verdim. En önemlisiyle başlayalım;

Sağlık Hedefleri

Mental ve fiziksel sağlık olarak ayırabiliriz sanırım. Yılın son üç ayı hem mental sağlığımı hem de mesai ve mesai sonrası sürekli masabaşı çalışmaktan omurga sağlığımı tamamen ihmal ettiğim bir dönem geçirdim. Boyun fıtığımı ikiye katlamış olabilirim. Üzülüyorum ve bunu düzelteceğim;

  • Güne 10 dakika strecthing-germe,esneme hateketleriyle başlayacağım.
  • Günde min. 1 saat egzersiz yapacağım. Artık işe dönüyoruz bu sebeple egzersiz rutinimi haftaiçi işten eve geldiğim saat olarak belirledim. Bunu daha önce de yapıyordum. Günü sıfırlamak ve enerjimi değiştirmek için iyi geliyor. Muhtemelen HIIT cardio,yürüyüş , yoga ekseninde değişen egzersizleri tercih ederim. Haftasonu ise güne başlarken yoga yapmak favorim. Egzersiz benim için vazgeçilmez bir alışkanlık haline geldi. Yapmadığım aylarda çok daha mutsuz hissediyorum. Bu sebeple 2022’de sporun bir şekilde hayatımda olacağını düşünüyorum.
  • Neden bilmiyorum 2021’de bu hedefi yazmaya cesaret etmemişim, ama bu kez yazacağım; fit olmak 2022 hedeflerimden biri.(geçmişte ne sözler verdim hangilerini bozdum umrumda değil, değiştim ve bu bu yıl hedefim:) ) Doğum günüme kadar kendi istediğim, sağlıklı kiloma geleceğim.(30 Mayıs-tam olarak 5 ayım var, müthiş bir süre) Bir süredir zaten rafine şekeri epey azaltıp meyveli karışımlara yönelmiştim. Sanırım aldığımız bir smootie makinası da etkili oldu. 5 dakikada istediğim şeyleri karıştırıp içiyorum. Ama son aylarda yoğunluk sebebiyle disipline girmemiştim ve gündüz gayet sağlıklı beslenip, akşam “kendimi ödüllendirmek” kisvesi altında saçma sapan şeyler yediğim oluyordu. Ocak’ta kontrollü beslenip, gün içerisinde neler yiyeceğimi planlayacağım. (Beslenme Tarzını Değiştirmek) Hiçbir şeyi yasaklamak istemiyorum, ters etki yapıyor. Ölçülü ve dengeli beslenmek parolam olabilir.
  • Doktor kontrolleri de sağlığım için Ocak itibariyle özen göstereceğim konulardan biri olacak.

Blog

Diğer konu başlıklarımdan biri blogum. 2021 blog yazmaya başladığımdan beri en az yazı yayınladığım yıl oldu yine de istatistiklerim yükseldi. Fakat 2022’de kendime 100 yazı hedefi koyuyorum. İlk altı ay odağımda blog ve içerik üretimi olacak. Bu yıl üşenmezsem youtube, insagram, podcast ve pinterest içerik üretimleri konusunda çalışacağım. Fakat temel hedefim 100 yazı. Geri sayım yapacağım.

Çevre

  • 2021 yangınlarından sonra plastik tüketimi, geri dönüşüm, iklim krizi gibi konular aklımın bir köşesinde var. Fakat eylem için bazı yoğunluklarımın hafiflemesi gerekiyordu. 2022’de ilk işim evdeki çöpleri plastik, kağıt, cam, evsel atık şeklinde ayırcak bir düzeneğe geçmek olacak.
  • İkinci hedefim bu konudaki kaynakları okumak, içerikleri takip etmek ve blogda da yer vermek.

İstanbul-Sosyal Çevre

Ben sanırım İstanbul’a hala çok aşığım.:) Olmaz derken beni buraya fırlatıp atan güce şükürler olsun.:) Klasörlerimde gitmek istediğim semt, kafe-restoran ve etkinlikler var. 2022 yılının ilk altı ayında ayda iki kere daha önce görmediğim yerelere sevdiklerimle gitmek, bol bol anılar biriktirmek, fotoğraflar çekmek hedeflerimden biri.

Ailemle, arkadaşlarımla çok fazla vakit geçirdiğim, bıkana kadar görüştüğüm bir yıl hayal ediyorum.:) Hediyeler almak, değişik sürprizler yapmak, güldürmek birlikte eğlenmek aklımın çok önemli bir köşesinde hep olur umarım bu yıl.

20:00-22:00 Saatleri 🙂

Benim 2021’de kendimde gözlemlediğim şeylerden biri akşam 8-11 saatleri arasında aslında tv. izlemek yerine çalışabilecek gücümün olduğuydu. Ama hayır, 2022’de çalışmayı düşünmüyorum. Yorgunum:) 8-11 değil ama  akşam 8-10 arası iki saati yaratıcılık, üretkenlik gibi konulara ayıracağım.

Ulusal tv. kanallarında zaten müdavimi olduğum bir yapım kalmadı. Bu yıl kendime “şu kadar kitap okumak” ya da “şu kadar yeni film izlemek” gibi hedefler koymuyorum. Hedefim evde olduğum günler akşam 8-10 saatlerini zihnimi açacak bana iyi gelecek eylemler ile donatmak.

Blog için araştırma yapmak, kitap okumak, Netflix’te uzun süredir listemde bekleyen şeyleri izlemek, sanatsal bir şeyle ilgilenmek, online eğitimler vs. yapmak, podcast dinlemek. Spontan bir şekilde o saatleri sosyal medyadan uzak, salondaki tv. karşındaki koltuktan uzak geçirmek ilk hedefim. 🙂

İngilizce

Son üç aydır neredeyse her hafta 5 gün English Ninjas uygulamasını arayıp 20 dakika ana dili İngilizce olan eğitmenler ile konuşuyorum. İki tanesini o kadar sevdim ki günümün en güzel anlarından biri onlarla sohbet halini aldı. 20 dakika 3 dakika gibi geçmeye başladı. 🙂 Bu kadar küçük zaman dilimi bile konuşma pratiğimde özgüven getirdi. Önümüzdeki 6 aylık periyotta da hedefim düzenli olarak aramak.

Not: Uygulama bize çalıştığım şirketin hediyesi, bu sebeple ücretlerini bilmiyorum. Kişisel deneyimim olumlu; ama uygulamaya dair genel bir referansım yok. Bu sebeple alın ya da almayın tavsiyesi vermiyorum.

***

Hoşgeldin 2022!

Yıllık daha doğrusu 6 aylık hedeflerimi kısaca özetledim. 🙂 Aylık hedefler yazılarında güncel durumları aktarırım. 🙂 Ben 2022’ye temiz düzenli girmek istiyorum. Bu hafta evdeki bazı alanları, çekmece dolapları, kitaplığı vs. düzenleyeceğim. Atılacak ve verilecek şeyleri ayıracağım. İçerik ürettiğim için teknolojik bazı alışverişlerim oldu ve olacaktır; ama 2022’de bu alanlar dışında çok fazla alışveriş yapmayı düşünmüyorum. “Az çoktur” mantığıyla, öz ama kaliteli şeyler alıp diğer alanlarda minimal kalmayı hedefliyorum.

Eğer evde yoksa kendinize renkli bir defter, güzel bir kalem hediye edin ve yıllık hedeflerinizi şekillendirin.:) İyi geliyor. Yeni yıl, doğum günleri gibi zamanlar hep ruhumuzu yoklayıp “ne istiyorum” diye sorma fırsatı verir. O yüzden tükenmiş, mutsuz hissetseniz bile biraz silkelenip bu fırsatı değerlendirin.

Sağlıkla geçen, tatlı sürprizlerin yaşandığı bir yıl olur umarım. Sevgiler!

Düzenleme: Mayıs sonu 2022 yıllık hedeflerimle ilgili değerlendirme yazım aşağıdadır;

Aylık Hedefler – Mayıs 2022

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Yeni Yıl Hedefleri 2022”

  1. Merhaba, faydalı olduysa ne mutlu.🥰 Önümüzdeki Pazar 2023 hedefleri yazısını yayınlayacağım. Yeni deneyimlerle dolu bir yıl olsun.🎉

  2. merhaba. tesadüfen buldum sayfayı. 2022 yılı için hedeflerimi yazdım ama sanırım eksikleri tamamlamam gerekiyordu. çok yönlü, katı kuralları olmayan, gerçekçi ve daha iyi olmaya yönelik bir yazı olmuş. teşekkür etmek istedim 🙂

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.