Topluluk Önünde Konuşma Korkusu-2

Daha önce topluluk önünde konuşma korkusu hakkında yazdığımda, Ekşisözlük’ten bir yazar “toastmasters” isimli bir oluşumdan bahsetmişti. O dönem tatildeydim, konuyla ilgilenememiştim. Fakat geçtiğimiz hafta toastmasters konusu tesadüfen tekrar karşıma çıktı. Peki nedir bu toastmasters?

Toastmasters

Çevreme “toastmasters” diye bir şey duyup duymadıklarını sorduğumda, genel olarak toast kelimesi ve master chef programları sebebiyle yemek ile ilgili bir şeyi çağrıştırdı. 🙂

Toastmasters ilk olarak Amerika’da kurulan, daha sonra Dünya’nın çeşitli ülkelerine yayılan, şu anda da 300.000’den fazla üyesi olan bir konuşma topluluğu. Türkiye’de ise 1996 yılında kurulmuş. Şu an çeşitli illerde toplamda 10 adet toastmasters kulübü mevcut.

Toastmasters topluluk önünde konuşma ve iletişim yetilerini geliştirmek için bir fırsat. Üyeler 2 haftada bir bir araya gelerek konuşmalar yapıyor.(hazırlıklı ve doğaçlama konuşmalar) Daha sonra birbirlerine geri bildirimde bulunuyorlar. İngilizce konuşma yetilerini geliştirmek isteyenler için de güzel bir seçenek, bazı kulüplerde sadece İngilizce konuşmalar yapılıyor.

Geçtiğimiz hafta internette gezinirken 4. Toastmasters Türkiye Zirvesi ve Ulusal Hitabet Yarışması‘nın bilet satışına denk geldim(23-24 Mart 2019) ve Cumartesi günü  hem toastmasters hakkında biraz daha detay bilgi edinmek hem de konuşmaları dinlemek için katıldım.

Tek başıma gittiğim için bir köşede oturup sessizce gözlemleyeceğimi düşünmüştüm.:) Ama birkaç toastmasters üyesi tokalaşıp kendilerini tanıtıp sohbetlerine dahil olmamı sağladı. 🙂 Böylelikle topluluk hakkında biraz daha fikir edinme fırsatı buldum.

İlk izlenimim; iletişime, öğrenmeye ve kendisini geliştirmeye açık insanlarla bir araya gelmenin keyifli olması. 🙂 Öğrendim ki bir kulübe üye olduktan sonra diğer kulüplerdeki konuşmalara da katılabiliyormuşsunuz.

İki kez misafir olarak katılma şansınız var(mış). Topluluk önünde yapılan ilk konuşmaya buzkıran adı veriliyor. Hemen sahneye atılıp konuşmak zorunda değilsiniz. Tanıştığım kişilerden bir tanesi ilk konuşmasını yaklaşık bir yıl sonra yapmış. Diğeri ise “süreyi fazla uzatmak istemedim, ikinci hafta konuştum” dedi.

Hepsinin ortak olarak söylediği şey ise toastmasters’ın özgüvenlerine ve iletişim yeteneklerine çok katkı sağladığı. Güzel bir arkadaşlaşlık ortamı olduğu. Geri bildirimlerde kendilerini düzeltme imkanı buldukları vs. Aynı zamanda bazı insanların ilk haftadan sonra “burası hiç bana göre değil” deyip devam etmediğinden, bazılarının ise vazgeçemediğinden bahsettiler.

Dolayısıyla sizin beklentinizle ilgili bir konu. 🙂

Fakat bu kadar faydalı bir kulübün bilinilirliği çok az. Topluluk önünde konuşma biraz niş bir konu, bunun da etkisi olabilir. Ama 96’dan beri Ankara’da, 2007’den beri İstanbul’da varlığını sürdüren bir oluşumun 4. Ulusal zirvesinin çok daha dolu bir salonda olacağını düşünmüştüm. Belki isteyerek belki istemeyerek biraz kapalı kalmış bir oluşum.

Topluluk önünde konuşma hem meslek hayatımızda hem de sosyal yaşamımızda karşılaşabileceğimiz bir konu. Kendimizi daha rahat, stressiz hissetmek adına; network sağlamak yeni insanlarla tanışmak, öğretici konuşmalar dinlemek, yeni bir konuşmaya hazırlanıp araştırma yapmak dolayısıyla pek çok yönden kendini geliştirmek adına toastmasters faydalı bir oluşum. İlk fırsatta misafir olarak da kulüplerden bir tanesine katılmak istiyorum.

Topluluk önünde konuşma konusunda diğer yazılarımı okumak için;

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.