Özgüveni Yükselten Şeyler-1

Geçtiğimiz günlerde “I feel pretty” isminde Amerikan klişesi bir film izledim. Film vasat, fakat vakit öldürmek isteyenler için eğlenceli. Ana karakter kilolu ve fiziği sebebiyle özgüveni eksik bir kadın. Bir gün bir kaza geçiriyor ve fiziği hiç değişmese de kendisini aynada mükemmel görüyor. Herkesin de böyle gördüğünü düşündüğü için özgüveni bir anda artıyor. Sonrasında olaylar olaylar. 🙂

Bu vesile ile genellikle motivasyon üzerine yazdığım sitemde özgüveni yükselten şeyler konusuna adım atmış oldum. Yazımda https://zenhabits.net/ sitesinin özgüven ile ilgili önerilerini kendi yorumlarımla birlikte derleyeceğim. Fakat özgüveni yükseltmek için pek çok öneri mevcut ve ben de bir çırpıda çevirmeye üşendiğim için birkaç yazı halinde yayınlayacağım.:)

Özgüven sihirli bir kelime, eksikliği hayatta büyük tıkanıklıklara yol açabiliyor. Fakat ülkemizde özgüvenin yanlış pompalandığını düşünüyorum. Her konuda pervasızca konuşmak, her ortamda kendini öne atma çabası, dış etmenlere ve kişilere karşı sürekli eleştirel ruh hali; ama delicesine kendini övmek gibi özellikler özgüvenden ziyade budalalık olarak yansıyor. Ülkemiz içi boş özgüven manyaklarıyla dolu.

Fakat bu durum özgüven kavramını değersizleştirmemeli. Özgüveni Yükselten Şeyler yazısında aktaracağım maddeler Amerika’nın yeni bir keşfi değil; ama ruh halimi yukarıya taşıdığına inandığım önerileri bir araya getireceğim.

Kişisel Bakım

Bu çok klasik ve özgüven için işe yarayan maddelerden birisi. Basit bir duş, bakım, tıraş olmak gibi eylemler kendinize olan sevgi ve güven duygunuzu yukarı taşır.

İyi Giyinmek

Bir önceki maddenin devamı. İyi giyindiğiniz zaman kendinizi de otomatik olarak daha iyi, başarılı ve mücadeleye hazır hissediyorsunuz. İyi giyinmek, stil sahibi olmak kişiden kişiye değişiklik gösteren ve illa ki çok fazla para harcamayı gerektirmeyen bir konu.

Öneri: Giyeceğiniz kıyafetleri bir gün önceden hazırlayın. Bu yöntemi çok duydum, fakat çok geç uygulamaya başladım.(ara sıra) Takıdan, çantaya kıyafetlerimi bir gün önce hazırladığımda yaşadığım özgüven hissi %40 artıyor.

Kişisel İmaj

İmaj, image kelimesinden mi türetilmiş, bilmiyorum. Ama ben konuyu image ile ele alacağım. Hepimizin kendimiz ile ilgili bir algısı ve zihninde bir görüntü var. Enerji düzeyimiz, kambur duruşumuz, güleryüzlü ya da suratsız imajımız. Bu algının özgüvende büyük rolü mevcut. Ve kişisel imaj yıkılamaz ya da sabit bir kavram değil. Kendinizi nasıl hissettiğinizi ve nasıl hayal ettiğinizi, neleri değiştirebileceğinizi düşünün ve strateji belirleyerek adımlar atın.

Negatif Düşünceleri Öldürün

Zihin gün içerisinde daimi olarak bizleri kemirir. Bu düşüncelerin farkında olmayı öğrenmek zorundayız. Bazen yoga yaparken zihnim, “bu hareket çok zor, bırakıp Netflix mi izlesem?” gibi oyunlarla beni kandırmaya çalışır. Bu negatif düşüncelerin belirdiğini hissetmek ve onları izlemek çok önemlidir.

Öneri: Negatif düşünceyi böcek olarak hayal edin. Yakalayın ve zihinsel olarak o düşünceyi öldürün. Ardından pozitif düşünce ile yer değiştirin. “Bunu yapabilirsin. Sadece 20 dakika kaldı” “Ben dertlerimden daha büyüğüm” vs

Kendinizi Tanıyın

Savaşa giderken, en bilge general karşısındaki düşmanı çok iyi tanıyandır. Karşındakini tanımadan düşmanı yenemezsin. Olumsuz bir kişisel imajın üstesinden gelmeye ve kendinize güvenmeye çalıştığınızda, düşmanınız kendiniz olursunuz. Kendinizi iyi tanıyın.

Düşüncelerinizi dinlemeye başlayın. Bir günlük tutabilirsiniz. Neden bu kadar olumsuz düşünceleriniz olduğunu analiz etmeye başlayın. Ve sonra kendinizle ilgili iyi yönleri, sevdiğiniz şeyleri düşünün. Zihninizdeki limitler gerçeği yansıtıyor mu yoksa bir illüzyon mu yaratıyorsunuz? Bunları düşünün, derine inin.

Öneri: Limitler konusunda bir öneri herhangi bir eyleme(yoga, resim yapmak, koşmak vs.) başlayın ve istikrarla bir sene yapmaya devam edin. Gösterdiğiniz gelişime şaşıracaksınız. Geçtiğimiz Ekim’de yogaya başladım. Esnek bir insan değilim, “asla yapamam” dediğim o kadar çok poz vardı ki. Geçtiğimiz hafta kollarımın üzerinde amuda kalktığımda zaferlerimden birini daha kazandım. “Yapamam” dediğiniz şeyleri kolaya kaçmadan deneyin. Yapamıyorsanız bırakın deneyimleriniz konuşsun, zihniniz değil.

Olumlu Davranın

Negatif düşünceleri öldürdük, yerine olumlu düşünceleri koyduk. Zihin çok önemli; ama konu zihin ile bitmiyor. Eyleme de geçmek gerek. Harekete geçmek özgüvenin anahtarıdır. Biz, eylemlerimizden oluşuruz. Eğer eylemlerimizi değiştirirsek, kendimizi değiştiririz. İnsanlarla pozitif bir iletişim kurun, enerji seviyenizi yükseltin. Farkı görmeye başlayacaksınız.

Hazırlıklı Olun

Bir konuda iyi olacağınızı düşünmediğinizde, kendinize güvenmeniz zor. Örneğin bir sınava gireceksiniz, konuyu hiç bilmiyorsanız kendinize güvenmeniz mümkün değil. Bir sunum yapacaksınız, kendi kendinize yüksek sesle sunmadan, içeriğe hakim olup çalışmadan kendinize güven sağlamanız zor. Yüzleşmeniz gereken konuları çalışmanız gereken bir sınav olarak düşünün ve hazırlanın.

Yavaş Konuşun

Büyük bir fark yaratacak, basit bir öneri. Yavaş konuşmak güveni gösterir. Dinlenmeye değmediğini düşünen bir kişi hızlı şekilde konuşur. Çünkü değmediğini düşündüğü için başkalarını bekletmek istemez. Sakince konuşan bir kişinin güvenini hissetmeyebilirsiniz, birkaç kez yapmayı deneyin. Kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır. Elbette ki aşırıya kaçmayın.

Dik Durun

Hayat Kalitesini Yükselten Alışkanlıklar yazısında da bahsi geçmişti. Genellikle özgüven ile ilgili konularda her daim dik durmak, düzgün bir duruşa sahip olmak öneri olarak karşımıza çıkar. Postür problemleri yaşayan biriyim. Genellikle omuzlarım öne doğru bükülür, otururken kaykılırım ya da omurgam kambur olmaya eğilimlidir. Bu sebeple de yoga yapıyorum. Bu önerinin klasikleşmesi boşa değil, dik durduğum zaman kapladığım alan artıyor, kendimi yukarıya taşımış oluyorum ve özgüven hissim artıyor.

Bu konuda Amy Cuddy’nin “your body language may shape who you are” isimli ted konuşması mükemmel. (üşenmediğim bir anda sevdiğim Ted konuşmalarını da derleyeceğim)

Öneri: Yogada da geçen bir cümleyi kullanabilirsiniz. Bir ipin başınızın üzerinde gökyüzüne doğru yükseldiğini düşünerek omurganızı ve başınızın duruşunu dikleştirin. Bu konuda yapılabilecek diğer şey, omzu bir tık yukarı kaldırın, biraz geriye çekin ve tekrar yerine indirin. Omuzlar, kalça ve kulaklar aynı hizada çene yere paralel olduğunda dik durmuş olursunuz. 🙂 Bu konu gerçekten zor geliyor bana, ama etkili…

***

Şimdilik burada noktalıyorum. Özgüveni arttıran şeyler serisine ilerleyen günlerde devam edeceğim.

Edit: Özgüveni Arttıran Şeyler-2

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.