Motivasyonu Yükselten 5 Yabancı Youtuber

Günümüzde onlarca blog, websitesi, neredeyse herkesin bir Youtube kanalı ve Instagram hesabı var. İçerik üretenlerin pek çoğu kendi alanlarına göre benzer içerikler ortaya koyar. Tamamıyla orijinal bir şeyler sunmak, Amerika’yı yeniden keşfetmek pek mümkün değil. Orijinali sunsanız da onlarca kopya türeyebilir, bazen “hangisi orijinaldi” o bile karışır.

Hem yabancı dilimin gelişmesi, hem de yaygın Türkçe içeriklerin dışında “Dünyada neler oluyor” kısmını görebilmek adına yabancı youtuberları takip etmeyi seviyorum. Bugün de o yabancı youtuberlardan 5 tanesini önereceğim. Hepsinin video linklerini de ekleyeceğim; ama internet hızınıza göre biraz yavaş açılabilir.

Youtube Kanalı Önerileri

Pick Up Limes

İçerik dili: İngilizce

Konu: Ağırlıklı olarak vegan tarifler ve bitkiler

Sadia isimli genç bir kadının yönettiği Pick Up Limes sanırım beni en motive eden, ilham veren, dönem dönem içeriklerimde de örnek aldığım kanallardan biri. Sadia geçmişte motivasyon, seyahat, minimalizmmeditasyon ve hayata dair pek çok konuyu ele alsa da günümüzde çok ağırlıklı olarak vegan tarifleri ve bitkiler üzerine yoğunlaşıyor. Eski içeriklerini yalayıp yutsam da tarif konuları çok ilgimi çekmiyor.

Fakat şu da bir gerçek ki veganlık yükselen bir beslenme biçimi olduğu için bence doğru bir niş konu seçimi yaptı. Üstelik eğitimini de beslenme uzmanlığı üzerine aldığı için havadan sallamıyor. Hali, tavrı, duruşu tamamıyla içerikleriyle örtüşen bir youtuber.

Haegreendal

İçerik dili: Genel olarak sözsüz.

Konu: Günlük ev hayatına dair rutinler

Sizde nasıl bilmiyorum, ben maalesef çekik gözlüleri birbirinden ayıramadığım için hepsini Çinli ya da moduma göre Japon kabul ediyorum. Haegreendal kanalı sonradan öğrendiğime göre bir Koreli’ye ait. Youtube’da gördüğüm en sıradışı içeriklerden biri, fakat sonrasında çok fazla taklidi olduğunu fark ettim. Başta da belirttiğim gibi artık kim orijinal kim taklit çözemiyorsunuz.

Haegreendal kanalında sözsüz, meditatif videolar var. Arada altyazılar ve hayata dair tatlı tatlı telkinler oluyor. Youtuberımız hemen hemen hep ev halini konu alıyor. Sabah kalkıp çayı koymasını, sebzeleri doğramasını, pankek vs. yapmasını, perde asmasını izliyorsunuz. “Bundan nasıl bir motivasyon çıkardın?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ama gerçekten insanı sakinleştiren, garip şekilde enerjiyle dolduran, yaratıcılığı tetikleyebilen sanatsal bir tekniği var. Muhtemelen kullandığı ekipmanlar da standartın üzerinde.

Matt D’Avella

İçerik dili: İngilizce

Konu: Kişisel gelişim, minimalizm, motivasyon v.s.

Aslında alanında en meşhur youtuberlardan biri 2 buçuk milyondan fazla abonesi var. Türkiye’de de bilinirliği yüksek. Kendisi bir minimalist, içerikleri genel olarak hayata dair konular, kişisel gelişim, minimalizm vs. Geçtiğimiz yıl her ay bir challenge yapıp videolar çekerdi. 30 gün boyunca sabah soğuk duşla uyanmak, 30 gün boyunca sabah 5’te uyanmak gibi challengeları vardı. 🙂 Yine Sadia ile aynı şekilde, tamamen içerikleriyle örtüşen bir duruşu ve yaşam biçimi var.

Bir konuyla ilgili yazmadan önce zaman zaman aratıp ilginç bir şeyler önermiş mi, söylemiş mi diye araştırdığım kişilerden biri.

Liziqi

İçerik dili: Sözsüz

Konu: Mevsimler, doğa, yaratıcılık

Ekşi sözlük’te görüp tıklamıştım ve daha önce de Liziqi’ye dair bir şeyler yazmış olabilirim. Liziqi de tıpkı Haegreendal gibi sözsüz videolar çekiyor.(bazen minik altyazılar olabiliyor) Fakat Haegreendal’ın aksine taklidi çok güç kişilerden biri.

Doğanın içinde muhteşem bir yerde yaşıyor. Muhteşem derken evden ya da dekorasyonundan bahsetmiyorum genelde o kısımlardan ziyade ekip biçtiği, yemek hazırladığı videolar çekiyor. Fakat bazıları için koca bir mevsimin geçmesi gerekiyor. Çekim teknikleri, kullanılan ekipmanlar harika. Sanatsal bir film izliyormuş gibi hissediyorsunuz. Meditatif bir etkisi var.

Lavendaire

İçerik dili: İngilizce

Konu: Kişisel gelişim

Aileen isimli genç bir kadının kanalı. 23 yaşlarında iş hayatından youtube deryalarına geçiş yapıp önce müzik ile ilgili içerikler üreten daha sonra ise kişisel gelişim konularına yönelen kişilerden. İlk videolarını ve son videolarını izlediğinizde yaşadığı gelişimi görebiliyorsunuz.:) İlham veren, içerik olarak faydalandığım samimi bir iletişim dili olan kişilerden. Fakat bir türlü istikrar sağlayamıyor gibi geliyor bana.:) Yine de hiç izlemediyseniz seveceksiniz.

Eveeet, bugünlük önerilerim bu kadar. Aslında aklımda birkaç kişi daha vardı, fakat şimdilik 5 tanesini seçip yayınlamaya karar verdim. Sizin benzer içerikte önerileriniz varsa paylaşabilirseniz mutlu olurum.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

2 Replies to “Motivasyonu Yükselten 5 Yabancı Youtuber”

  1. nerden nasıl buldum blogunuzu hatırlamıyorum ama farkındalık geliştirme ve kendi farkıma varma surecinde karsilastigim sik sik gelip ugradigim bi yer oldu. elinize saglik…

    1. Merhaba, bu gibi yorumlar benim için çok güzel bir itici güç oluyor. Zaman ayırıp yazdığınız için teşekkürler.💫

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.