Sağ Beyin Egzersizleri

Çeşitli görüş ve araştırmalara göre sol beyin analitik ve mantık tarafıyla, sağ beyin ise sezgisel ve yaratıcılık tarafıyla ilgili. Fakat bu konuyla ilgili net bir bilimsel ispat da yok sanırım.(ya da var bilmiyorum)

Yine de sağ beyin için önerilen egzersizlerin zihni biraz daha rahatlatan, kafa dağıtan, alan açabilecek egzersizler olduğunu düşünüyorum.

Yazımda 3 kaynaktan faydalanarak sağ beyin ve yaratıcılığı geliştiren 7 egzersize yer vereceğim.

Sağ Beyin Geliştiren 7 Egzersiz

Tıkanıklığı Giderin

Bir konuda yaratıcı yönden sıkışmış hissediyorsanız, 6-7 tane ilgi çekici kitabın ya da web sayfasının birkaç paragrafını okuyun. Sesli kitap ya da podcast dinleyin. Ve ardından yarım saat kadar bahçe-bitki işleri, yürüyüş, örgü, yoga gibi rahatlatıcı konularla ilgilenin.

Bazı insanlar bu yöntemin beyin fırtınasını hızlı bir şekilde başlatmaya yardımcı olduğuna ve yaratıcı çözümlere daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabileceğine inanıyor. Bunun için kesin bir kanıt yok elbette, ama sağ beyin geliştirmek adına denemekten zarar gelmez.

Picasso İle Sağ Beyin Egzersizi

Bir kağıt kalem alın, aşağıdaki resmi düz haline hiç bakmadan ters versiyonuyla, çizgilerin uzunluklarına ve geometrik şekillerine göre kağıda çizin.

Bu sağ beyin ile ilgili olarak yıllar önce okuduğum bir kitapta yer alan egzersizdi. Google’a sağ beyin Picasso yazıp, görsellere baktığınızda bu görsel ile karşılaşıyorsunuz. Oturup müziğimi açıp çizmiştim ve ters çevirdiğimde neredeyse Picasso’nun orijinal çizimi kadar iyi bir sonuç ile karşılaştım. Benim gibi çizim teknikleriyle hiç aranız yoksa insanı zorlayan eğlenceli bir egzersiz.

Picasso Sağ Beyin
Sağ Beyin Egzersizi

Noktaları Birleştirin

Görüş alanınızın sol yanında ve sağ yanında iki nesne belirleyin ve başınızı oynatmadan gözlerinizi iki nesne arasında hareket ettirin. Gözleri ileri geri hareket ettirmenin, beynin her iki tarafını da etkilediğine inanılır, çünkü hem sağ hem de sol hemisferleri tutar.

Sol Burun Deliğinizden Nefes Alın

1994 yılında yapılan bir araştırma, sol burun deliğinizden nefes alırken beyninizin sağ tarafının daha aktif ve baskın olduğunu gösterdi. Süreci tersine çevirip sağ burun deliğinizden nefes aldığınızda da aynı şey geçerlidir: beynin sol tarafı daha aktif hale gelir. Burun döngüsü – çoğu insanın bir seferde sadece bir burun deliğinden nefes alması ve vücudun her dört saatte bir baskın burun deliğini değiştirme eğiliminde olması – ilk önce 1895’te bir Alman burun uzmanı tarafından fark edildi. Hangi burun deliğinin kullanıldığına bağlı olarak vücutta ve beyinde farklı şeyler meydana gelir. Sağ beyin gelişimini etkiler mi? Denemeye değer!

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılarda yer alan nefes tekniklerini inceleyebilirsiniz;

Yaratıcı Bir Hobi Geliştirin

Örgü, tığ işi, dikişi boyama veya tüm dikkatinizi vermenizi ve odaklanmanızı sağlayacak bir etkinlik gibi yaratıcı bir hobi geliştirin. Bir örgü modeli bulmak veya kendi fikrinizi bulmak hayal gücünüze ilham verir. Güzel bir ürün yapmaya odaklanmak sağ beyninizin yaratıcı, kavramsal kısmını teşvik eder.

Sağ Beyin Geliştirmek İçin Otomatiğin Dışına Çıkın

Vücudunuzun baskın olmayan tarafını kullanarak yazma veya çizim alıştırmaları yapın. Yazar Lucia Capacchionne’e göre “The Power of Your Other Hand: A Course in Channeling the Inner Wisdom of the Right Brain” kitabında, baskın olmayan eliniz genellikle beyninizin sağ yarım küresini yönetir.

Eve ya da işe, markete vs. farklı yollardan yürümek; diş fırçalarken diğer elle fırçalamak gibi yöntemler de yaratıcılık için önerilen konular.

Mizahtan Faydalanın

Daha fazla gülün ve pozitifliği kucaklayın. Bunu desteklemek için bilimsel kanıtlar olmasa da, olumlu düşünmenin ve özellikle kahkahaların beyninizin yaratıcılıkla ilişkili alanlarını canlandırmaya yardımcı olması mümkündür. Teorik olarak, bu alanları uyarmak onların sinirsel yollarını güçlendirebilir ve böylece “yaratıcı yönünüzü” güçlendirebilir.

Yaratıcılığınızı artırmasa bile, mutlu olmak zihinsel ve fiziksel sağlığınız için iyidir!

Kaynaklar:

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.