Kapsül Gardırop

“Az çoktur”  cümlesine aşina olsak da toplum henüz bu konuda ikna değil. 🙂 Bir eğitmenimiz Mimar Sinan‘ın “içsel huzurun sırrı az eşyada saklıdır” cümlesini aktarmıştı. Fakat yeni kıyafetlerin bizi daha neşeli, daha şık ve daha popüler hale getireceğine inanıyoruz. Proje 333′ü duymuş olabilirsiniz. Bu bir meydan okuma ve katılan kişiler 3 ay boyunca sadece 33 eşya (giysiler, aksesuarlar, kabanlar ve ayakkabılar dahil) tercih etme hakkına sahip. Bu 33 eşyaya asla çıkarmadığınız bir kolye/yüzük, pijama gibi ev kıyafetleri ve spor kıyafetleri dahil değil.(abartıp 50 spor kıyafeti giymeyin tabii 🙂 ) Böylelikle kapsül gardırop nedir konusuna biraz aşina oldunuz.

Zira hepimiz zaman zaman dolaplarımızı sadeleştiririz, sevmediğimiz kıyafetleri birilerine verir ya da atarız. Fakat kapsül gardırop  minimalizm konusunda biraz daha radikal bir adım.

Kapsül gardırop yazısını yazmadan önce kendi gardıropuma bir göz attım.  33 eşya fikrini %100 uygulayabilirim. 🙂 Çünkü pandemi sebebiyle evden çalışmaya devam ediyoruz. Dört kapaklı kıyafet dolabımın 2 bölmesi 7 aydır “hiç” kullanılmadı. Çünkü tamamen iş kıyafetleri, çantaları vs. var. Sosyalliğim de minimuma indi. Bu belki de deneme süreci için hepimize bir fırsat. Çünkü işe gidenlerin de “ne giymişsin” diye birbirini eskisi kadar süzdüğünü sanmıyorum. 10 yıldır hep kadın ağırlıklı departmanlarda çalıştığım için bu başlı başına bir sohbet konusu. Ve kendi yarattığımız BOŞ, bir o kadar da bizi rekabete sokan saçma bir konu.

Ben yazımda kapsül gardıropa geçişte faydalı olabilecek birkaç öneriyi aktaracağım.

Kapsül Gardıropun Faydaları

Başarılı İnsanların Kapsül Gardırop Tercihindeki 7 Sebep yazısında başarılı kişilerin hangi sebeplerle sade gardırop tercih ettiği konusuna değinmiştim. Kapsül gardıropun faydalarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

 • Daha az masraf.
 • Zamandan tasarruf.
 • Kıyafet seçimi konusunda daha az stres.
 • İyi organize edilmiş ve düzenli dolaplar.
 • Geziler / tatiller için paketlemek daha az zaman.
 • Daha kolay çamaşır günleri (daha az değil, kesinlikle daha kolay).

Kapsül Gardırop Uygulamasına Geçmeyi Kolaylaştıracak Öneriler

Minimalist Bir Dolap Nasıl Oluşturulur

1. Çok fazla kıyafete sahip olduğunuzu kabul edin. Başlamak için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bu.

2. Daha az renk giyin. Çoğumuzun zaten en sık giydiği birkaç favori rengi vardır. Bilinçli olarak daha az renk giymeyi seçmek, daha az aksesuar (ayakkabı, kemer, mücevher, çanta vb.) anlamına gelir.

3. “Tek” fikrini benimseyin. Onlarca spor ayakkabıya ihtiyacınız var mı? Onlarca monta ihtiyacınız var mı? Bir siyah elbise, bir mayo, bir kışlık mont, bir çift siyah ayakkabı, bir çift spor ayakkabı, bir el çantası… Mesleğinize, yaşam tarzınıza veya iklime göre bu felsefe üzerinden ilerleyin.

4. Bağış yapın, satın, geri dönüştürün ya da atın. Sadeleşme konusunda ilk kez adım atıyorsanız işler kolaydır. Uzun yıllardır giymediğiniz ve giymeyeceğiniz ya da size iyi enerji vermeyen kıyafetleri toplayın. Bağış yapın, satın veya geri dönüştürün. İvme kazandıktan sonra ne kadar çok şey çıkarabileceğinize ve minimalist bir dolaba sahip olmaya ne kadar yakın olduğunuza şaşıracaksınız. Bu konuda Marie Kondo’dan 6 Minimalizm Önerisi yazısı da ilginizi çekebilir.

5. Bir önceki maddedeki işlemi tamamladıktan sonra daha fazla sadeleşmek zorlaşacaktır. Her sezon bittiğinde koca bir kış ya da yaz boyunca hiç giymediğiniz kıyafetleri gözden geçirip onları da elden çıkarın.

6. Çoğu kişi için kıyafet alışverişi sadece bir alışkanlıktır ve otomatikleşir. Satın alma ve atma döngüsünü kırmaya başlamak içinbir süre zaruri ihtiyaçlar dışında alışveriş yapmayı durdurun. 90 gün tavsiye ediliyor. Yeterli zaman verilirse, bu basit öz disiplin egzersizi, giysilerinize ve onları üreten, pazarlayan ve satan mağazalara bakış açınızı değiştirecektir.

7. Aylık bir harcama limiti belirleyin. Düşük bir rakam seçin ve ona bağlı kalın.

8. Miktarın yerine kaliteyi tercih edin. Daha pahalı olsa bile, yalnızca gerçekten sevdiğiniz minimalist kıyafetleri satın alın. Dolabınızı sevdiğiniz şeylerle dolu olarak stoklarsanız, ona ekleme yapma arzunuz azalacak ve bu da minimalist bir dolabın bakımını çok daha kolay hale getirecektir.

9. İndirimlerden kaçının. İndirim “gerçekten” ihtiyacınız olan bir şeyi daha uygun bir fiyata almak için kullanılabilir. Fakat maalesef indirimlerin çoğu bizi hiç ihtiyacımız olmayan şeyleri almaya ikna eder.

10. Kıyafetlerinizle değil, karakterinizle etkileyin.  “Eğer kocaman bir gülümseme takınırsanız insanlar nadiren eski kıyafetleri fark eder.” Lee Mildon

Kapsül Gardıropa Geçmenin Faydaları
Kapsül Gardırop

Evde Sadeleştirebileceğiniz Şeyler

Kapsül gardırop kısmını hallettikten sonra eve genel çevçeveyle bakmak isterseniz aşağıdaki alanlarda sadeleştirmeye gidebilirsiniz. Aslında daha uzun listeler buldum; ama bazı maddelerin gereksiz olduğunu düşünerek eledim.

Sadeleştirmeyi seven biri olarak en üşendiğim ve yoran kısım “mutfak”. Banyo gibi ufak çaplı yerlerden başlamak daha kolay olabilir. Baştan soğumayın.:) Hepsini iki günde halletmektense zamana yaymak ve keyif almaya bakmak en güzeli. Minik bir çekmece ile işe başlayıp, onu istediğiniz şekilde sade ve güzel organize edince eserinizle gurur duyup diğer alanlara da el atmak isteyeceksiniz. İnsana bir hafiflik duygusu geliyor. 🙂

 1. Mutfak aletleri
 2. Tencere, tavalar
 3. Kaseler, tabaklar, çatal bıçak takımları
 4. Plastik saklama kapları
 5. Su sürahileri
 6. Bardaklar
 7. Cam kavanozlar
 8. Dergi ve gazeteler
 9. Kitaplık
 10. Makyaj malzemeleri
 11. Saç aksesuarları
 12. Kişisel güzellik aletleri
 13. Tuvalet malzemeleri
 14. Fotoğraflar
 15. Dikiş malzemeleri
 16. Hala varsa CDler, kasetler vs.
 17. Mumlar, şamdanlar
 18. Vazolar
 19. Görsel / işitsel kablolar 3lü prizler vs.
 20. Bilgisayar ekipmanları
 21. Eski cep telefonları
 22. Gömlekler
 23. Pantolon / şortlar
 24. Elbiseler / etekler
 25. Şapkalar
 26. Elbise askıları
 27. Ayakkabılar / bağlar / kemerler
 28. Kabanlar
 29. Çorap / iç giyim
 30. Pijamalar
 31. Takılar
 32. Cüzdanlar
 33. Yastıklar
 34. Yorganlar
 35. Battaniyeler
 36. Havlular
 37. Nevresim takımları
 38. Televizyonlar (?) 🙂
 39. Ev ve ofis malzemeleri
 40. Madeni paralar
 41. Kalemler
 42. Temizlik malzemeleri
 43. Eski piller
 44. Masa oyunları, bulmacalar, kart desteleri
 45. Kullanılmayan hediyeler
 46. Bebek giysileri
 47. Eski okul kitap ve notları
 48. Oyuncaklar
 49. Valizler
 50. Evcil hayvan malzemeleri
 51. Plastik poşetler / alışveriş poşetleri
 52. Mevsimsel süslemeler
 53. Spor malzemeleri
 54. Otomobil malzemeleri
 55. Küçük ev aletleri
 56. Bitki ya da bahçe gereçleri
 57. Boş karton kutular, ayakkabı kutuları vs. (yine de ayakkabı kutularının içine bakın, yeşil sıkışmıştır belki?? )Yararlandığım Kaynaklar:

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.