Aylık Hedefler – Haziran 2022

Haziran ile birlikte seneyi yarılıyoruz. Güne uzun süre sonra sabah sayfalarımı yazarak başladım. Yarın doğum günüm. Onun da verdiği etkiyle yazıya geçmeden önce vaktimi Yeni Yıl Hedefleri 2022 yazısına, Aylık Hedefler – Mayıs 2022 yazısına ve planladığım hedeflere sadık kalıp kalmadığıma göz atarak geçirdim.

Master Süreçlerine Hazırlık

Geçtiğimiz Eylül itibariyle aslında kendime koyduğum çok temel bir hedef vardı. O dönem çeşitli sebeplerle tüm çevreme söyleyemediğim için bu hedefi bloga da açık ve net şekilde yazamamıştım. Son yazılarda da bahsettiğim gibi hedefim yurt dışından master kabulü almaktı. Bu bağlamda da bir sürü alt hedeflerim oldu ve günlerimi bunlar kapladı. IELTS çalışmak gibi, başvurabileceğim bütün okulları araştırmak ve not almak gibi, referans süreçlerini halletmek, İngilizce niyet mektubunu yazmak, cv’yi güncellemek, gerekli tüm dökümanları çıkarmak gibi gibi… Kabul sonrasında da kalacak yer ayarlamak vs.

Bunlar böyle 5-10 maddede yazılan işler olsa da yapım aşamasında bazıları aylarımı bazıları ise günlerimi aldı. 🙂 Dolayısıyla kendime blogda “hedef” olarak koyduğum pek çok şeyin gerisinde kalmış oldum.

Şu aşamada kendim için temel hedefim vize süreçlerini halletmek. Dolayısıyla yine banka, form doldurma, şu bu işlerim olacak. Haziran’da başvuru adımını tamamlayacağım.

Günlük&Haftalık To-do

Mayıs ayı benim için bol tatillerin etkisiyle jet hızıyla geçti. Sürekli bölündüğüm için de hedef takip etmek zaten pek mümkün değildi. Bol bol eğlendim, deşarj oldum. Ailemle harika vakit geçirdim, yeni yerler gördüm, kitap okudum.

Gelin görün ki zihnim çok çok dolu. Olumlu gelişmelerin içinde olsam da zihnimdeki karanlık tarafı anlatamam. 🙂 Korku ve kaygı hissettiren çok fazla fikir zaman zaman beynimin içinde cirit atıyor. Bazen sevdiklerimle paylaşıp telkinlerini alıyorum. Ama uzun süredir günlük yazmamam da işleri kötüleştiriyor.

Yıllardır günlük tutan biri olarak yazdığım ve yazmadığım zamanın ayrımına varabiliyorum. “Zaten Temmuz’da evden çalışacağız o zaman yazarım” fikrindeydim. Ama Haziran’ı böyle geçiremeyeceğim. 🙂

Önceliklerimi, tamamlanması gereken iş ve sorumlulukları belirlediğim; zihnimin içindeki bütün konuşmaları kusup sonrasında kendimi telkin seviyesine geçtiğim ve planlar yaptığım günlüklerime geri dönüyorum. Tek farkı sabah erken kalkınca değil akşam yatmadan yazmak olacak.

Diyetisyen

Mayıs hedeflerini yazarken diyetisyene başladığımı belirtmiştim. Toplamda 3.6 kilo verdim, beslenme disiplinimi oturtmaya çalışıyorum. Mayıs’ta tatiller sebebiyle çok fazla bozduğum zamanlar olsa da pişman değilim. 🙂 Yeme alışkanlıklarım yavaş yavaş bir düzene oturuyor. Neyi nasıl dengeleyebileceğimi öğreniyorum aslında.

Ki diyet yapıp kilo vermek işin bir bacağı olsa da çok daha önemli tarafı alışkanlık haline getirip beslenme biçimini koruyabilmek. Dolayısıyla benim için sürdürülebilir bir plana sahip olmak çok önemli. Muhtemelen Temmuz ortasına kadar diyet devam eder, sonrasında da korumaya geçerim.

İngilizce

Gidiş yaklaştıkça bu konunun bende bir panik stres yaratmasını istemiyorum. Haliyle yurt dışı master kabulü almak için zaten İngilizce seviyenizi ispat etmeniz gerekiyor. Ama  daha önce turistik geziler dışında bir tecrübem olmadığı için derin düşünceler içerisindeyim. 🙂 British aksanına zaten hiç girmek istemiyorum. 🙂 O yüzden gidene kadar bu konu hep hedeflerim içinde yer alacak. Haziran’da bol bol İngilizce dinleme ve okuma pratiği yapacağım.

***

Final Notu 🙂

Bu ay sadece zaruri hedeflerimi yazmak istedim. Yoksa yürüyüş ve egzersiz günlük olmasa bile haftalık rutinimde yer alacak. Ben Temmuz ayında tamamen evden çalışacağım ve muhtemelen Antalya’da olacağım. O yüzden normal şartlar altında Temmuz günde min. bir saat yoga yapabildiğim, her gün sabah yürüyüşlerine çıktığım, yüzdüğüm bir ay olur. Instagram’da dönüp duran şarkı gibi “can we skip to the good part?”(iyi kısma geçebilir miyiz) deyip Haziran’ı bir an önce pas geçmek istiyorum.:)

Bu yıl blogla ilgili 100 yazı hedefim vardı. Bir süre sonra tek işim içerik üretimi olacağı için ve elimde çok fazla içerik malzemesi olacağı için enerjimi Ağustos sonrasına saklıyorum. Bu tarafa tam zamanlı odaklanabilecek olmak belki de tüm planların ötesinde beni en mutlu eden şey. Bu konunun önümüzdeki yıl, yeni yaşıma kadar bambaşka bir alana dönüşeceğini düşünüyorum. Aklımda çok fazla plan, fikir ve daha önemlisi iştah, tutku var.

Yine yıllık hedeflerimde çevre konusu vardı. Çevre, gönüllü projeler, koçluk tamamen aklımda ve yukarıda yazdığım dönüşüme katkısı olacak konular. Hiçbirisini listemden silmedim, doğru zamanı bekliyorlar.

Kendime yeni yaş hediyesi olarak iki dövme yaptırdım. Mottom “yola çık”. Her anlamda yola çıkmak istiyorum. Korkularıma rağmen adım atmak, akışta olmak, yeniliklere alan açmak… Yeni yaşımda fanusumdaki sevdiklerimle hiç eksilmeden görüşmek ve bol bol yeni güzel insanlar, anılar biriktirmek hayalim. Genişlemek, alan açmak istiyorum. Bende en çok karşılık bulan, içimde istek ve coşku yaratan kelimelerden biri deneyim. Hayatımızın deneyimlerden oluştuğunu düşünüyorum. Bol bol denemek, deneyimlemek, heybeme yeni şeyler atmak istiyorum.

Tüm bu dilekleri zamandan ve mekandan bağımsız olarak kuruyorum. Ama yeni deneyimler kazanmak, ilgi alanlarına yer açmak, yeni insanlarla karşılaşmak her yerde ve durumda mümkün…

Cross fingers…

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.