Aylık Hedefler – Temmuz 2022

Yazı taslaklarımda “hedeflere sadık kalabilmek için öneriler” ve “kendimizle ilgili bilmemiz gereken 8 konu” yazıları yayınlanmayı bekliyor. Fakat Haziran sonu yaklaşmışken aylık hedefler yazısını bir sonraki haftaya bırakmak istemedim. 🙂

Temmuz benim kurumsal iş hayatındaki son ayım. 10 yıldan uzun süre aralıksız çalıştıktan sonra tam zamanlı içerik üreticisi olacağım ve Koçluk pratiğine daha fazla vakit ayırmayı planlıyorum. Her şey yolunda giderse Ekim itibariyle de Londra’da yüksek lisansa başlıyorum. Aylık hedef yazılarım önümüzdeki aylarda bu planlar ışığında olacak. Temmuz’da tamamen evden çalışacağımız için tüm ayı Antalya’da geçireceğim. Gündemimle ilgili giriş faslını tamamladıktan sonra gelelim hedeflere;

Dijital To-Do Listesi

Daha önce kısa turistik geziler dışında bir yurt dışı hazırlığım hiç olmamıştı. Pandemi sebebiyle de 2-3 senedir turistik olarak bile gezmedim. 🙂 Gitme tarihi yaklaştıkça zihnimde çok fazla yapılacaklar listesi oluşuyor. Buradaki abonelikleri kapatmaktan sağlık sigortasını planlamaya, doktor randevularından gideceğim ülke ile ilgili hazırlıklara kadar aklıma gelen gelmeyen pek çok kalem var. Ve burada da halihazırda devam eden bir hayatım, işim, sorumluluklarım var.

◊One Note Uygulaması

Bu hafta tüm bunların zihnimi çok fazla yorduğunu ve beni paniğe sürüklediğini fark edince oturup aklıma gelen tüm sorumluluklarımı ay bazında yazdım. Deftere not almayı severim, fakat geniş kapsamlı planlarda defteri kategorize etmek çok mümkün değil, birden fazla defter ile de çok dağılıyorum. Bu sebeple notlarımı dijital olarak düzenlemek için OneNote uygulamasını kullandım.(bir gün belki blogda OneNote ya da dijital not uygulamalarıyla ilgili de yazarım) Hem iPad hem de telefona uygulamayı indirdim, ki senkronize edip ikisinde de güncelleme yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda google takvim’i de indirdim ve tarih bazında tüm konuları takvime aldım. Tüm bu hazırlığı yapmak bile zihnen %40 rahatlamamı sağladı diyebilirim. Çünkü “acaba bir işi atlıyor muyum” paniğim ortadan kalkmış oldu.

Günlük Tutmak

Temmuz’da tamamen evden çalışacağımız için sabahları işe gitmek adına hazırlandığım süreyi beni mutlu eden eylemlere harcayabileceğim. Sabah sayfaları da bunlardan biri. Güne 3 sayfa yazı yazarak başlayacağım.

Egzersiz

Stresle mi, bütün Haziran’ı yogasız ve sporsuz geçirmekle mi, masa başı çalışmayla mı yoksa işyerindeki havalandırmayla mı alakalı hiç bilmiyorum; fakat Haziran ayında ağrılarıma ağrı kattığımı söyleyebilirim. Uyanık olduğum her saniye sırtım ve boynum ağrıyor. O kadar kanıksanmış bir ağrı ki çevremi bıktırmamak için yakınamıyorum bile; ama hayat kalitemi çok fazla düşürdü. Bu konuda belki fizik tedaviye başlamam gerek; ama Antalya’da adım atar mıyım bilmiyorum.(hali hazırda mr çektirmiştim)

Hedefim her gün düzenli olarak yüzmek, bir nebze güneşlenip D vitamini almak, ara ara magnezyum takviyesi almak. Ağustos’tan sonra daha fazla vaktim olacağı için doktorun önerdiği klasik boyun, sırt hareketlerini 2-3 set yaparım diye planlıyorum.

Yoga-Meditasyon

Yoga bir spor dalı olmadığı için bunu farklı bir kalemde yazıyorum. Temmuz’da yogaya dönüş yapabileceğim bundan dolayı da çok mutluyum. İstanbul çok sıcak ve hareket etmeye enerjim kalmadı, ek olarak Temmuz Temmuz diye diye tüm planlarımı erteler durumdayım. 🙂 Ara ara yin yoga yapsam da genel olarak yoga pratiğinden uzak kaldım. Meditasyona da ufak ufak başlayacağım, ağrılara onun da çok iyi geleceğine eminim. Ama bu konuda Ağustos’tan sonra daha düzenli bir disiplinim olur, Temmuz’a hepsini sığdırabileceğimi sanmıyorum.

İngilizce

Daha önce de yazmıştım sanırım, British English konusu beni korkutuyor. 🙂 Haziran’da Quizlet’i tekrar yükleyip daha önce çıkardığım kelime listesi ile ilgili pratiklere başlamıştım. Podcast uygulamasının içinde çok güzel British English podcast kanalları var, onları da minik minik dinlemeye başladım.

Grace and Frankie’yi İngilizce seslendirme ve İngilizce alt yazı ile izliyorum.(bu British değil genel İngilizce pratiği için:) ) Temmuz’da da bu alıştırmaları günlük hale getirip, okuma pratiğini de ekleyeceğim.

Kitap

Okuma demişken, Haziran benim okumaya daha çok vakit ayırabildiğim bir ay oldu. Akşamları balkonda okuma seansları yaptım. Bu yaz hedefimde beni heveslendiren çok güzel kitaplar var. Bazı kitap incelemelerimi blogda yazmadım, onları tamamlayacağım. Master’a giderken yanıma çok fazla kitap götüremeyeceğim için merak ettiklerimi mümkün olduğu kadar okumak istiyorum. Muhtemelen Ağustos’ta işsizlikle bu konuya daha çok yönelme fırsatım olur. 🙂

***

Aylık hedefler yazımı burada noktalıyorum. Ben bir süre önce diyetisyen ile çalışmaya başlamış ve geçtiğimiz hedef yazılarında da bundan bahsetmiştim. Temmuz’da profesyonel biriyle çalışmayacağım; ama hazır midemi küçültmüş ve bir yol kat etmişken edindiğim bazı sağlıklı alışkanlıkları kaybetmemeyi de hedefliyorum.

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Aylık Hedefler – Temmuz 2022”

  1. Tebrikler! Londra’daki Master maceranızı şimdiden merak ediyorum. İnstagram üzerinden story’lerinizi izliyor olacağım. Yolunuz açık, her şey istediğiniz gibi olsun 🙂

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.