Columbia Road Flower Market: Londra’da Bir Pazar Aktivitesi

Londra’ya ilk geldiğimiz hafta Londra’lı bir şef ile tanışmıştık ve yeme&içmeye ilgim olduğu için bazı önerilerini paylaşmasını istemiştim. Restaurant önerileriyle birlikte “Bitki seviyorsan bir Pazar günü Columbia Road Flower Market gezisi yapmalısın” demişti. Bitki delisi olarak başka ne isteyebilirdim ki?

Columbia Road Flower Market’a iki kez gittim ve muhtemelen tekrar giderim. Daha önce Nice’te çiçek pazarını gezmiştim. Lyon’un pazarında da hem yeme-içme standları hem de çiçek standlarına denk geldim. İkisi de çok keyifli. Yazımda ise Columbia Road Flower Market ile ilgili gezi notlarımı aktaracağım.

Columbia Road Flower Market
Columbia Road Flower Market

Columbia Road Flower Market – Önemli Notlar

  • Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere marketin çiçek standları sadece pazarları açık. Bu sebeple Columbia Road Flower Market gezinizi Pazar’a denk getirmelisiniz.
  • Alan Pazar günleri araç trafiğine kapalı olsa da insan trafiği çok çok yoğun. İki kez gittim. Her ikisinde de iğne atsanız düşecek yer yok gibi bir şeydi. 🙂
  • Günlük çiçek aranjmanlarından, lale buketlerinden, kaktüslere, kumkat, starliçe, monstera gibi saksı bitkilerine kadar pek çok yelpazede bitkiye ulaşabiliyorsunuz.
  • Bu markete gidip bitki alanlar haliyle Londra’da yaşayan insanlar olduğu için diğer marketlere nazaran bir nebze daha lokal bir yer diyebiliriz.
Columbia Road Flower Market
Columbia Road Flower Market

Columbia Road Flower Market’ta Nerelere Uğramalı?

Marketin çiçek standlarını zaten gezeceksiniz. Bunlara ek olarak uğrayabileceğiniz bazı noktalar;

Ezra Street

Columbia Road ile kesişen Ezra Street’te birbirinden ilginç dükkanlar, sokak müzisyenleri ve keyifli bir atmosfer var.

In Habit

Burası benim resmen delirdiğim bir dükkan. Rengarenk mumlar ve şamdanları sebebiyle iki gidişimde de çiçek standlarından daha çok vakit geçirdim. Tek sıkıntısı minicik bir dükkan ve çoook kalabalık. Ama mum sevenler kaçırmamalı.

In Bloom

Bu iki dükkan birbirinin uzantısı gibi. In Bloom’da daha çok ilginç tasarım saksılar, çay kahve takımları bulunuyor.

Jack Garcia Coffee

Marketin kalabalığı ve tantanası eşliğinde bir şeyler yemek ister misiniz, bilmiyorum. 🙂 Ama Jack Garcia Coffee sadece paket servis yapan güzel pastane ürünleri satan bir mekan. Aslında bir iki yanında inanılmaz kruvasanlar yapan bir yer var; fakat ismini hatırlayamadım ve google.maps’te de bulamadım. Önünde bol kuyruk olan bir yer görürseniz orasıdır. 🙂

Columbia Road Flower Market Sonrası Aktiviteler

Londra Gezilecek Yerler – 4 Günlük Rota yazısı yayınlamıştım, bu yazıda Londra’ya ilk kez ve 4 günlüğüne gelenler için popüler/turistik noktalara yer verdim.

Columbia Road Flower Market öncelikli bir lokasyon değil. Fakat bir Pazar gününe denk getirip bu marketi gezdikten sonra çok keyifli farklı lokasyonlara da yürüyebilirsiniz;

Whiteby Street

10 dakikada Londra’nın rengarek sokaklarından biri olan; fakat Notting Hill ve Chelsea’nin aksine pastel, şık evleriyle değil, ilginç graffitileriyle renklenen Whitby Street’e ulaşabilirsiniz.

Beigel Bake Brick Lane Bakery

Burası 7/24 açık olan çok popüler salaş bir bagel dükkanı. Bagel bizdeki simite karşılık geliyor demek isterdim; ama simitin önünde diz çökmesi gerekir. 🙂

Genelde önünde kuyruklar olsa da hızlı ilerliyor. Salt beef beigel’ı meşhur.

Tekrar gider miyim? Hayır. 🙂 Ama farklı lezzetlere merakı olan biriyseniz deneyin.

Spitalfields

Columbia Flower Market’tan 15-20 dakikada Spitalfields’e geçip aşağıdaki lokasyonlara uğrayabilirsiniz.

  • Old Spitalfields Market-Londra’nın bir başka sokak marketlerinden biri. Hem giyim kuşam ürünleri, hem de dünya mutfağından çeşitli lezzetlerin yer aldığı standlar bulunuyor. Yine bu marketin içinde de Inspitalfields adında çok tatlı dekorasyon ürünleri, mumlar vs. satan bir dükkan var. Flying Tigers’ın da bir şubesi bulunuyor.
  • Puma Court
  • Princelet Street
  • Hanbury Street
  • Van Gogh Sergisi(ücretli, rez. gerekir)

Liverpool Street

Old Spitalfields Market’a 7-8 dakika yürüme mesafesinde olan pek çok mağaza ve restaurantın bulunduğu hareketli bir alan. Liverpool Street tren istasyonu da bu bölgede.

Otobüs ile kolayca ve güzel bir manzara eşliğinde London Bridge-Borough Market tarafına gidebilirsiniz. “Yok ben geziye alternatif başladım, alternatif devam etsin” diyorsanız da güne Barbican Conservatory gezerek devam edebilirsiniz.

***

Tüm bu alan bana genel Londra atmosferinden daha farklı bir hava verdiği için seviyorum. Graffitiler, bir anda karşınıza çıkan ilginç sokaklar, restaurantlar her şey çok keyifli.

Tüm Londra&Britanyaiçeriklerine ulaşmak için; Londra – Britanya İçerikleri: (Index)

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

7 Replies to “Columbia Road Flower Market: Londra’da Bir Pazar Aktivitesi”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.