Hayatı Güçlendirmek İçin Öneriler

Bugünün yeni bir gün olduğuna inanıyorum. Rüyalar canlanacak, tutku yenilenecek, en büyük zaferlerim hala beni bekliyor.

Kasım ayının başından bu yana devam ettirdiğim, Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘ne minik bir ara veriyorum. Çünkü “yeni yıl kararlarım”ı son Pazar yayınlamak istiyorum.

Uzun zamandır yürüyüş yapıp, podcast dinlememiştim. Bu eylemi çok özlemişim. Bugünün yazısında Oprah‘ın podcast kanalında dinlediğim ve çok hoşuma giden bir içeriği mota mot olmasa da İngilizce’den Türkçe’ye çevireceğim. Ben dinlerken enerji düzeyim yükseldi, sizin de yükseleceğine inanıyoum. 🙂 Hadi başlayalım;

Kendinizle İlgili Tanımlamalarınıza Dikkat Edin

“Ben” kelimesinden sonra ne gelirse, seni o takip eder.

Çoğu insan bu durumun farkında olmadan “Ben çok yorgunum”, “ben çok şanssızım”, “ben asla iyi bir şey elde edemem”, “çekici değilim”, “kötü bir anneyim” gibi cümleleri ortaya saçıyor.

(Not: Türkçe’de “ben” kelimesi gizli özne olarak cümleden düşebiliyor. 🙂 Cümleyi “Kendinizi nasıl tanımlıyorsanız o tanımlamalar hayatınızı takip eder” olarak değiştirebiliriz. 🙂 )

Bu şekilde negatif konuşmalar yaptığınızda hayatınızı kodluyorsunuz. Durumunuzu sürekli “çok yorgunum” diye tanımladığınızda, sahip olacağınız şey daha ve daha çok yorgunluk. Bunun yerine “ben enerjiğim” demek istemeyebilirsiniz. Bu doğru olmadığı için kendinize yalan söylemek gibi gelebilir. Ama sürekli “yorgunum” demek yardımcı olmadığı için size iyi gelecek olumlu bir cümle bulunabilir. (Oprah “Yeni zaferimi dört gözle bekliyorum” cümlesini kullandığını belirtiyor)

Şükran Duyun

Bazen işleri çok karmaşık hale getiriyoruz. Pek çok kişi uyandığında gözünü açar açmaz kötü hisler ve cümleler oluşturmaya başlıyor. “İşe gidecek gibi hissetmiyorum”, “yorgunum”. Yarım kalan konular, dünün olumsuzlukları akla geliyor.

Uyandığınızda şükrettiğiniz bir şey bulmak çok önemli. Havayı kontrol etmeden önce, maillere bakmadan önce, akıllı telefonunuzu elinize almadan önce güne şükredecek bir şey bularak başlayın.

Oprah, gözlerini ilk açtığında yaptığı ilk şeyin “teşekkür ederim” demek olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar hiçbir zaman gözümü içten bir teşekkürle açmadım. Bu alışkanlığı hayatıma katacağım.

Eckhart Tolle‘nin(Şimdi’nin Gücü kitabının yazarı) “hayatınız boyunca yaptığınız tek duanın -teşekkür ederim- olması yeterli” cümlesi geçiyor.

Negatif Konuşmaları Değiştirin

Hepimiz zihindeki o “kayıt cihazı”na sahibiz. Çok karışık düşünmeye gerek yok. “kendime güveniyorum”, “güvendeyim”, “ben yetenekliyim”, “yaratıcıyım”, “disiplinliyim”, “ben değerliyim”, “geleceğim konusunda heyecanlıyım” gibi cümlelerle kendinizi tanımlayabilirsiniz.

Bazı kadınlar hayatları boyunca “ben güzelim” demiyor. Çünkü sürekli kusurlarına bakıyorlar, başkalarıyla kendilerini kıyaslıyorlar. Fakat “ben güzelim” dediğinizde güzellikleri hayatınıza davet edersiniz.

Bu bir sihir değil. Cümleler ağzımızdan dökülür ve kulaklarımıza geri gider. Kendi iç imajımızı değiştirmeye başlarlar. Kendinizi iyi ve olumlu cümlelerle tanımladığınızda kendinize güven duygunuz ve enerjiniz artar.

Oprah araya girip yıllar boyunca “ben şişmanım” demenin yardımcı olmadığını. “Her gün daha sağlıklı hale geliyorum” cümlesini kullandığını belirtiyor.

Başkalarına Yardım Edin

Hep güzelliklerle dolu bir hayatımız olacağına dair söz verilmedi. Zorluklar, fırtınalar olacaktır. Şu an çok kötü bir durumun içinde sıkışmış olsanız dahi, inançla sayfayı çevirdiğinizde sizi yenilikler bekleyecek.

Çok üzgün, mutsuz zamanlarınızda yapabileceğiniz en iyi şey, sürekli depresyon ve durumunuzu düşünmek yerine, zorda olduğunu hissettiğiniz birilerine yardım etmektir. Çok büyük bir şey olmasına da gerek yok.

“Kendi zihnimi, problemlerimi bir kenara koyup bugün başka birine karşı iyi olacağım”, demek güçlü bir duruştur.

Kıyaslama Yapmayın

Sürekli kendimizi birileriyle kıyaslıyoruz. Arkadaşlarımız, akrabalarımız, komşularımız… “Kendimizi başkalarıyla kıyaslamamız aktif bir şiddettir.” Bizim için tasarlananları reddetmek ve sürekli başkaları gibi olmaya çalışmaktır.

Kendi ayakkabılarınızı giydiğinizde ve kendi hayatınız için adım attığınızda kimse sizi bundan alıkoyamaz.

Dışarıda her zaman sizden daha iyi birileri olabilir. Zihninizde sürekli “yeteri kadar zeki değilim”, “yetenekli değilim”, “değerli değilim” diyen kayıt cihazını değiştirin. Bu düşüncelerle bir durumdan, diğer duruma geçiş yapsanız da problemler sizi takip etmeye devam eder.

“Bir karar alıyorum, herkesi yenmek zorunda değilim. Çevremdeki herkes tarafından onaylanmak zorunda değilim. Kendim gibi olacağım” deme cesaretine sahip olun.

Aklınızdan kendinizle ilgili negatif düşünceler geçebilir, negatif hissedebilirsiniz. Fakat hiçbir zaman sesli dile getirmeyin. Bu durum zaman alabilir. Fakat farkında olmaya başladıkça kendinizi negatif şeyler düşünürken yakalayacaksınız. Yakaladığınızda olumlu bir cümleyle değiştirin. Bu durum pratik gerektirir. Bunu halka açık alanda yapmak zorunda değilsiniz. Uyandığınızda, duştayken, işe giderken “ben güçlüyüm” “ben iyi kararlar alırım”, “ben sağlıklıyım”, “geleceğimi dört gözle bekliyorum” gibi cümleleri pratik edin.

***

Yazımı burada noktalıyorum, umarım bana iyi geldiği gibi size de iyi gelmiştir.:) Haftaya “yeni yıl kararları”nda görüşmek dileğiyle.:)

Aşağıdaki öneri yazıları da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.