Başarılı İnsanların Sabah Rutinleri

Linkedin eğitim uygulamasında Hayatınızda Mucize Yaratacak 6 Sabah Rutini eğitimini görünce gözlerim parladı.:) Eğitim The Miracle Morning(Sabah Mucizesi) kitabının yazarı Hal Elrod‘a ait. Yazımın ilk kısmında eğitimde geçen sabah rutinleri ile ilgili yazacağım. İkinci kısımda ise milyonerlerin sabah rutinleri ile ilgili birkaç örneğe yer vereceğim.

Yoğun iş temposunda ya da şehir hayatında hepsini yapmak mümkün olmayabilir. 🙂 Ama alarmı 5 kere erteleyip, hızlıca hazırlanıp çıkmaktansa 10 dakika bile olsa kendin için vakit ayırmak iyi geliyor.

Hayat Enerjinizi Yükseltecek 6 Sabah Rutini

1)Meditasyon Yapın

Şaşırtıcı mı? Hayır.:) Meditasyon konusunda onlarca yazı yazdım. Çünkü ele aldığım konular doğrultusunda takip ettiğim onlarca kaynak tarafından öneriliyor.

Hal Elrod, sabah rutinileri için alarm kurarak 10 dakika meditasyon yapılmasını öneriyor. Alarm kurulmasının sebebi meditasyon esnasında “ne kadar vaktim kaldı” gibi kaygıya sebep olabilecek fikirlerden uzaklaşmak. Ve kendini sessizliğin içine bırakmak.

Meditasyonun yararına dair 1400’den fazla bilimsel çalışma var. Sessizlik ve eylemsizlik içinde oturduğunda stres seviyen azalır, zihnin berraklaşır, aklına yeni fikirler gelir ve başta çok zor gelse de pratiğe devam ettikçe her geçen gün meditasyon konusunda derinleşirsin.

Temel noktalardan biri meditasyon esnasında kendini yargılamamaktadır. “Bunu düşünmemeliyim”, “böyle hissetmemeliyim” gibi yargılar olmadan, kendini serbest bırakıp an’a ve yardımcı olması için mantra ya da nefese odaklanabilirsin.

2)Olumlama Yapın

Daha önce Çekim Yasası Nedir ve Nasıl Uygulanır yazısını yayınlamıştım. Olumlama gücüne çok inandığım fakat çoğu zaman kullanmadığım bir silah. Hal Elrod da sabah rutinleri için olumlamayı öneriyor.

Fakat olumlama ile ilgili birkaç önemli noktaya değinmiş. Sanırım daha önce yazmamıştım. Olumlama yaparken inanmadığınız bir şeyi dile getirip kendinizle savaşmayın. “Ben milyonerim” deyip durduğunuzda buna inanmıyorsanız olumlamanıza bağlı kalmanız zorlaşacaktır.

İkinci problem ise passive voice kullanılmasıdır.(passive voice: edilgen çatılı cümle. “şu iş xx tarafından yapıldı.” gibi)

En ünlü örnekleri: Para beni çok sever. Para magneti gibiyim, hiçbir efor harcamadan para bana doğru akar. Tüm finansal problemlerimle evren ilgilenir.

Hayır! Para işi böyle çalışmaz.

Sabah rutinleri için olumlama yapacaksanız sonuca etki edebilecek 4 kriteri;

 1. Kararlı olduğunuz konuda olumlama yapın. Başkası için değil, gerçekten istediğiniz konular için olumlama yapın.
 2. İstediğiniz şeyi neden istediğinizi bilin. Neden sıfır beden olmak istiyorsunuz? Neden lüks bir araba istiyorsunuz?
 3. Sizi bu noktaya getirecek eylemleri düşünün.
 4. Spesifik olarak ne zaman gerçekleşeceğini bilin. “Gelirlerimi sene sonuna kadar 100.000’in üzerine çıkarmakta kararlıyım” gibi.

3)Zihinde Canlandırma Yapın

Sabah rutinleri için önerilen diğer bir diğer önemli konu da visualization dedikleri zihinde canlandırma, görüntüleme konusu.

Dünyanın en iyi atletleri, sporcuları, F1 pilotları zihinde canlandırma yöntemini kullanır. Zihinde canlandırmak sizi mental ve duygusal olarak ulaşmak istediğiniz hedefe hazırlar. Ve pratik zamanı geldiğinde hedefe ulaşmanız kolaylaşır.

Sadece sonuçları değil eylemleri, süreci zihninizde canlandırın. Kendinizi müşteriyle başarılı konuşma yaparken hayal edin. Spor yaparken eğleniyormuş gibi hayal kurun. Yoga asanalarını başarılı yapıyormuş gibi hayal kurun. Zihinde canlandırmanın gücü budur.

Kendinizi üçüncü bir kişi olarak dışarıdan izliyormuş gibi hayal kurun.

Her sabah güne başlarken 5-10 dakikanızı olumlama ve zihinde canlandırma konusuna harcayın.

4)Egzersiz ile enerjinizi yükseltin

Hal Elrod burada spor saatini sabaha almak, alarmı 1 saat erkene kurup spor yapmaktan bahsetmiyor. Bunu belki çoğumuz yapamayız. İşten sonra ya da öğlen aranızda spor yapıyorsanız ya da haftada 3 gün yapıyorsanız devam edin. Fakat sabah kalktığınızda sadece 60 saniye jumping jacks yapmak bile uyandığınız andaki enerjinizi değiştirir. Kan akışınız hızlanır, nabzınız değişir.

Hal Elrod sabah rutinleri konusundan bahsederken 7 dakika esneme hareketleri yaptığından paylaşıyor. Youtube’da onlarca video var fakat, kendisi 7 munite workout videosunu kullanıyormuş. İndirdim ücretsiz bir uygulama. Fakat ben workout çalışmaları sevmiyorum. Sabah rutinimde daily yoga üzerinden yoga yapacağım.

5)Kitap okuyun

Hal Elrod diyor ki; “Kitap okuyarak bilmek istediğiniz her şeye ulaşabilir, dönüşmek istediğiniz her şeye dönüşebilirsiniz. Bir konuda kendimizi geliştirmek ya da bir şey öğrenmek istiyorsak kitap okumak inanılmaz bir yöntemdir. Mutlulukla ilgili yüzlerce kitap var. başarılı evlilikle ilgili yüzlerce kitap var, milyoner olmakla ilgili yüzlerce kitap var.”

Sabah rutinleri için güne sadece 10 sayfa okuyarak başlayın. 10 dakika okuyarak başlayın vs.

6)Günlük tutun

Günlük tutmak en sevdiğim alışkanlıklarımdan biri hayatıma etkisini bilmiyorum, ama psikolojime ve ruh halime çok iyi etkileri olduğunu söyleyebilirim.

Ben pek çok kişiden duyduğum için “sabah sayfaları” adı altında günlük tutuyorum. Ve her gün toplamda 30 dakika, 3 sayfa yazı yazıyorum. Yaptığım şey genel olarak hızlıca, geriye dönüp tekrar okumadan zihnimi boşaltmak, günü planlamak, modumu düşüren bir konu varsa yazıp kendime telkin vermek, olumlama ve şükür konusunda bir şeyler karalamak.

Hal Elrod ise sabah rutinleri için daha önce hiç duymadığım 5 minutes journal uygulamasını kullanıyormuş. İlgi alanımda olduğu için hemen indirdim, ama itunes’ta ücretli bir uygulama. Size yazacağınız gün için fotoğraf eklettiriyor ve aşağıdaki sorulara cevap vermenizi istiyor;

Sabah;

 • Şükran duyduğunuz 3 şey
 • O günü harika hale getirmek için yapacağınız 3 eylem
 • Olumlama

Akşam;

 • O gün gerçekleşen 3 harika şey
 • “O günü daha iyi hale getirmek için ne yapabilirdim” sorusu.

Uygulamayı indirmek isterseniz her sabah güzel sizi motive eden renkli bir defterde her gün bu soruları yanıtlayın. 5 Dakika almıyor.

Normalde yapılacaklar listenizde 20’den fazla konu olabilir, fakat uygulamaya göre seni ileriye götürecek 3 konuyu düşünüyorsun.

***

Milyonerlerin sabah rutinleri
Milyonerlerin sabah rutinleri

Milyonerlerin Sabah Rutinleri

Business Insider sitesinde Warren Buffett ile ilgili bir şeyler okurken “başarılı insanların sabah rutinleri” konusu ilgimi çekti ve yazıma milyonerlerin sabah rutinlerini de eklemek istedim. İlginizi çekebileceğini düşünerek daha önce yazdığım Milyoner Aklın Sırları linkini de bırakıyorum.

Aynı zamanda sabah rutinleri ile ilgili daha önce “My Morning Routine: How Successful People Start Every Day Inspired” kitabını da dinlemiştim.(Storytel uygulamasından) İngilizce kitap dinlemek isterseniz, keyifli basit bir anlatımı var.

1)Oprah Winfrey

 • 7’de uyanıyor.
 • 5 köpeğini yürüyüşe çıkarıyor.
 • Espresso içiyor, 365 gathered truths kutusundan bir kart seçip okuyor.(anladığım kadarıyla hayata dair bilgi ve alıntıları içeren kartlar)
 • Daha sonra Bowl of Saki uygulamasından günlük mesajını okuyor.
 • Yaklaşık 1 saat meditasyon yapıyor.

2)Ellon Musk

 • 7’de uyanıyor.
 • Yarım saatini kritik mesaj/maillerini okuyup yanıtlayarak geçiriyor. Bu esnada kahve içiyor. Kahvaltı için çok meşgul olduğunu belirtiyor.
 • Çocukları okula uğurladıktan sonra duş alıyor.

3)Jack Dorsey

 • 5’te uyanıyor.
 • Yarım saat meditasyon yapıyor.
 • 7 dakikalık egzersiz çalışmasını uyguluyor.
 • Sabah kahvesini içiyor.

4)Warren Buffett

 • Uykuyu sevdiğini ve genellikle 8 saat uyuduğunu belirtiyor. 6:45 gibi uyanıyor.
 • Güne gazete okuyarak başlıyor.(The Wall Street, Journal, USA Today vs.)

Warren Buffett İle İlgili 15 İlginç Bilgi

5)Bill Gates

 • Güne kardiyo ile başlıyor.
 • Yürüyüş bandında eğitim videoları izleyip, dinliyor.
 • Cocoa Puffs(bir çeşit corn flakes olsa gerek) sevdiğini belirtse de eşi kahvaltı etmediğini söylüyor)

6)Sara Blakely

 • Güne smootie içerek başlıyor.(içerik: dondurulmuş yaban mersini, kiraz, lahana, hurma, tarçın, ıspanak, kişniş, taze nane, limon, su, buz, chia, ceviz) Bir ben eksiğim zaten. 🙂
 • 6:30’da çocuklarını okula göndermeden önce yoga yapıyor.

7)Mark Zuckerberg

 • Yataktayken facebook, whatsapp vs. uygulamalarda ne var ne yok kontrol ediyor. İşi bu olduğu için normal ama bence sabah rutinleri için berbat bir seçenek.
 • Küçük kararlarla vakit harcamayı sevmediği için çoğunlukla aynı kıyafet ile dolaşıyor.

Bkz: Kapsül Gardırop

8)Anastasia Soare

 • 7 gibi uyanıp ilk iş instagrama bakıyor.
 • İki fincan kahve içiyor.
 • Maillerini yanıtlarken hafif bir kahvaltı ediyor.
 • Özel hoca ile yaklaşık 1 saat egzersiz yapıyor.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Hizmetler: Profesyonel Koçluk Almak İster Misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Başarılı İnsanların Sabah Rutinleri”

 1. Uzun süredir ben de günlük rutinler oluşturmaya çalışıyorum biliyorsun.. Kendimle çok uğraştım. Nisanda biraz meyve verdi mayısta çok çuvalladım. Sabahım yok ki rutinim olsun. Sabahım olmadığı için organize olamıyorum. Bugün artık uyumamaya karar verdim. İki saat sonra 24 saati dolacak. Bir dokuz saat dayanabilirsem uyuyup yarına bu yazdıklarını yapabilirim 🙂 Teşekkürler, ilham kaynağım 🙂

  1. Uyku düzeni çok ayrı tabii. Umarım düzene oturtabilirsin Elif. Sonrasında da basitten gitmeye çalış. 5 dakikalık, 10 dakilalık bir sabah alışkanlığı ile başla. Sonra o eylem otomatikleşince yenilerini eklersin.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.