Sky Garden – Londra’ya Ücretsiz Kuş Bakışı

Londra pahalılığıyla nam salsa da ücretsiz olarak görülebilecek yerlerin çokluğu ve kalitesi beni buraya gelmeden önce de büyülemişti. Sky Garden da o yerlerden biriydi. Londra’ya kısa bir gezi planlıyorsanız bile bu ikonik alanda vakit geçirdiğinize pişman olmazsınız.

Yazımda Sky Garden ile ilgili bilinmesi gereken detayları ve son kısımda da Sky Garden’a gitmişken uğrayabileceğiniz diğer birkaç turistik noktayı yazdım.

Sky Garden İle İlgili Bilmeniz Gereken 8 Madde

The Walkie Talkie Binası

Sky Garden Londra’nın en yüksek 5. binası olan The Walkie Talkie’nin 35. katında yer alıyor. Binanın The Walkie Talkie ismini almasının sebebi görüntüsünün telsizi andırması. Sky Garden’ı hiç bilmeseniz bile o civarlarda geziyorsanız her an üzerinize düşecekmiş gibi duran haliyle dikkatinizi çekiyor.

Londra’nın En Yüksek Halka Açık Bahçesi

Sky Garden sitesinin kendi sloganı Londra’nın en yüksek halka açık bahçesi olması.(155 metre) Londra zaten Hyde Park başta olmak üzere onlarca yeşil alana sahip bir şehir. Kalacak yer araştırmaları yaptığımda neredeyse her alanın kendine özel bahçeleri, parkları vardı. Bu da bitki delisi olarak beni sevindirmişti.

Dolayısıyla salt yeşillik görmek için Sky Garden’a gitmeye gerek yok. 🙂 Fakat yapı plazanın 35. katında tavanı dahil tamamen cam ekanlarla çevrili. Hem iç ambiyansı ferah ve etkileyici hem de sizi mükemmel Londra manzaraları karşılıyor.

Ki yıllarca 40 katlı iç tasarımını da başarılı bulduğum bir plazada çalışmış biri olarak, standartta görmeyi en son arzu edeceğim şey bir plazaydı aslında. 🙂

360 Derece Londra Manzarası

Sky Garden içi harika bitkilerle dolu bir alan olsa da asıl güzelliğini 155 metre yükseklikten tüm Londra’yı ayaklarınızın altına sermesiyle alıyor.

Tower Bridge, St Paul’s Cathedral, the Shard, the London Eye, Canary Wharf gibi yerleri kuş bakışı görebiliyorsunuz.

Havayı Ve Saati Doğru Yakalamak

Sky Garden’ın muhteşem bir şehir manzarası olduğu için açık havada görebilmek en güzeli. Ben bugün evden çıktığımda yağmura yakalandım. Geldiğimden beri ilk kez hava bu kadar kapalıydı, ama Sky Garden’a vardığımda bulutlarla şenlenmiş bir gökyüzü ve tüm açıklığıyla görülen yapılar mutlu etti.

Aslında saat 15:30 için rezervasyon yaptırmıştım ve gün batımını görecek kadar oyalanmam mümkündü; ama hiç aklıma gelmedi açıkçası. Hava kararınca ışıl ışıl Londra manzarası da keyifli olabilir. Bu kısım tamamen rezervasyon boşluğu, sizin tercihiniz ve biraz da şansla ilgili.

Sonra da pişman olmadım London Bridge’e doğru yürürken yine harika gün batımı manzaralarıyla karşılaştım. Güneşin batışı hiçbir zaman pişman etmiyor zaten insanı. 🙂

Sky Garden Açık Hava Terası

Sky Garden’ın bir açık hava terası da var. Fakat kötü havalarda kapalı oluyor(muş). Ben binaya gimbal ile gitmiştim ve video çekimlerimi gimbal aracılığıyla yaptım. Fakat açık hava terasında cihaza izin verilmedi. Sanırım selfie çubuğu gibi algılandığı için telefonun aşağıya düşüp birilerine zarar verme riski vs. düşünülüyor.

3 Hafta Önceden Rezervasyon

Sky Garden’ı görmek için önceden yer ayırtmanız gerekiyor. Popüler yapılardan biri olduğu için biletler hızlıca tükeniyor. Bu sebeple gezi planınızdan yaklaşık 3-4 hafta önce bakmanızda fayda var.

Haftaiçi açılış saatleri sabah 10, akşam 6. Haftasonu ise sabah 11, akşam 9.

Rezervasyon işlemini aşağıdaki linkten basitçe bilgileri girerek tamamlayabilirsiniz. İşlem bittiğinde mail adresinize biletiniz geliyor. Bireysel ya da grup rezervasyonları yapabilirsiniz.

Sky Garden Rezervasyon

Rezervasyon yaptırmasanız bile haftasonu değise sıra bekleyip şansınızı denediğinizde içeri alınabilirsiniz.(bugün böyle gelenler vardı, kendi sitesinde de yazıyor)

Sky Garden Londra
Sky Garden Londra

Rezervasyon Saatiniz Önemli

Sky Garden için rezervasyonu saat bazında yapıyorsunuz, fakat giriş-çıkış saatleri doğrultusunda içeride istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Rezervasyon yaptığınız tarih ve saatte orada olmanız önemli, aksi halde 1 saatten fazla gecikirseniz rezervasyonunuz geçerliliğini yitiriyor.

Eğer Sky Garden içindeki restaurantlardan birine rezervasyonunuz varsa ayrı bir Sky Garden rezervasyonuna ihtiyacınız bulunmuyor. Fakat restaurantların da farklı bir atmosferi yok, bu sebeple bence gerekli değil.

***Tatil günlerinde kapalı olabilir.

Kimlikle Gidilmeli

Sky Garden’a girişte online biletinizin ekran görütüsü ve kimliğiniz kontrol ediliyor. Turist olarak gidenler için pasaport kimlik yerine geçebilir. Pasaport yoksa da ülke kimliğini kabul ederler bence; ama emin değilim.

Gidiş tarihinizden önce bileti iptal etmek isteyip istemediğinize dair bir mail geliyor. Gitmeyecekseniz başkalarına yer açmak adına iptal edebilirsiniz.

Sky Garden İle Aynı Gün Gezilebilecek Yerler

Sky Garden gezinizin bir parçası olarak aşağıdaki yerlere yürüyüş mesafesinde ulaşarak Londra’nın tadını çıkarabilirsiniz. Bu bölge için ayrı yazı planlarım var.

  • St. Dustan In The East: Atmosferi muhteşem bir kilise. Eşsiz fotoğraflar yakalamanız mümkün. Sky Garden’a sadece 2 dakikalık yürüme mesafesinde.
  • Monument to The Great Fire of London:  Sky Garden’a 3 dakikalık yürüme mesafesinde Büyük Londra Yangını anısına yapılan seyir platformu.
  • Tower Bridge ve Tower Of London: Tower Bridge zaten en meşhur, puzzlelara konu olan ve birkaç günlüğüne geliyorsanız sanırım zaten göreceğiniz yerlerden.(Sky Garden’a yaklaşık 10 dakika) Ben gelmeden London Bridge’de yapıyı göreceğimi sanıyordum, London Bridge’i görünce anlam veremedim. 🙂 Paris köprülerin estetiği konusunda bence çok daha havalı.:)
  • Borough Market: En kısa sürede yazısını yazacağım, tadı damağımda kalan meşhur yeme içme pazarı. İstridyeden, Türk lokumuna her türlü lezzeti bulmak mümkün.(Yaklaşık 10-12 dakika) Eğer bu bölgeye gidecekseniz mutlaka Borough Market açılış saatlerini kontrol edin ve burada yiyin.(Haftaiçi sanırım akşam 5’te kapanıyor, google maps yalancısıyım)
  • Leadenhall Market: 1400lü yıllarda yapılan ve Harry Potter atmosferi sebebiyle ünlü yerlerden biri.
Leadenhall Market
Leadenhall Market

The Shard, The Gerkhin gibi yerler de yazılabilir tabii ya da benim henüz keşfedip araştırmadığım lokal, güzel yerler mutlaka vardır bölgede. Zira her sokağın ilginç geldiği bir dönemdeyim. Ama aynı gün birden fazla benzer yapı görmeye iştahınız olmaz diye düşünüyorum. 🙂 Benim yok açıkçası. Sky Garden ile birlikte yukarıdaki 6’lı neredeyse bir günü alır.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

10 Replies to “Sky Garden – Londra’ya Ücretsiz Kuş Bakışı”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.