Londra Sonbahar Önerileri: Bonus Cadılar Bayramı

Geçtiğimiz günlerde Instagram’da “Ömrünüz boyunca tek mevsim yaşayacak olsanız, hangisini seçerdiniz?” diye anket yapmıştım. Birinci sırayı ilkbahar, ikinci sırayı ise sonbahar aldı. Şu an Instagram anasayfam sonbahar içerikleriyle dolu. Ben de Londra Sonbahar Önerileri ile ilgili yazacağım, bonus olarak Cadılar Bayramı’nda ziyaret edebileceğiniz bazı lokasyonlara yer verdim.

Londra Sonbahar Önerileri
Londra Sonbahar Önerileri

Londra Sonbahar Önerileri – Parklar & Bahçeler

Londra yeşillikler içinde bir şehir. (Hatta Avrupa’nın en yeşil şehriymiş) Bu sebeple ilkbaharın da sonbaharın da tadını dibine kadar çıkartmak mümkün. Peki sonbahar atmosferini en tatlı şekilde yaşayabileceğiniz parklar hangileri?

 • Richmond Park – Ana turistik noktalara uzak olsa da 600 küsür geyiğin yaşadığı bu dev park sonbaharda görülmeye değer lokasyonlardan biri. Ücretli olarak Kew Gardens da gezilebilir. Richmond’a kadar gitmişken, kokteyl seviyorsanız Incognito’ya uğrayabilirsiniz. Listemde ama henüz denemedim.
 • Greenwich Park – Greenwich Londra’nın kasaba havasındaki yerlerinden biri. Yine dev bir parkı var ve sonbaharda muhteşem bir atmosfere bürünüyor.
 • Kensington Gardens
 • Regent Park
 • Hampstead Heath: Yazın yüzülen gölleri, ormanı andıran atmosferi, Noel’de süslenen ve girişi ücretsiz Kenwood House sonbahar atmosferini yakalayabileceğiniz yerlerden.
 • St. Dunstan in the East Church Garden: Londra’nın en turistik noktalarından biri olan Tower Bridge’e yürüme mesafesindeki bu mistik kilise bahçesinde muhteşem sonbahar fotoğrafları yakalamanız mümkün.

Yine Londra’da sonbaharda gidebileceğiniz alternatif lokasyonlar. “Turistik noktalardan fazla uzaklaşmak istemiyorum” diyorsanız Hyde Park ve St. James Park da müthiş elbette.

Londra Sonbahar Önerileri
Londra Sonbahar Önerileri

Londra Sonbahar Önerileri: Cadılar Bayramı

Londra Ekim sonlarına doğru Cadılar Bayramı (Halloween) atmosferine bürünmeye başlıyor. Geçtiğimiz yıl tam Cadılar Bayramı’nın olduğu gün ben evdeydim. İyi ki de evdeymişim. Yaşadığım semtte maskeli üniversite gençliğinin birbirine ve polis araçlarına dahi fişek tarzı patlayıcı madde attığı tuhaf bir gündü. Ama sokak süslemeleri, kabaklar, sonbahar ve Cadılar Bayramı atmosferine tanık olmak istiyorsanız birkaç gezi noktası önereceğim;

Belgravia Ve Yürüme Mesafesindeki Lokasyonlar

 • Elizabeth Street: Belgravia’nın bu tatlı sokağında Peggy’s Porschen ve pek çok dükkan harika Cadılar Bayramı süslerine bürünüyor. 
 • Motcomb Street: Özellikle telefon kulübesinin olduğu alan hem Cadılar Bayramı hem de Noel’de müthiş süsleniyor. Buraya kadar gitmişken Influencerların uğrak kafesi Cafe Kitsune’ye uğrayabilirsiniz.
 • Sloane Square: Metro ile kolayca ulaşacabileceğiniz Sloane Square turuncu ve etkileyici mimarisiyle zaten normal dönemde de sonbaharı anımsatıyor. Buradaki sokakları turladığınızda kapısının önünü süsleyen pek çok yapıya denk gelebilirsiniz.

İki bonus:

 • Pavillon Road: Aslında Cadılar Bayramı’nda nasıl bilmiyorum; ama Sloane Square’e kadar gelmişken Pavillon Road’a uğrayabilirsiniz. Burası minik kafe ve dükkanların olduğu şirin bir alan. Evler, arabalar göz alıcı türde.
 • Harrods: Dünyanın en ikonik alışveriş merkezlerinden biri olan Harrods da bölgeye yürüme mesafesinde. Londra’da Noel Dönemi çok güzel süslenen yerlerden biri, bu sebeple de insan akınına uğruyor. Cadılar Bayramı’nda gitmediğim yerlerden. 

Notting Hill

İlkbaharın da en popüler lokasyonlarından biri olan Notting Hill, sonbahar ve Cadılar Bayramı atmosferini yakalamak için keyifli lokasyonlardan. Kapısının önünü özenle süsleyenlere denk gelebilirsiniz.

Notting Hill gezisinden sonra Holland Park ve Design Museum’a(ücretsiz) yürünebilir. Ya da Little Venice tarafına doğru gidilebilir.(benim Londra’da en sevmediğim yerlerden o yüzden çok öneremedim)

Hampstead

Harika Londra mimarisi ve ağaçlık yapısıyla yine hem sonbaharın hem de Cadılar Bayramı atmosferinin tadı çıkarılabilecek yerlerden. Hampstead Gezisi : Burada Yaşanır! yazısında daha detaylı yer vermişyim.

Sky Garden

Londra’da Halloween partisi veren pek çok yere denk gelebilirsiniz. “Londra’nın en yüksek halka açık bahçesi” olarak geçen Sky Garden da parti duyurusu yapan yerlerden.

Biletler

Londra’nın Festival Çılgınlığı

Londra gözlemlediğim kadarıyla her şeyi; ama her şeyi festival havasında yaşayan bir şehir. Rengi, hareketi hiç bitmiyor. İçerik üretiyorsanız istemediğiniz kadar malzemesi var ve coşku hissetmemek elde değil.

İlkbahar’da çiçek festivalinden, Ocak’ta “kış ışıkları festivali”ne, Notting Hill Karnavalı’ndan, Çin Noel‘ine kadar her şey kutlanıyor. Sadece Trafalgar Meydanı’nda bile İrlanda, Hint, Özbek ülkelerinin kendi geleneksel bayramlarının kutlamalarına denk geldim. Bunlar özellikle gittiğim değil, denk geldiğim kutlamalardı.

Turistik bir lokasyon olmamasına rağmen bir sene boyunca yaşadığım North Greenwich’te haftalarca festivaller kutlamalar oldu. Ki benzer şekilde pek çok semtin ayrı festivali var, muhtemelen çoğundan haberimiz dahi olmuyor.

Ay Bazında Bazı Festivaller

Not: Bunlar en temel festivallerin sadece birkaçı. Yoksa film festivali, kukla festivali, dizayn festivali şu bu festivali onlarca festival var.

Ocak – Kış Işıkları Festivali (Canary Wharf)

Şubat – Çin Yeni Yılı

Mart: St. Patrics Day

Nisan: Londra Kahve Festivali

Mayıs: Chelsea Çiçek Festivali

Temmuz: Pride

Ağustos: Notting Hill Carnaval

Ekim: Cadılar Bayramı

Kasım-Aralık: Noel dönemi

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

3 Replies to “Londra Sonbahar Önerileri: Bonus Cadılar Bayramı”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.