Sabah 5’te Uyanmak

Hayatınızda Mucize Yaratacak 6 Sabah Rutini yazısını yazıp Instagram’da yayınladığımda Sabah 5’te Uyananlar Kulübü ile ilgili bir öneri almıştım ve bu vesileyle sabah 5’te uyanmak konusuna yazmak istedim. The 5 am Club, Robin Sharma’nın yazdığı bir kişisel gelişim kitabı. Ben henüz kitabı okumadım. Storytel’de yer alan İngilizce versiyonunu listeme aldım. 11 saatlik bir kayıt. Dinledikten sonra muhtemelen yeni bir yazı yayınlarım.

Bu esnada Matt D’Avella, Amy Landino, Angie Bellamare gibi youtuberlardan sabah 5’te uyanmak hatta 4:30’da kalkma ile ilgili videolar izledim. Videoların altında yazan yorumlardan biri güldürdü; motivasyon, kişisel gelişim türünde vlog, blog işiyle uğraşan kişiler mutlaka bu erken kalkma rutinine değinir. Ve Youtube’da onlarca “sabah 5’te uyanmak” 5’te, 4’te kalkmak gibi içerikler bulabilirsiniz.

Yorum ise şuydu:  “Uyanma saatimiz gittikçe erkene ve daha erkene alınıyor, sırada ne var?” ki haklı.:) (altında da “ben en son 3:30 gördüm” gibi yorumlar vardı. 🙂 )

Ben de daha önce Erken Kalkmanın Faydaları yazısında bazı noktalara değinmiştim. Youtuberlardan neyim eksik?

İstanbul’da Çalışıyorum, Zaten 5’te Kalkıyorum

10 yıldır çalışma hayatındayım bunun ilk 4 yılında her gün yaklaşık 2-3 saatim yollarda geçti. Blogum yoktu, serviste minik günlükler tutar, kitap okur ya da uyurdum. Hatta bir keresinde öyle bir uyudum ki, servis şoförü herkesi indirmiş şirket kapısından çıkış yaparken uyandım.:) -Lokasyon Gebze-

Dolayısıyla bu erken kalkma konusunda İstanbul faktörü diye bir gerçek var. Daha minik bir şehirde yaşıyorsanız ve işyerine kendi imkanlarınızla gidiyorsanız, sabah 5’te kalktığınızda belki kendinize ayıracağınız 3 saatiniz olabilir. Fakat İstanbul’da durumlar genellikle pek de öyle gelişmiyor.

Örneğin şirketim taşındı ve ben şu an şirkete yakın bir lokasyonda oturuyorum; ama servisim en geç 7’de alıyor.

7:20’de işteyim.(niye o kadar erken alıyor demeyin, bazı parametre ve sebepler var) Mesaim ise 8’de başlıyor.

7’de servise binebilmek için min. yarım saat hazırlanıp kendime gelmem gerekir.

Bizim şirkette işyerine 40 dakika erken giden kişilerin genel eğilimi doğal olarak kahvaltı etmek. Ben sabahın köründe kahvaltı edebilen bir insan değilim. Hiç olmadım. Genellikle günün ilk öğününe 12’de başlarım. Dolayısıyla kahvaltı benim için bir opsiyon değil.

Şirketin kütüphane katına gidip(o saatte bomboş olur), 10 dakikada hızlı bir makyaj yapıp kalan yarım saatte de 3 sayfa günlük tutardım. Ki bu “Sanatçının Yolu” kitabında ve pek çok eğitimde geçen bir öneridir. Ama tekrar tekrar bu günlük konusuna değinmeyeceğim.

Sabah 5'te uyanmak
Sabah 5’te uyanmak

Güne Başlamadan Kendinize Vakit Ayırmak Ne Kazandırır?

Ben hem alarmım çalar çalmaz 20 dakikada hazırlanıp işe gitme konusunu, hem de işe başlamadan önce; meditasyon, yoga, esneme egzersizleri, podcast dinleme, günlük tutma gibi farklı konularla ilgilenmeyi yıllarca denedim. İki durum hakkında da fikir sahibiyim.

Şunu çok net söyleyebilirim, seçtiğiniz eylemlere göre erken kalktığınız vaktin hayatınıza etkisi değişebilir. Ama benim için en temel etkisi eskiye oranla psikolojime çok daha iyi gelmesi. Sakinleştirmesi, mutluluk vermesi, sabahları ve başladığım günü daha fazla sevmemi sağlaması.

Kısacası hayatınız değişecek, şu olacak bu olacak diye bir garanti yok. Konu sizin ne istediğiniz ve o vakti nasıl değerlendirdiğiniz ile ilgili. Ben her şeyden uzaklaşmak, kendi kaliteli anlarımı yaratmak için kullanıyorum. Ve çok keyif alıyorum. Çünkü o saatte kimse sizi bölmüyor, her yer sessiz, dikkat dağıtıcı bir faktör yok, sosyal medya dahi ölü saatlerini yaşıyor. Müthiş bir zaman dilimi.

Sabah 5’te Uyanmak İçin Öneriler

İzlediğim youtuberların sabah 5’te uyanmak için önerilerini derlediğimde beni çok da şaşırtmayan şu maddelerle karşılaştım. Bir kısmına önceden de değinmiş olabilirim;

  • Erken yatın. 🙂 7-8 saat uyumak istiyorsanız yatağa gidiş saatinizi buna göre ayarlayın. Zaten 4-5 kez erken uyandığınızda otomatik olarak akşamları yorulmaya ve erken yatmaya başlayacaksınız.
  • Telefonunuzu yatağın uzağında bir yere koyun. Bu en mantıklı önerilerden biri çünkü ertelemek için tuşa hemen basmak ve uyumak yerine ayağa kalkmanız gerekecektir. Bu da sizi ayıltır.
  • Telefonunuzun yanına su koyun. Ve alarmı kapatmaya gittiğinizde suyu için. Mümkünse ve bir rahatsızlığınız yoksa limonlu su için. Su sizi ayıltacaktır.
  • Neler yapacağınıza akşamdan karar verin. Kafanızda bir plan olsun. Zira uyandığınızda daha iyi bir planınız yoksa vücut uykuya geri dönme konusunda ısrarcı olacaktır. Özellikle de kış günleri ve karanlıkta erken uyanmak en zorlayan şeyler. Başlayacaksanız şimdi tam zamanı. 🙂
  • Yeni bir rutine başlayınca hasta olabilirsiniz, seyahatiniz çıkabilir, misafiriniz gelebilir vs. Israrcı olun, vazgeçmeyin.

Evden Çalışırken Sabah 5’te Uyanmak

18 Mart’tan beri evden çalışıyoruz. Ki koronanın nadir güzel yanlarından birisi bu oldu benim için. Fakat yaklaşık bir ayında uyku düzenim bozuldu ve 7:55’te uyanmaya başladım. Şimdi şimdi 7’de kalkıyorum. Fakat yine de yeterli gelmiyor. Çünkü 3 sayfa günlük yazmak kafadan yarım saatimi alıyor. Diğer yarım saatte de o taraf bu taraf gidip yüzünü yıka, diş fırçala, yatağı topla, bitkilere bak faslıyla geçiyor.

Fakat benim yapmak istediğim bir eylem daha var: yin yoga ve sabah egzersizleri. Bunlara da min. 1 saat ayırmam gerekiyor. Dolayısıyla 7’de kalktığımda bunlara vaktim olmuyor. Ki uykuda kaskatı olmuş bedeni bir şekilde esnetmek gerek. Yazık günah.:)

Olur da sabah 5’te uyanmak için adım atabilirsem 1 saati mutlaka İngilizce’ye ayırırım. Aylık Hedefler – Haziran 2020 hedefimin çok gerisindeyim. Akşam mesai bitimi ile birlikte hiçbir şeye; ama hiçbir şeye halim olmuyor. Bir kere çok acıkmaya başlıyorum. Yemek konusu büyük bir dikkat dağıtıcı. 1 saat yemek hazırlamak ve tüketmekle geçiyor. Sonra belgesellerdeki aslanlar misali kenara çekilip iki saat uzanmak istiyorum.:) Zaten iş sebebiyle de zihnim yorulmuş oluyor. Sonrasında da enerjimi toplayıp bir şeyler yapmam gerçekten mümkün olmuyor. Denedim; ama istikrar sağlayamıyorum. Kitap okumak, İngilizce çalışmak hatta blogla ilgilenmek dahi gözümde büyüyor. Varsa bana bir öneriniz duymak isterim.:)

Bu da demek oluyor ki ne kadar erken kalkabilirsem o kadar iyi. 🙂 Yazıyı yazarken alarmı 6’ya kurdum. Bu beni zaten zorlamayacaktır. Sonrasında  Sabah 5’te uyanmak için challenge yapmak isteyip istemediğimi göreceğim. Temmuz’da hedefler yazısını yazarken belli olur.:)

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Sabah 5’te Uyanmak”

  1. uykunun hafiflediği zamanlarda kişiyi uyandıran uygulamalardan kullanabilirsiniz. Benim işime yarıyor. Çok daha rahat uyanıyorum.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.