Nadi Shodhana Nefes Tekniğinin 5 Faydası

Bugünkü yazımın konusu Daily Yoga uygulamasıyla öğrendiğim Sanskritçe’de nadi shodhana olarak geçen “alternatif burun deliği nefesi” bu tekniğin nasıl uygulandığı ve 5 adet faydası.

Daily yoga’dan geçmişte Evde Yoga yazısında bahsetmiştim. O yüzden hızlıca konuya gireceğim. 🙂

Nadi Shodhana Nefes Tekniği Nasıl Uygulanır?

İngilizce’de alternate nostril breathing olarak yer alan bu nefes tekniğinde, omurganız ve başınız dik duracak şekilde rahat bir oturuşa geçin, denize atlarken burnunuzu kapatır gibi yüzük ve baş parmağınızı burun deliklerinize götürün.(görseli aşağıya ekledim)

Nadi Shodhana
Nadi Shodhana

İlk etapta sağ burun deliği sağ baş parmakla kapatılır üç saniye nefes alınır, nefes verirken ise yüzük parmağıyla bu kez sol burun deliği kapatılır ve 6 saniye nefes verilir.

Yine aynı nefes verilen burun deliğinden(sağ) 3 saniye nefes alınır. Soldan 6 saniye verilir. Yine soldan üç saniye alınır. Sağdan altı saniye verilir.

Yaklaşık 5-10 dakika boyunca bu döngü tekrarlanır. 3-6 döngüsü size zor ya da kolay gelebilir. Kendinizi zorlamayacak şekilde 4-8, 5-10 ya da 2-4’ü deneyebilirsiniz. Aldığınız nefesin iki katı süreyle nefes vermeniz yeterli. Nefes uygulamalarında amaç kendinizi hırpalamak değildir. Uyguladıkça nefesiniz açılacaktır.

Nadi Shodhana Tekniğinin Faydaları

1)Enerjiyi Yükseltir

Halsiz, miskin ya da üşengeç hissettiğiniz anlarda bu tekniği 5-10 dakika uygulamanız durumunda enerji düzeyiniz yükselecektir.

2)Konsantrasyonu Yükseltir

Alternatif burun deliği tekniği zihninizi temizleyip, keskinleştirmeye yardımcı olur. Beyninizin her iki tarafına da eşit miktarda oksijen sağlar. Önemli bir toplantı, sınav vs. öncesinde bu tekniği birkaç dakika uygulamak iyi gelecektir.

3)İyi Uyku Sağlar

Eski yogiler, nefes alma şeklinizi düzenlemeyi öğrenebilirseniz, zihninizi daha iyi kontrol altına alabileceğinizi söyler. Alternatif burun deliği nefesi aşırı aktif bir duygusal durumun yoğunluğunu yumuşatmaya yardımcı olur. Özellikle yatmadan önce 5 dakika kadar uygulamak daha hızlı uykuya dalmanızı ve rahat uyumanızı sağlayacaktır.

4)Rahatlatır

Zihninizi hiç susturamayacağınızı hissettiniz mi? Alternatif burun deliği solunumu “aşırı aktif” bir zihni sakinleştirmeye yardımcı olur. Vücut ve zihin otomatik olarak yavaşlayacaktır. Nefesinize odaklanarak, yavaşlatarak ve derinleştirerek bu nefes tekniğini uygulamak  sinir sisteminize gevşemesi için mesaj verecektir. Sadece sol burun deliğinizden nefes almak (sağ burun deliğinizi kapatarak) oksijen akışını ve enerjisini beyninizin sağ yarıküresine yönlendirebilir, bu da parasempatik sinir sistemini açar (rahatlamayı sağlar).

(Beyne aşağıdan yukarı verilen mesajlarla ilgili bir yazı: Verimliliği Artırmanın Yolları )

5)Vücudu Dengeler

Sol burun deliği sakin, serin, kadınsı ve besleyici olarak kabul edilir. Sağ burun deliği ise erkeklik, ısı, kuvvet ve rekabet ile ilişkilidir. Zaman zaman bir burun deliğimiz daha tıkalı olur, grip gibi solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklarda ikisi de tıkalı hale gelebilir. Bu nefes tekniğini uygulamak feminen ve maskülen enerjinin, vucudun, vücut ısısının dengelenmesini sağlar.

Namaste. ♥

Kaynak: https://www.lotusyogaormond.com/

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

5 Replies to “Nadi Shodhana Nefes Tekniğinin 5 Faydası”

 1. Burada anlatılan nefes tekniği, Nadi Shuddhi’dir. Nadi Shoddhana’da hep aynı burun deliğinden alınıp hep aynı burun deliğinden nefes verilir.

  1. Benim okuduğum ve dinlediğim kaynaklarda Nadi shuddhi’de nefes aynı burun deliğinden alınır ve verilir. Nadi shodhana’da ise bir burun deliğinden alınır, diğer burun deliğinden verilir.

   1. Bu konuda maalesef epey kafa karışıklığı var. Hindistan’ın en seçkin yoga okullarından olan Sivananda ekolünde benim söylediğim gibi uygulanıyor. Eğitmenlik eğitimimizde bu konudaki karışıklığı da hocalarımız bilhassa dile getirmişti. Neyse, yoga yapalım da o önemli 😉

    1. Ne isim verildiği çok önemli değil tabii; ama bu karışıklık konusunu ilk kez duyuyorum. Özellikle araştıracağım. Bildiğiniz bir online kaynak varsa öneri de alabilirim. Vakit ayırıp bilgi ilettiğiniz için teşekkürler, güzel haftalar.💫

     1. Bize ezoterik öğreti verildiği için yazılı kaynak hazırda yok. HocalarımızAdnan Çabuk & Lourdes Çabuk idi. Bilhassa Lourdes Hoca’nın yayınlanmış kitapları var, belki oralarda görebilirsiniz. Size de iyi haftalar!

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.